• Головна
  • Виплати, житло і курси мови - як українські біженці живуть в Норвегії
16:21, 6 лютого

Виплати, житло і курси мови - як українські біженці живуть в Норвегії

Виплати, житло і курси мови - як українські біженці живуть в Норвегії

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, багато українців були змушені покинути рідну країну.

Найбільше переселенців обрали країни, що межують з Україною - Польща, Угорщина. Виїжджали і далі - у Німеччниу, Англію, Австрію. Більшість переселенців підлаштовувались під умови, які країна надає біженцям. Або під досвід, який вже мають інші українці.

Серед тих, хто залишив свої домівки, багато обрали Норвегію, як нове місце проживання. В Норвегію прибуло понад 63 тисячі українців.       

Ця країна, зі своєю гостинністю та соціальною підтримкою, стала місцем, де відбувся новий початок для багатьох, хто шукав спокій та безпеку у важливий момент свого життя.

Ми поспілкувалися з українцями, які виїхали до Норвегії і готові вам розповісти про те, як там живуть біженці, як їх приймають і що робити по приїзду у цю країну.       

Для того, щоб легально перебувати в Норвегії, необхідно отримати тимчасовий колективний захист. Це дає право проживати в країні, отримувати соціальні виплати, ходити на курси норвезької мови, користуватися медичними послугами. Тобто біженці мають майже ті ж права, що і норвежці.

Що робити по приїзду до Норвегії?

По-перше, потрібно звернутися до поліції та сказати що ти - біженець з України. На вокзалах та аеропортах є відділи поліції. Потім на вас чекає три етапи, які потрібно пройти:

  1. Зареєструватися в таборі «Роде». Оформити там необхідні документи та чекати розселення. В таборі для біженців видають усі необхідні речі першої потреби. Триразове харчування, душ та туалет - усе це є на території. Після цього ви прямуєте до мутаку ( прим. пояснюємо далі).

  2. Мутак – це розподільчий табір для біженців, де живуть в очікуванні на переїзд до тимчасового житла у комунах. Також там чекають на документ, який дає змогу легально проживати рік в Норвегії. Найчастіше мутак - це готель, хостел чи комплекс двоповерхових будинків. Під час життя там біженці отримують соціальні виплати. Наприклад, українці, з якими ми поспілкувались, жили в хостелі та отримували соціальні виплати розміром у приблизно 4 100 норвезьких крон (приблизно 14 тисяч гривень) на особу. Але, виплати в кожному мутаку відрізняються. Не існує чітких термінів, скільки ти будеш там проживати. Переселенці залишаються там від кількох тижнів до місяців. Протягом цього часу ведеться підбір муніципалітету. Також враховують побажання українців. Якщо у вас, наприклад, серйозна хвороба, вас поселять у місті ближче до лікарні.

  3. Завершальним етапом є розселення до тимчасового житла, яке до початку інтропрограми оплачує держава. Інтродукційна (ознайомлювальна) програма – це програма навчання, під час якої ви підготуєтеся до участі у трудовому житті Норвегії. Кожному дають куратора, який веде вас. 

Що від вас очікують?

1. Обовʼязковим є вивчення норвезької мови. 

2. Проходження мовної практики під час курсів норвезької.

3. Ознайомлення з суспільством Норвегії.

Протягом вашої участі в ознайомлювальній програмі вам будуть платити гроші. Тобто, це буде ваша зарплатня за участь у програмі. Щомісячні виплати на одну особу, якій менше 25 років, становлять приблизно 13 000 норвезьких крон (приблизно 45 тисяч гривень). На особу, якій більше 25 років - приблизно 18 000 норвезьких крон (приблизно 62 тисячі гривень). З цих коштів люди платять собі за житло і харчування.

На курсах норвезької мови збираються учасники з різних куточків світу, серед яких велика кількість українських біженців. На перший погляд, може здатися, що основним спільним фактором є намір вивчення мови, але в процесі навчання виникає багато тем для спілкування.

Більше інформації можна знайти на офіціальному сайті UDIhttps://www.udi.no/uk/information-ukraine-and-russia/situation-in-ukraine/arrival-in-norway/

Що робити після закінчення інтродукційної програми?

Після закінчення програми куратори допомагають з пошуком роботи.

У Норвегії є широкі можливості для розвитку в різних сферах. Країна славиться високим рівнем освіти і діловим середовищем. Важливі галузі, такі як інформаційні технології, енергетика, медицина та морська промисловість, надають численні можливості для кар'єрного зростання. Робочий ринок Норвегії привітний до іноземців. Звісно, потрібно володіти норвезькою мовою.

Як корінні норвежці ставляться до біженців?

В Норвегії відчувається особлива атмосфера гостинності, де все орієнтовано на зручність людей, - розповідають нам українці, які там зараз знаходяться. Корінні норвежці добрі та ввічливі, особливо стосовно українців.

Ця взаємна повага створює особливий клімат для комфортного життя та розвитку в цій країні.

Авторка: Еліна Харківська

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини #новини Слов'янська #Норвегія #біженці #війна #війна в Україні #война в Украине
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...