Чи запрацює Prozorro у Слов’янську?

Питання введення електронних державних закупівель вже давно є складним питанням для наших чиновників. Адже система Prozorro (так назвали електронний аукціон) є прекрасним інструментом подолання корупції та економії бюджетних грошей.

Головна ціль Prozzoro – викорінення корупції, досягнення максимальної прозорості і конкурентності в здійсненні державних закупівель шляхом впровадження системи електронних закупівель. Цей проект дозволить повернути довіру бізнесу до держави та стимулюватиме його брати участь у держзакупівлях на конкурсній основі. Ряд міст Україні активно долучився до реалізації проекту та отримав перші плоди своєї праці.

Прикладом цього є досвід Жовтих Вод : "Впродовж останніх двох тижнів активно йшли торги в системі електронних державних закупівель Prozorro. За результатами 28 відкритих тендерів від 7 організацій, на суму 1,47 млн. грн., 14 з них (39,3%) на стадії підписання договорів. Економія склала 340,85 тис. грн., з яких 326,24 тис.грн. зекономив відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради. Ось, що означає здорові конкурентні ринкові відносини!",- зазначив секретар міської ради Жовтих Вод Володимир Гончар.

Донбас також активно почав долучатися до процедури. Зокрема не дивлячись на обов’язкове впровадження електронної системи для місцевих рад з 1 серпня 2016 року, перехід на неї вже здійснили міські ради Краматорська і Маріуполя.

З першого грудня Слов’янськ також приєднався до процесу впровадження електронних закупівель. Та в реальності ця система поки не запрацювала.

Аби розібратися у проблемі, ми обговорили з представниками місцевої влади і депутатських фракцій Слов’янська деталі та проблеми впровадження Prozorro.

Як пояснив нам міський голова Вадим Лях: «Рішення про запровадження системи прийнято ще в минулому 2015 році, але оскільки це пілотний проект, він має ряд недопрацювань і потребує додаткової розробки нормативно-правових актів, які б регулювали роботу цієї системи». Особисто він принципово наполягає на використанні системи у Слов’янську та станом на зараз є відділи, що продовжують проводити закупівлі поза системою. З начальниками цих відділів буде проведено роз’яснювальну роботу. Про які саме відділи йдеться, міський голова не повідомив. Також Вадим Лях пообіцяв, що найближчим часом всі необхідні документи будуть допрацьовані і система запрацює на повну.

Абсолютно всі партії, що представлені в депутатському корпусі одноголосно висловилися за впровадження системи, та от нюанси цього процесу бачать та трактують по-різному.

«Опозиційнй блок» Щудро Наталія та «Аграрна партія» Cергій Пустовіт висловили повну підтримку у впровадженні даного проекту. А от представник партії «Наш край» Добограй Ігор хоч і підтримує проект та виявився не готовими жодним чином прокоментувати особливості його реалізації, посилаючись на його неоднозначність.

Представник «Солідарністі» Жиров Ігор також вважає, що цей проект є важливим і обов’язково має бути реалізованим у місті, та зазначає, що відбувається не тільки гальмування процесу, а є і не розуміння роботи самої системи самими депутатами. Оскільки проект є пілотним, то до нього слід ставитися більш критично та проаналізувати його переваги та недоліки для допрацювання і удосконалення.

Та по при всі висловлювання на користь запровадження системи електронних закупівель публічно висловлюється за її впровадження лише «Самопоміч». Сергій Кушнарьов уже підіймав це питання на профільній комісії стосовно використання, а точніше, не використання системи під час закупок.

Також члени цієї партії відстоюють та популяризують використання проекту Prozorro не лише серед влади, а й серед громадськості активно пропагуючи електронні закупівлі у соціальних мережах.

Та окрім питання фактичного використання існує і проблема граничної суми, з якої використання електронних закупівель буде обов’язковим.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року № 501-р «Про реалізацію пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів» передбачено запровадження пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів вартість яких не перевищує суми, визначеної Законами України “Про здійснення державних закупівель” та “Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності”.

Законами України “Про здійснення державних закупівель” та “Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності” визначено, що ці закони застосовуються до всіх замовників та закупівель товарів за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.

Міські ради, не вірно трактуючи законодавство, здійснюють державні закупівлі за допомогою пілотного проекту товарів на суму, що дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.
Не визначення у законодавстві граничної суми, з якої використання електронних закупівель є обов’язковим сприяє цьому порушенню.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України у роз’ясненні № 3302-05/26761-06 від 13.08.2015 р. «Щодо інформування стосовно пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів» зазначило, що у разі прийняття рішення замовниками щодо участі у пілотному проекті, їм необхідно розробити та затвердити власні порядки для здійснення електронних закупівель товарів.

Таким чином, місцеві ради самостійно визначають граничні суми використання електронних закупівель.

Так у Краматорську такою сумою є 10 тис., а Маріуполь взагалі визначив для себе цю суму лише у 3 тис. гривень. Існує загроза, що гранична сума в Слов’янську може бути більшою за наведені приклади, а це відкриває коридор для можливого зловживання. Адже левова частка закупівель мають достатньо невеличкі суми. За нашою інформацією така сума може складати 50 тис. грн. Це негативно відрізнятиме наше місто від тих громад, де вже електронні закупівлі активно впроваджуються. Тому Слов’янській громаді і її представникам у місцевому самоврядуванні потрібно зробити все можливе, аби не допустити такого завищення.

