• Головна
  • Друга половина березня 2014. Що передувало захопленню Слов’янська
17:10, 31 березня 2023 р.

Друга половина березня 2014. Що передувало захопленню Слов’янська

Друга половина березня 2014. Що передувало захопленню Слов’янська

Буремна весна 2014 року принесла із собою багато подій, які зіграли вирішальну роль у розв’язанні війни на Донбасі, приходу «русской весны», окупації українських територій. На той час Крим вже перебуває під окупацією, а в регіонах починають розгойдуватись сепаратистські настрої.

Звертаючись до матеріалів, які публікували в той час у місцевій пресі, у Слов’янську наприкінці березня було неспокійно. У 2015 році наш колега Богдан Красовський робив цикл матеріалів про події 2014 року.

Сьогодні згадаємо, що відбувалось наприкінці березня.

16 березня 2014 року у Слов’янську відбувся черговий мітинг за ініціативи комуністів. Вони планували обговорити питання федералізації та видобутку сланцевого газу. Як йдеться у статті газети ТВ-плюс, того дня на площі знову майоріли російські прапори та лунали фрази про нелегітимність київської влади. Люди скандували «росія», «беркут», «референдум». Тоді ж двох журналістів вивели з мітингу, адже учасники побачили в них провокаторів, а людині, яка побувала на Майдані, не дали слова.

На порядку денному залишається тема російської мови. 17 березня під час апаратної наради в облдержадміністрації голова Донецької обласної ради Андрій Шишацький заявив, що російська мова залишається регіональною в Донецькій області. 

18 березня прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк звернувся до мешканців південних та східних областей України.

Глава уряду повідомив про спроби російських спецслужб зробити провокації в українських регіонах. Він розказав, що зовнішні сили намагаються дестабілізувати ситуацію та розпалити штучний конфлікт, організувати заворушення та спровокувати збройну агресію під приводом буцімто захисту російськомовних. 

Місцеві ЗМІ повідомляли про те, що міліція міста несе службу у посиленому режимі. Тоді посилили не лише міські патрулі, а й пости на ключових в'їздах міста: БЗС та комбікормовому заводі.

В цих місцях чургували співробітники державтоінспекції та посилені наряди співробітників міськвідділу міліції, які мали на меті забезпечити безпеку громадського порядку у Слов'янську та основних автомагістралях, що ведуть до міста, а також мали на меті профілактику можливих провокацій та контроль за особами, які прибувають у наше місто. 

19 березня стає відомо, що начальник Слов'янського міського відділу міліції, полковник Олександр Мельковський, написав рапорт про звільнення за власним бажанням з займаної ним посади.  

Важливо відзначити, що у Донецькій області в той час одразу вісім високих міліцейських начальників усунуто з посад. Як повідомили у прес-службі ГУ ГУМВС України в Донецькій області, без керівництва одразу залишилися міськвідділи міліції Маріуполя, Горлівки, Макіївки, Краматорська, Ясинуватої, Авдіївки, Єнакієвого та Слов'янська, а також Будьонівського та Київського районів Донецька та Червоногвардійського району Макіївки.

21 березня жителі Слов’янська пікетують районну адміністрацію на знак протесту про вступ України до асоціації з ЄС. 

Голова Слов'янської районної державної адміністрації Петро Бєлоконов зазначив, що не висуває жодних політичних вимог, а у своїй промові він просив присутніх бути патріотами, дивитися на ситуацію об'єктивно та не закликати до розколу країни.

Присутні на мітингу передали звернення до губернатора Донецької області Сергія Тарути щодо своєї незгоди про підписання угоди з ЕС. 

21 березня стає відомо про те, хто став тимчасово виконуючим обов’язки начальника міськвідділу поліції. З 21 березня обов’язки покладено на Давиденка Олександра Анатолійовича, заступника начальника міського відділу – начальника кримінальної міліції цього міського відділу. Саме Давиденка потім будуть судити заочно за співпрацю з бойовиками у Харківському суді. 

За даними досудового слідства, О.Давиденко знав про намір бойовиків т.зв. «ДНР» захопити Слов'янськ, але не перешкоджав їм. 12 квітня 2014 р. він зустрічався з громадянином рф, на той час «головнокомандувачем «ДНР» Ігорем Гіркіним (Стрілковим) і погодив дії зі здачі бойовикам міськвідділу міліції, внаслідок чого вони захопили приміщення, в якому перебувало понад 500 одиниць бойової зброї та боєприпасів. Після цього О.Давиденко протягом 3 місяців разом із бойовиками патрулював територію Слов'янська.

