• Головна
  • Військкомат та повістки - відповіді на найпоширеніші запитання
19:20, 5 серпня 2022 р.

Військкомат та повістки - відповіді на найпоширеніші запитання

Військкомат та повістки - відповіді на найпоширеніші запитання

Військкомати, повістки, призов. Це те, що зараз обговорюється ледь не на рівні з війною. Журналісти сайту міста Слов’янська 6262.com.ua зібрали відповіді на найпоширеніші питання стосовно військкоматів.

1. Хто, як і де має вручати повістки 

Загальну мобілізацію проводять відповідно до Указу президента України «Про загальну мобілізацію», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу.

У цих законодавчих актах зазначено, що повістки повинні вручати через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, незалежно від форми підпорядкування і власності.

Окрім того, повістки можуть вручати посадовці Територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки (військкоматів).

«Тобто, вручити повістку можуть як співробітники військкомату, так і представники органів місцевого самоврядування чи органів внутрішніх справ. І це потрібно мати на увазі всім чоловікам, оскільки ніхто інший не має права це робити, зокрема поліція чи представники тероборони. Якщо ви, наприклад, водій і переймаєтесь, чи може представник правоохоронних органів під час зупинки вашого авто вручити повістку, то наразі з впевненістю можна сказати, що поліцейські таких повноважень не мають», – пояснила адвокатка Вікторія Тютюнникова

Законодавчих вимог щодо конкретного місця вручення повісток немає. У вищезгаданих нормативно-правових актах України не заборонено вручати повістки у будь-якому людному місці після встановлення особи.

«Формат, при якому повістки приходять не тільки за місцем проживання і роботи, а й видаються на вулиці, на блокпостах, у метро чи чергах на заправку, не суперечить чинному законодавству», – додала Тютюнникова.

2. Чи є перелік призовників, кому видають повістки?

В Україні діє воєнний стан і проводиться загальна мобілізація військовозобов'язаних до лав Збройних сил. Тому будь-який громадянин України, незалежно від того, до якої черги мобілізації він належить, може отримати повістку.

Також в ЦПД застерігають від неявки до військкомату, або спроб ухилення від проходження військової служби. За перше загрожує вагомий штраф, за друге - тюремний термін.

За словами начальника управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбача, через війну зараз поняття будь-якої черги мобілізації зникло, як таке. Військкомати можуть видати повістку будь-якій людині - незалежно від того, придатна вона до служби в армії, або не придатна. А роздача повісток на пляжах, ринках, в чергах і так далі не є чимось незаконним та цілком вкладається в логіку мобілізаційних заходів.

«Якщо за моїми словами хтось зрозумів, що є якісь розмежовані черги, то їх немає. Спочатку мобілізували резервістів. Потім - інші категорії. Взагалі є таке поняття як черги. Але його можна було б застосовувати, якби була якась підготовка, а тут підготовки немає, була розпочата неоголошена агресія, і тут жодних черг немає» - сказав він.

Закон не забороняє вручення повістки у будь-якому місці після встановлення особи. Тому їх можна видавати як за місцем проживання або роботи, так і на вулиці або блокпосту.

Адвокат Іван Ліберман за, що отримати повістку зараз можна навіть на кордоні. За твердженням адвоката, зараз правоохоронці серйозно працюють по військовозобов'язаним українцям, які перебувають за кордоном; чоловіки від 18 до 60 років, які з якоїсь причини повертаються в Україну, на кордоні отримують вибір: або кримінальне переслідування, або повістка в Збройні сили.

3. Які бувають повістки

Отримання повістки зовсім не означає того, що людину моментально призовуть в армію; повістка може вручатися і з іншого питання. В Україні є чотири види повісток:

  • повістка для уточнення облікових даних військовозобов'язаного; повістка для проходження лікарської комісії, тобто медогляду з подальшим визначенням, чи придатна людина для служби в армії;

  • повістка, яка закликає людину на військову службу;

  • мобілізаційне розпорядження, яке вручається тільки військовозобов'язаним і зобов'язує їх прибути до військкомату протягом 24 годин з початку мобілізації.

При цьому ігнорування будь - якої повістки може розцінюватися згідно зі ст. 336 КК України - ухилення від призову на військову службу за мобілізацією, що загрожує п'ятьма роками за ґратами.

4. Повістки і штрафи

Якщо людина отримала перший або другий вид повістки (для уточнення даних або для проходження медичної комісії) і не з’явилася до центру комплектування, їй загрожує адміністративний штраф. За це можуть стягнути: за перше порушення 1700-3400 гривень (від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян); або в разі повторного протягом року — 3400-8500 гривень (200-500 неоподатковуваних мінімумів).

За ігнорування повісток третього або четвертого виду — кримінальна відповідальність: від обмеження волі до 3 років до позбавлення волі від 3 до 5 років.

5. Що робити після отримання повістки і чи можна відмовитись її підписувати

Людина після отримання повістки зобов'язана у визначені в ній терміни з'явитися до військкомату.

Про це розповіла юристка Лідія Карплюк.

За її словами, з собою необхідно взяти документ, що засвідчує особу, військовий квиток, а також документи про стан здоров'я, сімейний стан, навчання. Також потрібно принести будь-які документи, які можуть служити підставою для відстрочки, якщо такі є.

Своєю чергою адвокатка Катерина Аніщенко радить не панікувати після отримання повістки, а перед її підписанням ознайомитися з текстом і правильністю заповнення. У ній повинні бути вказані наступні пункти:

  • ПІБ, рік народження та адреса;

  • місце роботи; вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше - військкомат), призов на військову службу);

  • дата, час і адреса - коли і куди потрібно з'явитися; Назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім'я та по батькові керівника військкомату.