З свого боку, рух «Сильні громади Донеччини» не залишить без уваги подальший розвиток проекту Prozorro у Слов’янську та всіляко сприятиме його реалізації.

Середа Марія, Пиріг Катерина,

Центр UA, рух «Сильні громади Донеччини»

Славянск новости система закупок Prozorro система Вадим Лях депутаты фракции опрос
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
З 22 по 24 березня 2019 року у м. Слов’янську пройшов І Регіональний Форум «Розвиток Донеччини за участі молоді» проведений ГО «Молодь Сходу України» спільно з Представництвом «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні та Білорусі. У Форумі взяли участь понад 30 учасників, це були голови, заступники голів та члени громадських організацій, представники молодіжних центрів та платформ, студенти закладів вищої освіти та соціально-активна молодь міст Слов’я...
Культура
У цю суботу в Центральній бібліотеці міста Слов’янска відбулась унікальна подія - "тиха вечірка". У бібліотеці повинна бути тиша. Але одночасно бібліотека - це культурний центр, де складно промовчати. Тому, було прийнято рішення влаштувати тут "тиху вечірку" - у навушниках.  Команда з Радіо Сковорода забезпечила онлайн-трансляцію через додаток по всіх бібліотеках, які приєдналися до вечірки. А радіодіджей підибрав найкрутіші треки. Присутність одного з най...
Общество
Шукаєте роботу? Тоді вам стане в нагоді інформація від Слов’янського міського центру зайнятості.  Актуальні вакансії у Слов’янську станом на 25 березня: ✅ муляр✅ двірник✅ штукатур✅ слюсар-сантехнік✅ оброблювач птиці✅ бухгалтер✅ економіст з праці✅ інженер з нормування праці✅ верстатник широкого профілю✅ монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій✅ випалювач фарфорових та фаянсових виробів✅ вантажник✅ прибиральник територій✅ слюсар з ремонту р...
Общество
В Украине на следующей неделе состоятся выборы президента. Газеты, сайты, экраны телеканалов и социальные сети пестрят предвыборными обещаниями.   Кто же он такой, президент, и какие функции на него возложены?  Обязанности Президента подробно значатся в Конституции Украины. Но, постараемся коротко о главном. Президент является Верховным главнокомандующим Вооруженными силами, гарантом государственного суверенитета, территориальной целостности государства, с...
Происшествия
За втручання прокуратури поновлено майнові права 7 неповнолітніх вихованців санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто». У зв’язку із добровільним виконанням вимог Слов’янської місцевої прокуратури рішенням Донецького окружного адміністративного суду закрито провадження у справі за позовом прокуратури до Лиманської міської ради та виконавчого комітету Служби у справах дітей Лиманської міської ради про визнання протиправною безді...
Общество
Сегодня была зарегистрирована еще одна петиция в сфере "Благоустройство и строительство". В новой петиции пишут, что стадиону в микрорайоне Химик необходимо освещение на входе и вдоль беговых дорожек для занятий спортом в ночное время. Поддержать петицию можно по ссылке. Читайте также: В Славянске снова просят отремонтировать остановку "Музей"
Криминал
В результате бытового конфликта 28-летний житель поселка Былбасовка попал в больницу с ножевым ранением спины и щеки. В Славянский отдел полиции поступило сообщение от врачей, что в хирургическое отделение доставлен мужчина с ножевым ранением. Выяснилось, что потерпевший вместе со знакомым распивали спиртные напитки. Во время внезапного бытового конфликта 28-летний мужчина нанес потерпевшему телесные повреждения: многочисленные гематомы и ножевые ранения....
Общество
Департаментом по вопросам гражданской защиты, мобилизационной и оборонной работы Донецкой облгосадминистрации предупреждает о плановой проверке систем оповещения. 27 марта с 14 часов до 14.30 будет проводиться плановая техническая проверка территориальной автоматизированной системы централизованного оповещения Донецкой области с включением уличных электросирен и трансляцией по телерадиоприемникам речевой информации в сфере гражданской защиты. Во время пров...
Криминал
Заступник начальника Головного слідчого управління Національної поліції України Максим Цуцкірідзе розказав про найпоширеніші схеми підкупу виборців в Україні. Всього з початку виборчої кампанії слідчі поліції відкрили 193 кримінальних провадження за порушення у цій сфері.  Як розказав Максим Цуцкарідзе, найпоширеніших схем підкупу виборців - чотири. «Перша схема – збір анкетних даних громадян під приводом проведення соціальних опитувань, анкетувань. Парале...
Новости по теме
Безкоштовний хліб, доступ до швидкого інтернету та православна держава. Перли кандидатів в Президенти
У МВС розказали, чому не можна робити селфі в кабінках для голосування
Видеонаблюдения на выборах Президента Украины не будет - ЦИК
Суд України визнав неконституційним притягнення до кримінальної відповідальності за незаконне збагачення
Facebook ужесточит политику размещения предвыборной рекламы в Украине
Що треба знати про передвиборчу агітацію? Як виявити порушення
Наше прагнення – повноцінне членство в Євросоюзі і відповідність стандартів життя в Україні стандартам життя ЄС - Гройсман
Список кандидатів в Президенти України. Що вони обіцяють (Частина 4)
Мешканці Слов’янська розповіли, яким повинен бути майбутній Президент України (ОПИТУВАННЯ)
На Донбассе сегодня - ни одного обстрела