21 березня у ході XXVI конференції Донецька обласна організація Партії регіонів ухвалила рішення підготувати пакет пропозицій та законопроектів, які лобіюватимуть розширення прав та повноважень місцевого самоврядування, законодавство про референдуми та статус російської мови. 

У вихідні 22-23 березня у Слов’янську було спокійно, ніяких політичних мітингів не було.

27 березня у містах Донеччини відключили мовлення 4 російських каналів. Провайдер припинив трансляцію цих каналів у зв'язку із рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/3456/14. Згідно з рішенням в Україні припинили ретрансляцію чотирьох російських каналів: «Перший канал», «РТР-Планета», «Росія-24», «НТВ-Світ».

Місцеве видання «Деловой Славянск» провело опитування мешканців Слов’янська щодо відключення каналів на вулицях міста: 

28 березня:

Міліція розшукує зачинщиків проросійських мітингів на Донеччині. Як повідомляло ГУМВС України в Донецькій області, факти свідчать про те, що дії демонстрантів уже вийшли за межі мирних акцій. Захоплення адмінбудівель, погроми, фізичне насильство, мародерство – ось не повний перелік «мирного волевиявлення» учасників мітингів та демонстрацій. 

30 березня на площі Слов’янська провели мітинг на підтримку загальноукраїнського референдуму. За ініціативою комуністичної партії також проводили опитування місцевих жителів щодо федералізації, вступу до Митного Союзу, видобутку сланцевого газу, вступу до НАТО. 

Тоді ж на центральній площі Слов'янська відбувся, як його назвали організатори, народний референдум. Його результати оприлюднили 31 березня. За підрахунками, у голосуванні взяли участь 11 тис. 997 слов'янців. Зі слів організаторів, більшість проголосували за вступ у Митний союз, прийняття російської мови, як другої державної, федеративний устрій України, проти вступу України у блок НАТО та проти видобутку сланцевого газу. 

31 березня у ЗМІ Слов’янська з’явилась новина про напад сепаратистів на активістів «Дорожнього контролю» (далі - «ДК»), внаслідок якого постраждав донецький журналіст Павло Колесник, а також кілька активістів «ДК». Інцидент стався у неділю, 30 березня на посту ДПС (район БЗС). 

Як писало тоді видання Остров, проїжджаючи повз пост ДАІ, активісти побачили на ньому сторонніх людей із російською символікою, які, як і співробітники ДАІ, намагалися зупиняти та перевіряти автомобілі. Зупинившись, «Дорожній контроль» спробував з'ясувати у ДАІ, чому на їх посту перебувають сторонні та стали фотографувати пост сепаратистів. Це викликало агресивну реакцію проросійських активістів.

Сепаратисти з прапорами Росії та георгіївськими стрічками у кількості понад 100 осіб виявилися озброєними ланцюгами, арматурою, бітами та сокирами. Крім того, деякі з них мали вогнепальну зброю, яку вони, на щастя, не застосовували. Нападники проколювали колеса та били машини учасників «ДК», а також завдавали травм активістам. Деяким з них вдалося врятуватися лише у приміщенні посту ДПС завдяки співробітникам міліції.

Частина нападників була одягнена у форму та бронежилети. На фото видно кобуру з пістолетом у одного з них.

На відео з місця пригоди можна було впізнати В’ячеслава Пономарьова, а також бойовика з позивним «Рись», які пізніше стануть активними учасниками незаконних збройних формувань, які брали участь у захопленні Слов’янська. Пономарьова у статті називають людиною, яка керувала діями сепаратистів. 

Сюжет Магнолія ТВ:

У кінці березня Донецька обласна рада звернулася до Верховної Ради України з проханням вжити заходів щодо «стабілізації ситуації в країні», включаючи ухвалення закону про референдум та державний статус російської мови.

Тоді ж у YouTube з'явився відеоролик, у якому люди зібралися на в'їзді до міста та фоні стели «Слов'янськ» та звернулися до Віктора Януковича. Люди вимагали від нього «повернутись і вчинити як мужик», а також «підписати» рішення про проведення референдуму.

Так закінчився березень у Слов’янську. Про подальші події читайте у наших наступних матеріалах. 

Читайте також: 

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #весна 2014
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...