"У разі, якщо ви виявили, що повістка невірно заповнена, не поспішайте підписувати її. Перед підписом слід зазначити, що вона складена з порушеннями. Окремого поля для цього в порядку немає, але можна зробити напис на вільному місці, поставивши дату і підпис. Вкажіть про всі недоліки й лише потім ставте свій підпис", - коментує Аніщенко.

6. Чи можуть представники військкомату примусово доставити військовозобов’язаного до призивного пункту?

Згідно із чинним законодавством, прибуття особи до призовного пункту покладається на військовозобов’язаного. Будь-які дії примусового характеру щодо утримання особи – є незаконними та законодавством не передбачені.

Випадки затримки особи можливі лише поліцією при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення, та безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні.

7. Що робити, якщо повістку дали людині з "білим квитком"?

Військовий квиток – це документ, у якому зазначається придатність або непридатність людини до служби за висновками військово-лікарської комісії. За результатами комісії людину можуть визнати:

  • придатною;

  • обмежено придатною до військової служби;

  • непридатною до військової служби у мирний час, але обмежено придатною у воєнний час. Така людина підлягає мобілізації під час війни;

  • непридатною до військової служби. Це означає, що людина взагалі ніколи не може бути мобілізована, тому її виключають з військового обліку.

"Зазвичай "білим" називають військовий квиток, у якому людину визначають непридатною або обмежено придатною до служби", – сказав Юрій Грива. Такі люди можуть не служити у мирний час, але в умовах воєнного стану можуть бути мобілізовані.

Обмежено придатні військові не можуть потрапити до десантних військ, танкових військ, морської піхоти, але можуть виконувати штабну чи тилову роботу. Вони можуть служити:

  • у штабах;

  • у підрозділах забезпечення;

  • територіальних центрах комплектування, установах, організаціях;

  • навчальних закладах.

Також можуть виконувати завдання на передовій, якщо їм дозволяє стан здоров’я. "Це все дуже індивідуально. У положенні про військово-лікарську експертизу йдеться, що військово-лікарська комісія може довільно вказувати у висновку, які види служби та роботи протипоказані таким людям".

Якщо людина не може бути мобілізована, вона має прийти у центр комплектування та показати документи, які це підтверджують. "Наприклад, потрібно підтвердити, що у вас "білий квиток", троє неповнолітніх дітей чи ви самостійно виховуєте дитину. У центрі не знають про вас нічого. Перша повістка – це для того, щоб ви стали на облік".

8. Чи мають ставати на військовий облік чоловіки-переселенці?

Чоловіки-переселенці призовного віку зобов’язані стати на військовий облік у центр комплектування протягом семи днів після зміни місця проживання, не чекаючи на повістку.

Потім усі призовники, військовозобов’язані та резервісти мають знятися із обліку не раніше ніж за три дні до від’їзду. 

Людина має стати на облік, коли змінює місце свого постійного перебування на тривалий термін. Що таке постійний або тривалий термін, у законодавстві чітко не визначили. Якщо переселенцю, який взагалі не придатний до служби, вручили повістку, він має прийти у центр та показати документи, що підтверджують його непридатність. 

9. Прийшов до військкомату - що далі?

Після вручення першої повістки військовозобов’язаного не заберуть відразу в зону активних бойових дій. Спочатку поставлять на облік та уточнять особисті дані. Потім прийде повістка, аби ви пройшли медкомісію.

Що треба мати з собою?

З собою необхідно мати документ, що посвідчує особу, військовий квиток (інший військово-обліковий документ), документи, які стосуються стану здоров'я, сімейного стану, навчання тощо.

Що відомо про медкомісію? 

Треба здати загальний аналіз крові та сечі, а також серологічний аналіз крові на антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту В, антитіла до вірусу гепатиту С, а також на реакцію мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW). Лікарі також визначають групу крові та резус-належність призовників і проводять флюорографічне обстеження грудної клітини. Призовники повинні отримати щеплення відповідно до спеціального календаря та пройти електрокардіографічне обстеження.

Усі військовозобов’язані мають пройти огляд:

  • Невропатолога;

  • Психіатра;

  • Хірурга;

  • Терапевта;

  • Окуліста;

  • Дерматолога;

  • Стоматолога;

  • Оториноларинголога.

За наявності індивідуальних показань призовники можуть пройти обстеження в додаткових спеціалістів.

А далі – що? 

За результатами медогляду лікар, який входить до складу призовної комісії, приймає рішення щодо придатності людини за станом здоров’я до військової служби.

Фахівець може винести одну з таких постанов:

  • Придатний до військової служби за графами ТДВ “А” 1-11;

  • Тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування на термін … (із вказівкою кінцевої дати);

  • Підлягає направлення на додаткове медобстеження та повторний медогляд;

  • Непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;

  • Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

10. Якщо придатний – одразу відправлять на фронт?

Під час війни осіб без бойового досвіду на передову ніхто не відправляє. Всі мобілізовані проходять відповідне навчання в термін, необхідний для певної військової спеціальності. Під час дії воєнного стану цей термін може становити від 1 тижня до 3 місяців.

Важливо: Якщо чоловіка, який не має навичок володіння зброєю, мобілізували, але не провели спеціальну підготовку, про це необхідно повідомити в Міноборони України, назвавши ПІБ, номер частини та склад правопорушення.

Вам також буде цікаво:

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска) 

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Славянск #новости #призов #військкомат #повістки #війна в Україні #война в Украине #повестка на улице #повітска на блокпосту #мобілізація в Україні
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...