• Головна
  • Вечір в хату, ми з СБУ: як спецслужба переслідує викривачів колаборантів
16:10, 12 квітня

Вечір в хату, ми з СБУ: як спецслужба переслідує викривачів колаборантів

Вечір в хату, ми з СБУ: як спецслужба переслідує викривачів колаборантів

Жінці, яка розповідала про колабораційну діяльність свого сусіда у Торському, оголосили про підозру у наклепі.

Родина Бражників переїхала на Київщину із села Торське Донецької області. Уранці 19 жовтня 2023 року в нове помешкання Галини Бражник та її батьків з обшуками завітала Служба безпеки України. Причиною цих обшуків стали кілька дописів жінки у Facebook.

Про це йдеться у матеріалі "Громадського".

Нічого проросійського в дописах Галини Бражник не було — навпаки, вона розповідала про колабораційну діяльність свого сусіда із селища Торське — Андрія Шепотька. У цьому СБУ розгледіла «наклеп» і відкрила кримінальне провадження.  

hromadske вивчило справу проти Бражник, знайшло свідків і записало їхні розповіді. Висновок невтішний — ідеться про використання службового становища в особистих інтересах. Але про все по черзі. 

Недружнє село

Галина Бражник родом із Донецька. Вона залишила місто в липні 2014 року, після того як туди зайшла «колона Гіркіна». Разом із дітьми та невісткою жінка виїхала до батьків у Торське — невелике село на півдорозі між Лиманом і Кремінною в Донецькій області. 

10 років тому Торське теж було під загрозою окупації, тож брат Галини Володимир Бражник пішов до війська добровольцем. 29 серпня 2014 року він загинув під Іловайськом. 

У Торському місцеві були відверто не раді родині українських патріотів, називали маму Галини «бандерівкою». Саме тоді жінка почала збирати інформацію про місцевих колаборантів. Першим став сусід Андрій Шепотько. 

Марина Шепотько в реальності

Місцевий підприємець, батько двох доньок, а ще — завзятий прихильник росії. Починаючи з так званої «русской весни» 2014 року, Шепотько висловлював свої проросійські вподобання в соцмережі «Однокласники», ставив лайки антиукраїнським картинкам, сам постив відео для «ополченцев». Також в «Однокласниках» він неодноразово голосував в опитуваннях за «новороссию», «русский Крим» і так звану «ДНР».

Серед друзів Шепотька в «Однокласниках» — бойовик так званої «ЛНР» Сергій Подопригора. Галина Бражник стверджує, що Шепотько й сам був бойовиком незаконних збройних формувань на Донеччині й нібито ніс службу на блокпостах проросійських сил. 

Жінка почала про це писати у своїх соцмережах ще у 2016 році. Але жодних незручностей для самого Шепотька це не створило. Односельці стверджують, що у 2016 році було відкрито кримінальне провадження, яке закрили у 2018-му, але в реєстрі судових рішень зараз таких даних немає. Тобто тоді Шепотько відбувся… нічим.

Натомість у його родини зʼявилося кілька магазинів, доньки поїхали здобувати вищу юридичну освіту до Одеси, й життя загалом стабілізувалося. Аж ось почалась велика війна. У квітні 2022 року окупанти захопили Торське. Ні сам Андрій Шепотько, ні його дружина Ольга з селища виїжджати не збиралися. 

Марина Шепотько в реальності

Велика війна

За словами односельців, родина Шепотьків раділа окупації селища. 

«Шепотько їх зустрічав: морозиво, шашлики. До їхнього магазину під’їжджала російська техніка весь час, зупинялася. Вони співпрацювали», — розповіла Галина Бражник.

Марина Шепотько в реальності

Людмила Гончарова із Зарічного, що по сусідству із Торським, пережила окупацію і про Шепотька знає не з чуток. Він, за словами жінки, погрожував їй та її сину — військовому ЗСУ. 

«У мене син став на блокпосту з першого дня великої війни, він став на блокпосту між Зарічним і Лиманом. І Шепотько нічого не приховував, він сказав моєму синові: “Ти не на ту сторону став”. І мені він також погрожував. Я працювала в магазині в Лимані… і він сказав мені: “Ти не боїшся, що твого сина доведеться убрать, тому що він не на ту сторону став?” Це наша особиста розмова була», — розповіла Гончарова. 

Ще один свідок, особу якого ми не розкриваємо з міркувань безпеки, жив у Торському під час окупації. Чоловік стверджує: відколи в селі оселилися росіяни, сімʼя Шепотьків почувала себе краще, ніж інші.

«Коли зайшла росія, він активно почав з ними співпрацювати, відкрив магазин. Нас із села ще не випускали на машинах, а він уже їздив у Лиман. росіяни й додому до нього приїздили, щось заносили, щось виносили. Він їздив із ними на їхніх машинах. На наради заїжджав до них», — сказав чоловік. 

Офіційно гауляйтером Андрій Шепотько не був. росіяни призначили своїм сільським головою такого собі Василя Сєдова, та він, за свідченнями місцевих, нічого не вирішував. Неофіційно усім нібито керував саме Шепотько. 

Ось як про це розповідає Людмила Гончарова: «Головою села, їхнім призначенцем, був Сєдов Василь Петрович. Він до війни працював сторожем в дитячому таборі “Джура”. Та в селі всі балакали, що Вася цей — лише ширма… реально командує Шепотько».

