У вересні 2018 в відкритому доступі опинились більше 1 млн. паролів від акаунтів поштового сервісу “Яндекс”. Через деякий час в мережі з’явились дані майже 5 млн. акаунтів сервісу “Mail.ru”. Адміністрація деяких соціальних мереж заблокувала акаунти зареєстровані на ці поштові скриньки. Щоб уберегтись від подібного варто дотримуватись певних правил поведінки в мережі.

1. Безпечний пароль

  • використовуйте індивідуальний пароль для кожного вашого облікового запису. Також не варто використовувати прості варіації одного і того ж паролю

(“̶P̶a̶s̶s̶w̶o̶r̶d̶1̶”̶,̶ ̶“̶P̶a̶s̶s̶w̶o̶r̶d̶2̶”̶)

  • не варто використовувати слова, які можуть асоціюватися з вами (свої ініціали, імена родичів, імена домашніх тварин)

  • варто комбінувати літери великого і малого регістру (“PaSswORd”), додавати цифри та службові символи (“paSsWoRD%$1093%”)

  • допоможе вберегти акаунт від зловмисників двофакторна аутентифікація при вході. Принцип її дії дуже простий: спершу ви вводите свій пароль, далі потрібно буде ввести індивідуальний пароль, який прийде вам у СМС.

  • не втратити складні паролі допоможуть менеджери паролів. Такі додатки дозволяють надійно зберігати паролі у зашифрованому вигляді. В такому випадку доведеться запам’ятати тільки пароль входу в додаток.

Перевірити, чи зламували вашу електронну пошту, можна на сервісі Have i been pwned. Достатньо вказати адресу електронної пошти, щоб отримати результат.

2. Захист від вірусів

Найпоширенішими загрозами для інтернет користувачів є віруси, які можуть майже усе: від викрадення паролів, файлів до пошкодження операційної системи. Захиститися від таких втручань в систему можна за допомогою антивірусів. Надійні сучасні антивіруси після встановлення в систему працюють майже самостійно, регулярно оновлюють антивірусні бази, та вимагають мінімум втручань користувача. Існує багато надійних антивірусів (ESET, Zillya та інші)

3. Правила поведінки в інтернеті

  • не варто скачувати файли з ресурсів із сумнівною репутацією,

  • на варто відкривати випадкові файли з сумнівним розширенням.

4. Антиспамове програмне забезпечення

Існують певні програми для аналізу повідомленнь, які надходять до вашого комп’ютера, з метою виявлення та видалення спаму. У таких програмах існує можливість налаштовувати правила, за якими бажана пошта буде відокремлюватись від небажаної. Існують програми, які дозволяють проводити певні маніпуляції зі спамом, наприклад, просто ізолювати підозрілі повідомлення. Один з варіантів антиспамового програмного забезпечення McAfree Spamkiller.

5. Блокування набридливої реклами - корисна звичка

Спливаючі вікна - проблема з якою стикалось багато інтернет користувачів. Можна зустріти вікна, які містять лише рекламу, проте зустрічаються і банери, разом з появою яких без відома користувача завантажується програмне забезпечення Spyware. Найлегше встановити відповідні програми, наприклад Ad-Block. Для користувачів Google Chrome достатньо в декілька кліків встановити відповідне розширення для свого браузера. Таким чином можна позбавитись усієї банерної реклами - і безпечно і зручно.

6. Безпечна авторизація

Також потрібно дотримуватись певних правил поведінки при реєстрації на нових сайтах. Наприклад, не варто авторизовуватись за допомогою існуючих акаунтів Google чи Facebook та надавати доступ до особистої інформації для проходження інтернет тестів.

7. ПІдозріла активність

Варто контролювати історію входу у ваш акаунт. В налаштуваннях можна переглянути хто (ip-адреса, додаток, та місто з якого здійснювався вхід) та коли використовував ваші дані для входу. При появі підозрілої активності рекомендують скористатись пунктом “завершити всі сеанси”, та змінити пароль (як правильно створювати пароль детально описано в першому пункті).

Дотримання декількох простих правил допоможе вберегти особисті дані та не стати жертвою зловмисників.

автор Назар Салабан

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED