Поки світ переходить на #workfromhome, рекрутери-фрілансери та ті, хто працюють у розподілених командах, як ми, (майже) не помічають кардинальних змін.

Ми звикли працювати з дому або в будь-якому місці, де є Wi-Fi та затишне крісло :)

Але іноді це завдання ускладнюється, наприклад, роботою з дітьми. І тут ми теж намагаємося знаходити баланс. У якийсь момент нам прийшла ідея поділитися своїми секретами продуктивної роботи з дітьми. Сказано - зроблено! У цій статті ми розповімо про досвід нашої команди та наших друзів - Анюти Козакової та Таїсії Млюзан.

1. "Перебудували операційну структуру, щоб кожен у команді був "на своєму місці"

Олена Вовк - засновник та ідейний натхненник команди EvoTalents. EvoTalents - це IT рекрутингове агентство з віддалено-розподіленою командою. У вільний час Олена встигає писати про сорсинг і команду та викладати в Ukrainian Sourcing School.  Її доньці Софії - один рік і два місяці.

- Можеш згадати той період, коли ти йшла в декрет, які рішення ухвалила, щоб компанія могла існувати без тебе якийсь період? І наскільки зараз вважаєш їх правильними? 

Ще на старті формування компанії я думала про те, що колись захочу дитину, і від самого початку вибудовувала процеси таким чином, щоб команда могла працювати в майбутньому без мене. У той час це проявлялося в таких важливих якостях членів команди, як самоорганізація та відповідальність. 

Коли я дізналася, що вагітна, я в голові прокручувала два варіанти розвитку подій: 

  • шукати СЕО на заміну собі;

  • змінити структуру так, щоб виділилися ключові люди і вся операційка була на них. 

У першому варіанті я бачила багато мінусів, таких як: 

  • у нового СЕО буде свій стиль управління і не факт, що він зайде команді, які звикли до мене. У підсумку був ризик втратити людей, а мені цього не хотілося;

  • на той момент я хотіла досить швидко повернутися до роботи і не розуміла, як розподілити наші завдання;

  • і в мене банально не було відповідної людини на прикметі, кому я готова була б довірити компанію. 

Відповідно, я вибрала другий варіант - зміну структури, аргументувавши це тим, що ми зростаємо. Про своє становище я розповіла команді вже на 6 місяці в нашій спільній поїздці до Італії, і на той момент вони вже бачили, що багато завдань вирішуються без моєї участі і дуже позитивно сприйняли новину. 

Якщо зараз озирнутися назад і проаналізувати всі рішення, то можу сказати, що: 

  • неможливо все передбачити :) спрацьовує людський фактор і комусь не "заходять" нові завдання або якісь функції все-одно потрібно підхоплювати;

  • це природно - змінювати щось у процесі, і з того моменту ми ще багато чого змінювали всередині;

  • ростити на нові позиції внутрішніх співробітників було правильним рішенням. Зараз бачу, як сильно кожен виріс у команді в професійному плані, і мене це дуже надихає!

  • зрозуміла, що через рік я не готова повертатися до операційної діяльності, як планувала спочатку. Тому зараз ми знову перебудували структуру і мені вона дуже відгукується. Є відчуття, що кожен "на своєму місці" і максимально реалізовує свій потенціал

- Як зараз виглядає твій звичайний робочий день? 

Я працюю без няні, тому робота тільки під час сну дитини: це ~2 години денного сну і ~1 година ввечері. Також під час ранкової прогулянки беру участь у командних мітингах або проводжу робочий дзвінок. 

Решту часу намагаюся відкладати телефон і приділяти час доньці. Іноді можу комусь відповісти або записати голосове повідомлення, якщо бачу, що вона грає самостійно. 

- Які основні челенджі в тебе виникли в роботі з дитиною?

Для мене основною складністю було постійно підлаштовуватися під графік дитини, а він часто змінювався: з'являються нові активності та зменшується кількість сну. Тому найскладніше було планувати робочі дзвінки, я часто їх переносила на пізніший час або інший день. 

- Яку пораду ти можеш дати працюючим мамам, щоб організувати роботу вдома?

Якщо хочеться повноцінно працювати, краще відразу шукати няню :) Або змиритися з тим, що багато завдань будете робити довше, ніж зазвичай, а також відповідати людям із затримкою і витрачати вечори на вирішення робочих завдань.

З того, що мені допомагає в роботі:

  • усі завдання записувати в нотатки телефону (у мене є список із терміновими завданнями та з менш терміновими). У цих списках усе до дрібниць. Таким чином, мені не потрібно "налаштовуватися" на роботу. Щойно дитина засинає, я відкриваю список термінових завдань і починаю працювати над одним із пунктів.

  • я всю роботу максимально перенесла в телефон (у ньому я роблю презентації до вебінарів, працюю у фінансових табличках і багато іншого)

  • голосові повідомлення рятують, коли мало часу, а потрібно багато інформації передати. 

  • і з останніх відкриттів: відкладені повідомлення, бо працюю вечорами, почала їх використовувати в Slack і Telegram, і повідомлення надсилають не вночі, а вранці наступного дня.

- Де черпаєш енергію, щоб залишатися в балансі між роботою і дитиною?

Найважливіше - дозволяти собі відпочивати. У мене з цим довго були проблеми :) Зараз раз на тиждень можу заснути вдень із Софією, а не зайнятися "чимось корисним". Плюс іноді на вечірню прогулянку відпускаю чоловіка з дитиною наодинці і просто проводжу час із собою: гаряча ванна, просто читаю книжку або валяюся в ліжку. І спорт, звісно, дуже заряджає! Останнім часом почала знову бігати і це дуже виводить у ресурсний стан.

2. "З дитиною в IT рекрутингу ти працюєш менше, але ефективніше"

Таїсія Млюзан - керівниця компанії CNA International IT з підбору рідкісних IT-фахівців і мама двох дітей: Льва (2 роки і 10 місяців) і Діани (8 місяців).

- Можеш пригадати той період, коли ти вперше йшла в декрет, які рішення ухвалила, щоб компанія могла існувати без тебе якийсь період? І наскільки зараз вважаєш їх правильними? 

Під час моєї першої вагітності "кістяк", який я думала, що сформований, почав руйнуватися на очах. До того моменту, коли я була на 6 місяці вагітності, спільно з чоловіком було ухвалено рішення, що він звільняється з найму і переходить займатися операційкою в новий для нього бізнес із рекрутингу під час моєї відсутності. Без цього рішення або постраждали б клієнти, або я б не змогла повноцінно перебувати в частковій недоступності. 

Зараз вважаю, що в розрізі доходів для нашої сім'ї варто було "заморожувати" компанію. У розрізі компанії - рішення було правильним. 

- Який зараз вигляд має твій звичайний робочий день? 

Під час пандемії і до переїзду в будинок було супер-складно: я працювала з 11 до 13 і ночами. Решту часу з дітьми на голові і це була не робота, а реагування. При переїзді в будинок і з поверненням няні повернулася в здоровий режим. Працюю з понеділка по четвер і роблю перерви на погодувати дітей і вкласти вдень спати. 

- Ти говорила, що твій другий раз поєднання дітей і роботи відрізняється від першого наявністю няні. Можеш розповісти про обидва досвіди і відмінності?

Трохи не так :) Няня з'явилася на 4 дні на тиждень з 8 місяця після народження першої дитини. З нею абсолютно можливо встигати все. Коли є дитина, працюєш менше, але ефективніше. Коли є няня після такого режиму, ти - супер-герой.

Без няні, відверто, працювати і нести зобов'язання/ризики без згуртованої команди і процесів неможливо. Щось десь буде точно страждати, скоріш за все, здоров'я мами. Вважаю, що під час декрету має бути можливість займатися улюбленою справою без жорстких дедлайнів, суворих дат за дзвінками та іншого. Як мінімум, поки дитина на грудному вигодовуванні. Будь-які перенесення, неможливість зустрітися або зателефонувати клієнту, який цього дуже потребує, - звісно ж, вирішувалося і без мене, але морально вводило мене в стрес, і тільки з другою дитиною вдалося навчитися зберігати баланс і рівновагу.

- Яку пораду ти можеш дати працюючим мамам, щоб організувати роботу вдома?

Дивлячись який вік дитини і яка дитина. Коли ви керівник і немає нянь, а дитина маленька - то більше і частіше спілкуватися з командою голосом. Менше тексту, коли терміново. Записувати голосові щоразу, як є тиша, і не кидати на самоплив через те, що ви випали, бо дитина хворіла або сталося щось непередбачуване. 

Просіть команду не ставитися до вас поблажливо і не виправдовуватися особистими обставинами: або працювати, або ні. Проміжний стан мені коштував великих втрат і тут я не приклад для наслідування. Також раджу не планувати щось важливе точно за часом. Додавайте плюс-мінус 30 хвилин. Я навчилася не спізнюватися і все чітко планувати, але це вдавалося ціною порушень ПДР, величезними швидкостями, вічною біганиною і авральними моральними станами. 

- Що допомагає тобі залишатися в ресурсі, незважаючи на дитину і роботу?

З першою дитиною я не була в ресурсі. З другою я перебуваю в ньому, напевно не "незважаючи", а завдяки дитині :) 

  • Почала отримувати задоволення і довіряти команді більше

  • Перемикання і багато-багато любові

  • Няня

  • Чоловік

  • Великі цілі та інтерес

    3. "Кандидати чудово ставилися до моїх листів після 21:00"

    Даша Назаренко - рекрутерка в команді EvoTalents уже 3 роки, а працювати в команді Даша почала, коли її синові було лише 5 місяців.

    - Ми знаємо, що ти починала працювати в EvoTalents, коли синові було 5 місяців і у вас не було няні, який на той момент вигляд мав твій робочий день?

    Цей період я згадую неймовірно тепло і яскраво :) Мені здавалася, що в мене є супер-сила і я можу все :)

    Бути IT рекрутером в декреті - це 

    Коли синові було 5 місяців, повернутися до роботи парт-тайм і мій графік був дуже гнучким. Я працювала в той час, коли мій син спав: 2 (1+1) години протягом дня. Коли він лягав спати на нічний сон, я сідала за ноутбук. Мене часто запитує команда, як ставилися кандидати, що я пишу їм після 21:00 і моя відповідь - чудово. Відсоток відповідей був високим, з деякими ми навіть зідзвонювалися, щоб голосом обговорити всі деталі по вакансії. І мені вдавалося закривати вакансії і при цьому проводити час із сином. Я часто себе запитувала: "Чи могла я про це мріяти, коли йшла в декрет, звісно ж ні", і я неймовірно рада, що в мене все вийшло.

    - Як перебудувався твій графік із появою няні? 

    Няня в нашій сім'ї з'явилася, коли синові був рік і це було правильним рішенням, тому що я не хотіла, щоб дитина бачила мене постійно з ноутбуком і телефоном. З появою няні, я змогла працювати зі свого улюбленого Coworking 365 і мати свій особистий простір, а також якісно проводити час із сином і вже трохи розмежовувати ролі мами і рекрутера.

    - Які основні челенджі в тебе виникли в роботі з дитиною?

    Мені здається, весь період був суцільним викликом. Чи варто говорити, що працюючи ночами, я ще годувала сина кожні 40 хвилин, лягала пізно, але прокидалася завжди такою, що відпочила і повна сил. Пошук няні був теж своєрідним викликом, це не просто - довірити свою дитину чужій людині. Нашій родині пощастило з другого разу. З появою няні, перший час я працювала з дому, і мій син, тільки-но чув мій голос, швидко біг до мене і часто з'являвся в командних мітингах :)

    - Яку пораду ти можеш дати працюючим мамам, щоб організувати роботу вдома?

    Для мене важливо було узгоджувати всі мітинги на час сну дитини і мати свій робочий простір. Все інше не мало великого значення, тому що в мене була можливість займатися улюбленою справою і завжди бути поруч із сином.

    - Де черпаєш енергію, щоб залишатися в балансі між роботою і дитиною?

    Я дуже люблю читати книжки, для мене це віддушина. Це можливість побути в тиші з самою собою і зануритися в сюжет історії. У мене немає конкретного хобі, мені завжди подобається пробувати щось нове: створювати мозаїчні вироби, ходити на танці, садити троянди на подвір'ї та, звісно ж, проводити час із сім'єю і друзями. Все це допомагає мені швидко відновитися і з новими силами приступити до роботи.

