Термін придатності шин: як часто потрібно змінювати резину?

Кожен водій мріє купити резину для автомобіля, яка прослужить якнайдовше. Але рано чи пізно настає момент, коли шини потрібно міняти. Коли саме – залежить від багатьох факторів.

Дата виробництва – як її дізнатися

Перш ніж автомобільні шини купити, необхідно перевірити дату їх виробництва. Вона набивається на боковій частині покришки 4-ма цифрами, де перші дві вказують тиждень, останні – рік випуску. На прикладі це виглядає так: 5221, що говорить про випуск гуми наприкінці грудня 2021 року.

Новими вважаються шини, які виготовлені протягом трьох років і не встигли побувати в експлуатації. Якщо продавець пропонує резину купити віком 4+ років, варто знати, що навіть лежачи на складах, основні характеристики почнуть погіршуватися. Це безпосередньо вплине на зменшення загального терміну експлуатації.

Як зрозуміти, що настав час для заміни автогуми

Головним показником необхідності придбати нову автогуму є знос протектора. Щоб полегшити завдання водіям, більшість шинних виробників вмонтовують в моделі спеціальні індикатори у вигляді поперечних виступів заввишки не більше 1,6 мм. Коли вони стають помітними, це знак, що почався процес стирання протектора.

Критичною точкою, за якої зношені покришки стануть небезпечними, є такі показники:

  • Шини для легкових автомобілів – 1,6 мм (літні моделі) та 3,0 мм (зима).

  • Резина для вантажних машин – 1,0 мм.

Які критерії впливають на знос автошин

Є кілька факторів, через які знос шинного протектора пришвидшується:

  1. Розмір. Вузькі шини купити вигідніше – на широких моделях посилюється тертя з поверхнею дороги. З цієї причини протектор стирається набагато швидше.

  2. Внутрішній тиск. Контролювати тиск потрібно постійно. При його надлишку, шини більше зазнають нерівномірного зношування та ризику пошкодження. Якщо тиску недостатньо, боковина сильно згинається, що призводить до накопичення тепла всередині – це шкодить конструкції колеса.

  3. Правильне встановлення на диск. Під будь-які шини диски мають відповідати розміру діаметра коліс. Встановлювати їх необхідно за вказаною стороною обертання виробником гуми. У разі недотримання цього правила термін служби автошин різко зменшується.

  4. Манера водіння. Щоб шини радували ефективністю багато років, варто відмовитись від агресивних маневрів. Через екстрені гальмування і різкі прискорення сила тертя збільшується в рази.

  5. Умови зберігання. Водій повинен знати, як правильно зберігати літню гуму взимку, та зимову – влітку. Приміщення має добре провітрюватися, всередині не повинні бути хімічні елементи, які негативно впливають на гуму. Шкодить протектору також пряме потрапляння сонячних променів.

Середній термін експлуатації літніх та зимових шин

Літня автомобільна гума при обережному керуванні в середньому може радувати водія мінімум п'ять сезонів. При своєчасному догляді та правильному зберіганні моделі іменитих брендів можуть служити ще довше.

Що стосується зимових покришок, середній термін служби залежить від їхнього типу:

  • фрикційні (класичні без шипів) – 4-5 сезонів;

  • шиповані витримують в середньому 3-4 зимових періоди.

Підсумок 

Літні шини служать довше тому, що в теплу пору є менше негативних факторів, ніж узимку. Зимові моделі важчі за вагою, через що колеса сильніше труться об дорогу. Окрім своєї підвищеної маси, під зимову гуму варто купити диски сталевого типу, що також додає зайвої ваги. Також за шинами потрібен постійний догляд і шанобливе ставлення під час експлуатації, щоб збільшити їхній термін служби.