Марина Шепотько в реальності

Ось текст підозри від СБУ цьому самому Васі, якого правоохоронці звинувачують у колабораціонізмі. Цікаво, що в цьому документі вказано: окупантське самоврядування на чолі з Сєдовим розташувалося в магазині на вулиці Центральній навпроти сільради, який і належав Андрію Шепотьку. 

Те, що окупанти організували в магазині Шепотька штаб, і пояснює постійне скупчення техніки та росіян довкола нього. Але чи власник магазину сам надав окупантам приміщення, чи вони його захопили, СБУ навіть не стала розбиратися. Хоча видавалося це відверто дивним: через дорогу була сільрада, але росіяни чомусь вирішили зробити «офіс» не в ній, а саме в магазині Шепотька.

Своя людина в СБУ

Восени 2022 року, незадовго до звільнення Торського, Андрій Шепотько раптово зник із села. Дружина Ольга спочатку розповідала односельцям, що він поїхав на операцію, потім що він на фільтрації, зрештою виникла остаточна версія — підприємця взяли в полон. 

hromadske не змогло підтвердити історію про полон з незалежних джерел: ім’я Андрія Шепотька не було в списках на обмін, і його офіційно не оголошували полоненим.

Єдине підтвердження — відео із соцмереж, де Марина Шепотько радісно зустрічає батька в Києві. Односельці в цю історію так і не повірили й називають «повернення з полону на блаблакарі» нонсенсом.

Марина Шепотько в реальності

Про нові пригоди родини Шепотьків у своїх соцмережах почала знову писати й Галина Бражник. Саме за ці дописи СБУ і відкрила проти неї кримінальне провадження. Згідно з однією з судових ухвал, громадянка Бражник «виготовляє та поширює неправдиву інформацію, що містить образу честі й гідності щодо чинного співробітника СБУ та його родини, водночас не надаючи підтверджувальних фактів». 

Хто ж цей «чинний співробітник СБУ», честь та гідність членів сім’ї якого образила Галина Бражник? Виявляється, старша донька Андрія Шепотька Марина, закінчивши Одеську юридичну академію, влаштувалася до Управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях. 

За останніми даними, Марина Шепотько — старша слідча Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях, де вона працює із 2019 року. Ми направили до СБУ Донецької та Луганської областей офіційний запит щодо її чинної посади, але відповіді так і не отримали.

А тепер повернімося до кримінального провадження щодо Галини Бражник. За цією справою про дописи в соцмережі вранці 19 жовтня 2023 року у квартиру родини Бражників під Києвом з обшуками завітала СБУ.

За рішенням суду із Кропивницького, де й було відкрите провадження, доступ до житла Бражників мали отримати співробітники СБУ із тамтешнього управління. Натомість на обшук прийшли інші люди — колишні колеги дочки Шепотька.

Марина Шепотько в реальності

«Вони прийшли зі своїми понятими о сьомій ранку. З такою неповагою розмовляли, так кидалися на нас — просто жесть. Навіть не дали мені ухвалу суду сфотографувати, щоб переслати адвокату, не дочекалися адвоката», — розповіла Галина Бражник. 

Під протоколом обшуку квартири з шести присутніх осіб підписались лише двоє. Це Віктор Халімон і Олег Шевченко. За нашими даними, обидва — колишні колеги Марини Шепотько з ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. 

Халімон щонайменше у 2018 році точно працював у цьому управлінні й подавався на отримання квартири в Сєвєродонецьку. Олег Шевченко, за нашими даними, теж працював там. Тобто колишні колеги Марини Шепотько, які зараз працюють у Києві, за рішенням суду з Кропивницького приїхали проводити обшуки в селище в Київській області.

Марина Шепотько в реальності

Журналістам hromadske вдалося зустрітися з родиною Шепотьків — в одному з магазинів, які належать їм у Лимані. А втім, розмова не склалася. 

Сам Шепотько стверджує, що ніколи не співпрацював з росіянами, а став жертвою наклепу з боку сестри. Тобто він намагався звести все до сімейного конфлікту. А дочка Шепотька, Марина, всіляко нагадувала про кримінальні провадження, які відкривають проти всіх, хто називає її батька колаборантом. 

Ось тільки із сестрою Шепотька hromadske ніколи не зустрічалося. Галина Бражник, яка стала фігуранткою кримінального провадження, не має родинних зв’язків із Шепотьками. 

Марина Шепотько в реальності

Тож чи був Шепотько колаборантом насправді? Був, адже однозначно співпрацював з росіянами. І СБУ мала б встановити, чи ступінь цієї співпраці підпадає під положення Кримінального кодексу.

Натомість СБУ вирішила переслідувати людей, які публічно виступили проти колаборантів, поки родичі цих колаборантів працюють в СБУ. Нам точно відомо, що Галина Бражник не одна отримала таке кримінальне провадження за дописи в соцмережах про зрадників із Торського.

Хочете, щоб Україна не побачила вашої зради й покарала ваших ворогів? Відправте дитину працювати в СБУ.

Читайте: 

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Донеччина #Війна росії проти України #Лиман #Торське #Шепотько #СБУ
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...