    4. "Не залишайтеся в дні бабака - виходьте на вулицю і перемикайтеся між справами"

    Анюта Козакова - співзасновниця в компанії Achievement House, HRM консультантка, бізнес-тренерка, експертка в IT-рекрутингу. Співзасновниця конференції HR PRO. Доньці Амелії - рік і 10 місяців.

    - Які основні челенджі в тебе виникли в роботі з дитиною?

    Я завершила робочу діяльність за 2 тижні до пологів. Останні 8-9 місяців вагітності я добре почувалася, працювала в середньому по 5 годин на день, мене це повністю влаштовувало.

    Після народження Амелії я не працювала приблизно 5 місяців. Але, оскільки мій чоловік - теж експерт в HRM, ми постійно обговорюємо роботу вдома і на прогулянках. Тому мій мозок не відключався від робочого середовища, я продовжував у ньому залишатися, хоч безпосередньо я і не працювала. 

    Проте за перші 5 місяців я встигла реалізувати низку проєктів у навчанні. Коли Амелії було 2 місяці, я провела кілька майстер-класів і навіть корпоративне навчання на цілий день. Цікавий момент - моя дитина на грудному вигодовуванні, і щоб провести навчання, я виїжджала разом із моєю мамою. Нам виділяли окрему кімнату, де мама гралася з Амелією і де я могла годувати її в перервах кожні півтори години. 

    Був кумедний випадок, коли я проводила двогодинний вебінар і відчула, що вже дуже скучила за дитиною і мені треба мчати до неї. У підсумку попросила аудиторію відповісти на їхні запитання письмово, і люди поставилися до мого прохання з розумінням.

    Ще кілька тренінгів я проводила, коли з Амелією сидів мій чоловік. Для нього це було ціле випробування, оскільки дитина постійно плакала, але ми впоралися з цим і я дуже вдячна йому за підтримку :) 

    Один із воркшопів я навіть проводила в Києві - ми сіли в машину і поїхали незважаючи на те, що Амелії було близько 3-х місяців. Поки я вела навчання, чоловік був з Амелією, годував її і розважав. Це було дуже важливо для мене - відчути себе "в потоці" і відчути професійне визнання, а не тільки виконувати роль мами.

    Лайфхак: навіть коли у вас немовля, важливо виходити з дому, наприклад, у кав'ярню. Це потрібно для того, щоб зібрати думки в голові, перемкнутися, переглянути соцмережі, поспілкуватися на професійні теми, не "закисати" в материнстві та дні бабака, з якого потім важко вибратися.

    - Який вигляд має твій звичайний робочий день?

    На роботу я вийшла після 6 місяців Амелії. Нянею стала моя мама, якій ми платимо зарплату, оскільки це її праця і час. Мені подобається, що з мамою в нас схожі погляди на виховання, ми читаємо одні й ті самі книжки з виховання і в нас немає протиріч.

    Я почала працювати з дому і намагалася вибудувати свої робочі години так, щоб у цей період Амелія спала на вулиці. Коли мама виходила з Амелією, я активно працювала по 4 години на день. Це небагато, але цього вистачало на реалізацію проєктів. 

    Якийсь час я навіть вела 4 паралельні проєкти, де моїм завданням було вибудувати HR і рекрутингові процеси в компанії. Щоб усе встигати, я розподіляла проєкти по годинах і пріоритетах і обов'язково проводила щотижневі мітинги з представниками компанії - як правило, це були рекрутери або ліди напрямків. Ми синхронізувалися за завданнями, щоб я змогла підготувати рев'ю та аудит процесів, а команда на стороні замовника встигала реалізувати завдання.

    Також я намагаюся періодично виїжджати в офіс до клієнта, оскільки мені важливо підтримувати особистий зв'язок і спілкуватися наживо.

    Згодом, кількість робочих годин зросла до 5-6 на день. Намагаюся не перевищувати цю кількість, щоб залишатися мамою і підтримувати баланс роботи і сім'ї. Звісно, бувають критичні моменти, наприклад, під час підготовки конференції HR PRO доводилося працювати по 6-7 годин, але це, скоріше, виняток.

