15:33, 25 липня 2022 р.
“Рухати від радянського минулого”, - як художник з Німеччини землякам розповідає про боротьбу України
Ізраїльський художник з Німеччини Алан Мейєр з 2014 року через мистецтво висвітлює тему російської агресії проти України, а також збирає кошти на допомогу українцям. Під час повномасштабного вторгнення рф він продовжив допомагати Україні тим, що може найкраще - малюванням картин.
Російсько-українська війна довела, що сучасне мистецтво не існує поза політикою та поза контекстом того, що відбувається у світі та суспільстві. Це стосується музики, кіно, живопису та образотворчого мистецтва.
Те, що малювати - це не просто водити пензлем чи олівцем по паперу, з 2014 року доводить ізраїльський художник Алан Мейєр, який останні двадцять років живе в Німеччині.
Алан Мейєр - на фото праворуч
Живописець неодноразово проводив на Донеччині різні артперформанси, виставки та інші мистецькі події. Картини після завершення перевозив за кордон та виставляв на благодійних аукціонах, а кошти передавав на потреби українських бійців. Він не припинив свою діяльність і після початку повномасштабної війни росії проти України. Більша частина робіт була передана в подарунок місцевим музеям і громадам, найбільш потужна колекція зібралася в Краматорському художньому музеї.
***
Алан Мейєр відкрив для себе Україну після Помаранчевої революції. Поступово почав вивчати українську мову. З 2014 року, коли росія втрутилася на територію України, митець почав регулярно їздити на Донеччину та влаштовувати там різні творчі події та масштабні колаборації.
Під час та після Революції Гідності Алан разом з однодумцями відстежував події та думав, що треба щось робити. Першою успішною акцією був аукціон. За продані роботи група художників зібрала близько 8 тис. євро, які потім відправили до України.
Потім скрипалька Марина Бондас дала кілька концертів на Донеччині. Після цього з'явилася ідея відвезти дітей із Авдіївки на відпочинок до Берліна. Організувати це було складно, бо ніхто ініціаторам не довіряв. Але зробити це вдалося.
А далі були мистецькі активності в різних містах сходу: Краматорську, Слов’янську, Авдіївці, Маріуполі та інших невеличких населених пунктах, про які з 2014 року на решті території України чули переважно в контексті російсько-української війни.
На таких івентах Алан Мейєр збирав українських та іноземних художників, професіоналів та аматорів, зовсім юних, молодих та літніх. Люди приходили, наприклад, на залізничний вокзал, на площу, на одну з вулиць чи ще на якісь відомі місця у містах, і малювали там ті локації, які впізнає кожен містянин.
Або ж збиралися в музеях і будинках культури - кожен протягом тижня малював те, що хоче. А потім влаштовували виставку, де демонстрували роботи на тій стадії, до якої їх встигли домалювати. Хоча кожного разу це були не просто виставки в традиційному їх уявленні. Заходи доповнювалися живою музикою, перфомансами, активностями, великою кількістю знайомств та спілкування. Тож виставки картин ставали такими подіями, на яких збиралася велика кількість абсолютно різних людей.
А музеї та будинки культури ставали трохи ближчими. Адже поки там знаходилися артрезиденції, організовані німецьким художником, туди міг прийти будь-хто та приєднатися до творчого процесу.
***
Так тривало до лютого 2022 року, який зламав плани мільйонам людей. Мистецька спільнота сходу не стала виключенням. Від майбутніх артмайстерень довелося відмовитися або перенести їх у більш безпечні області. А десятки картин залишилися у містах під ворожими обстрілами.
Та частину картин, намальованих митцями зі сходу, Алану Мейєру все ж вдалося врятувати. Зокрема це роботи з Маріуполя. Їх вивезли до Німеччини та показали на виставці в Берліні.
А ось картинам з Авдіївки пощастило менше - значна їх частина була пошкоджена або знищена внаслідок обстрілів.
Через складну безпекову ситуацію відвідати Донеччин та Луганщину у 2022 році Алану не вдалося. Проте була змога поїхати в інші українські міста, де ситуація не така напружена. Це Чернігів, Вінниця. Корюківка. На той момент ізраїльсько-німецький митець вже повністю перейшов на українську саме у спілкуванні з жителями України.
“Це такий маленький крок, який людей трохи відволіче від того, що відбувається”
Так, 5 травня 2022 року Алан Мейєр влаштував майстер-клас із малювання акриловими фарбами. Наступного дня схожий захід влаштували у Корюківці Чернівецької області. Майстер-клас від відомого митця отримали учні та викладачі художнього відділу міської школи мистецтв, долучалися до акції всі бажаючі, у тому числі діти з родин, які вимушено переселилися до громади.
У Вінниці на 13 травня на Європейській площі відбувся майстер-клас для дітей та вимушених переселенців. Такого формату захід відбувся вперше, адже він об'єднав і митців Вінниці, і маленьких переселенців, і вінничан. Долучилися переселенці з Сєвєродонецька, Краматорська та інших міст, які знаходяться на лінії ворожого вогню.
Всі акції були побудовані таким чином, що по кілька людей працювали над однією картиною - кожен відповідав за окрему частину роботи. Це допомагало людям зблизитись, познайомитися та отримати своєрідну арттерапію.
Далі всі роботи, які були створені під час цих майстер-класів, відправилися до Німеччини. До них додалися ще картини з Бучі та Гостомеля. Вже у Німеччині картини показали на виставці у Берліні. Частину з них вдалося продати, а зібрані кошти - відправити на гуманітарну допомогу Україні.
За словами Алана Мейєра, роботи з України зараз особливі, адже вони про життя під час війни. Кожна картина має свою історію та історію того, хто її створював.
Художник каже, що захоплюється тим, як Україна рухається від радянського минулого, і йому важливо бути частиною цього руху. А також – розповідати своїм землякам про те, що відбувається тут.
"Рухати Україну, можливо, маленькими кроками, але рухати від радянського минулого, і тому я тут. І зараз цей процес триває", – говорить художник з Німеччини Алан Мейєр.
Врешті решт, такі події - це теж спосіб зробити внесок у перемогу України.
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі