• Головна
  • День вишиванки 2025: історія свята та особливості донецьких орнаментів
НОВИНИ
11:05, 15 травня

День вишиванки 2025: історія свята та особливості донецьких орнаментів

НОВИНИ
Фото і дизайн: 6262

Фото і дизайн: 6262

15 травня – День вишиванки: історія та особливості донецької вишивки.

15 травня у світі відзначають День вишиванки, який цього року припадає на третій четвер місяця та має особливе значення для українців в умовах війни.

Про особливості донецької вишиванки розказали на сайті Донецької ОДА. 

Історія виникнення свята

День вишиванки – це неофіційне, але надзвичайно важливе для України свято, яке зародилося в 2006 році на факультеті історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Ініціаторкою стала студентка Леся Воронюк, яка, побачивши свого друга Ігоря Житарюка у вишиванці на перерві між парами, запропонувала колегам обрати день, щоб усім разом одягнутися у вишиті сорочки.

Завдяки студентській ініціативі свято щороку поширювалося Україною, а в 2010 році, завдяки українській діаспорі, набуло статусу Всесвітнього дня вишиванки.

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber

Тематика цьогорічного свята

Цього року організатори свята присвячують його окупованій Росією українській культурній спадщині, адже вишиванка є культурним кодом народу, закладеним в українцях з самого народження, відображаючи національну приналежність, неповторну ідентичність та самобутність.

Історія українських вишиванок

Історики зазначають, що точний період появи українських вишиванок встановити неможливо, проте зачатки цього ремесла існували за кілька тисячоліть до нашої ери. Археологи знаходили залишки стародавнього посуду з візерунками, схожими на вишиванку.

Мистецтво вишиванки активно розвивалося в Київській Русі, де вишиті сорочки були доступні лише для заможних верств населення. Існували спеціальні школи вишивальниць при школах і монастирях, які здебільшого працювали на замовлення знатних осіб.

З XVII століття вишивання поширилося серед народу – кожна українка вміла вишивати. Дівчата створювали рушники на своє майбутнє весілля, демонструючи їх родичам нареченого. Поступово з'явилися не лише жіночі, а й чоловічі вишиті сорочки.

Особливості донецької вишиванки

Кожен регіон України має унікальні особливості орнаментів, кольорових поєднань, сюжетів вишивки та технік. Вишивка Донеччини вирізняється такими характеристиками:

  • Переважають теплі кольори, найпоширенішим є червоний, який поєднують із чорними елементами

  • Використовуються майже всі відомі національні техніки вишивки, крім низинки

  • Візерунки наносяться здебільшого на рукави та комір, зрідка – на поділ

  • Поширені символи-обереги: сонце, вовк або ведмідь, геометричні візерунки (ромби, трикутники, хрестики)

  • Жіночі вишиванки Донеччини вирізняються вишуканими орнаментами та яскравими кольорами (використання геометричних та рослинних мотивів, червоного, чорного, синього, зеленого та жовтого кольорів)

  • Серед символів переважають сонце, віночок, грона винограду та інші рослинні мотиви

Значення в часи війни

Особливо важливою є роль Дня вишиванки під час війни. Коли Україна бореться за свою незалежність і свободу, збереження національної ідентичності та культурних традицій набуває особливого значення. Вишиванка стає символом незламності, єдності та віри у перемогу.

Одягнувши вишиванку, українці демонструють любов до Батьківщини, підтримують моральний дух один одного та нагадують про національну єдність і силу.

Читайте також: Вишивка Донеччини: червоний колір та рослинні орнаменти

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#День вишиванки #донецька вишивка #українські традиції #народні орнаменти #національна ідентичність
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Останні новини
Оголошення
live comments feed...