    Зараз, після закінчення карантину, я вийшла працювати в UNIT.City у Харкові. Мені дуже хотілося працювати саме в цьому місці, бо це інноваційний парк, де є особливе ком'юніті та дух новаторства. Після роботи я приходжу додому і одразу йду гуляти з дитиною, потім ми чекаємо на тата і гуляємо разом із нашим собакою.

    - Ти говорила, що у вас є правила, завдяки яким ти вибудовуєш кордони, щоб тебе не відволікали під час роботи. Можеш розповісти про них детальніше?

    Коли ми працювали під час карантину вдома, мама з Амелією теж були вдома. Я бачила, що мене починають відволікати, Амелія могла забігти до мене в кімнату. Зрештою я поговорила з мамою і донькою і пояснила, чому важливо мене не відволікати. 

    Я попросила маму намагатися максимально заманювати Амелію іграми та розвивальними заняттями і частіше гуляти, щоб їй не хотілося бігти до мене.

    Амелії я пояснила, що мама працює і заробляє гроші. На її прикладах я показала, що ми купуємо і як вона цим користується, тому треба цінувати робочий час.

    Під час роботи кожні півтори-дві години я роблю перерву і проводжу 15-20 хвилин з дитиною, щоб її нагодувати або просто обійняти, так ми підтримуємо зв'язок і Амелія не встигає занудьгувати.

    - Яку пораду ти можеш дати працюючим мамам, щоб організувати роботу вдома?

    Порада #1: Спланувати свій робочий день у години сну дитини, щоб у цей час можна було спокійно працювати і виконувати свої завдання.

    Порада #2: Якщо є няня, просити її гуляти з дитиною в робочі години мами і максимально залучати дитину виробами, іграми та іншим, щоб дитина була залучена і не згадувала про маму.

    Ще один момент: важливо, щоб у мами, яка працює, не було зацикленості на роботі та доходах. Якщо є така проблема, у нас починається внутрішній конфлікт, дитина відчуватиме, що вона - перешкода для мами. 

    Щоб цього уникнути, визначте чітку кількість годин, які ви можете відпрацювати без шкоди дитині та собі. Наприклад, я спочатку працювала по 4 години і цей час був присвячений тільки роботі - без месенджерів та інших відволікаючих моментів. 

    Щоб максимально влитися в роботу, я придумала собі ритуал - кава і якийсь десерт перед стартом роботи. Після такої "підзарядки", я максимально швидко занурююся в завдання і не відволікаюся.

    Порада #3: Організувати свою роботу допомагає планування робочого дня з вечора попереднього. Таким чином, я не витрачаю вдень час на планування завдань і відразу ж приступаю до них. 

    Також допомагає тижневе планування з п'ятниці. Я планую "великими мазками", приблизно розбиваючи завдання по днях і розуміючи своє завантаження на найближчий тиждень.

    - Що допомагає тобі залишатися в ресурсі, незважаючи на дитину і роботу?

    Мій ресурсний стан - це час, коли я можу побути з собою, незважаючи на те, що я екстраверт і дуже соціальна людина. Після народження Амелії, у мене з'явилося бажання залишатися наодинці з собою і своїми думками, аналізувати себе, свої відчуття. Я почала займатися з психологом, щоб зрозуміти свій внутрішній стан. Це допомогло мені змінити модель поведінки у стосунках із мамою, чоловіком, донькою.

    Для мене ресурс - це випити кави з десертом у кав'ярні наодинці зі своїми думками або ж побути на природі. Наприклад, залишаючись із ночівлею, мені подобається встати на світанку і зробити зарядку, поки всі сплять, під звуки природи і повну тишу. Потім посидіти на карематі, походити босоніж по росі, це дуже наповнює. Читання книжок теж наповнює мене :)

    Моя порада на завершення - якщо вам хочеться працювати, працюйте. Але приділяйте час дитині і чоловікові. Якщо говорити про пріоритети, то на першому місці маєте бути ви у себе самої. Якщо ви будете наповнені зсередини, ви зможете багато дати своїй дитині. На другому місці має бути ваш чоловік. Проводьте час удвох: сходіть на вечерю, в кіно, погуляйте за ручку. Йому теж дуже потрібен час із вами, як і раніше. І на третьому місці - це ваша дитина, адже коли мама повноцінна, коли у вас хороші добрі стосунки з татом, то і дитина щаслива.