Азот життєво необхідний рослинам для правильного розвитку, в першу чергу, кореневої системи. Він також впливає на метаболізм рослин і є будівельним елементом для формування нуклеїнових кислот та інших важливих сполук.

Замовити аналіз вмісту азоту в грунті в Києві ви можете прямо зараз, пройшовши за посиланням https://agrotest.com/article/azot-yak-neobhidnyj-element-dlya-zhyvlennya-roslyn/!

Всі обмінні процеси, що відбуваються в організмі рослини, від синтезу хлорофілу до засвоєння вітамінів активізуються завдяки азоту. Недолік азоту може призвести до неповноцінного врожаю або навіть загибелі рослини.

У чому міститься азот для рослин?

Загальний вміст азоту в "дорослій" рослині, в залежності від культури, може доходити до 5%. При вирощуванні в домашніх умовах коригувати рівень можна за допомогою спеціального харчування добривами з азотом для кімнатних рослин. У природних же умовах існують 2 основних джерела азоту для рослин:

  • земля,
  • повітря.

У першому випадку рослини отримують азот з грунту у вигляді довгого азоту (солі амонію) і швидкого азоту (нітрати). Сіль амонію міститься в грунті постійно, практично з неї не вимивається, необхідна на стадії початкового розвитку рослини. Нітрати також знаходяться в землі, але швидко вимиваються з неї. Для зменшення вимивання азоту вноситься перегній, який заповнює простір між частками ґрунту.

Азот міститься також в атмосферному повітрі, однак, не всі рослини здатні поглинати цю речовину в газоподібній формі. Тут на допомогу сільському господарству приходить наука, а саме азотфіксатори - це спеціальні азотфіксуючі бактерії, які можуть засвоювати азот в молекулярному вигляді безпосередньо з повітря і потім переводити його у відповідний для живлення рослин вид. Дані бактерії у великій кількості містяться в коренях бобових культур.

Ознаки нестачі азоту у рослин

Для визначення нестачі азоту у рослини не потрібна спеціальна біологічна освіту або спеціальні знання в сільському господарстві. Наслідки дефіциту видно відразу. Рослина виглядає хворобливою, змінює колір листя, починаючи з жилок і прилеглої до них частини листової пластинки.

При нестачі азоту свідчить уповільнення росту рослин, послаблена інтенсивність цвітіння, скорочений вегетаційний період, зменшення вмісту білка в рослині і як результат зниження врожаю.

Для підвищення рівня азоту в ґрунті можна використовувати калиевую або натрієву селітру, аміачні або органічні добрива з азотом. Підживлення необхідно здійснювати навесні - в активну фазу росту і розвитку рослини. Не рекомендується вносити даний вид добрив в середині літа, оскільки це сприяє накопиченню нітратів в плодах.