Чи запрацює Prozorro у Слов’янську?

Питання введення електронних державних закупівель вже давно є складним питанням для наших чиновників. Адже система Prozorro (так назвали електронний аукціон) є прекрасним інструментом подолання корупції та економії бюджетних грошей.

Головна ціль Prozzoro – викорінення корупції, досягнення максимальної прозорості і конкурентності в здійсненні державних закупівель шляхом впровадження системи електронних закупівель. Цей проект дозволить повернути довіру бізнесу до держави та стимулюватиме його брати участь у держзакупівлях на конкурсній основі. Ряд міст Україні активно долучився до реалізації проекту та отримав перші плоди своєї праці.

Прикладом цього є досвід Жовтих Вод : "Впродовж останніх двох тижнів активно йшли торги в системі електронних державних закупівель Prozorro. За результатами 28 відкритих тендерів від 7 організацій, на суму 1,47 млн. грн., 14 з них (39,3%) на стадії підписання договорів. Економія склала 340,85 тис. грн., з яких 326,24 тис.грн. зекономив відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради. Ось, що означає здорові конкурентні ринкові відносини!",- зазначив секретар міської ради Жовтих Вод Володимир Гончар.

Донбас також активно почав долучатися до процедури. Зокрема не дивлячись на обов’язкове впровадження електронної системи для місцевих рад з 1 серпня 2016 року, перехід на неї вже здійснили міські ради Краматорська і Маріуполя.

З першого грудня Слов’янськ також приєднався до процесу впровадження електронних закупівель. Та в реальності ця система поки не запрацювала.

Аби розібратися у проблемі, ми обговорили з представниками місцевої влади і депутатських фракцій Слов’янська деталі та проблеми впровадження Prozorro.

Як пояснив нам міський голова Вадим Лях: «Рішення про запровадження системи прийнято ще в минулому 2015 році, але оскільки це пілотний проект, він має ряд недопрацювань і потребує додаткової розробки нормативно-правових актів, які б регулювали роботу цієї системи». Особисто він принципово наполягає на використанні системи у Слов’янську та станом на зараз є відділи, що продовжують проводити закупівлі поза системою. З начальниками цих відділів буде проведено роз’яснювальну роботу. Про які саме відділи йдеться, міський голова не повідомив. Також Вадим Лях пообіцяв, що найближчим часом всі необхідні документи будуть допрацьовані і система запрацює на повну.

Абсолютно всі партії, що представлені в депутатському корпусі одноголосно висловилися за впровадження системи, та от нюанси цього процесу бачать та трактують по-різному.

«Опозиційнй блок» Щудро Наталія та «Аграрна партія» Cергій Пустовіт висловили повну підтримку у впровадженні даного проекту. А от представник партії «Наш край» Добограй Ігор хоч і підтримує проект та виявився не готовими жодним чином прокоментувати особливості його реалізації, посилаючись на його неоднозначність.

Представник «Солідарністі» Жиров Ігор також вважає, що цей проект є важливим і обов’язково має бути реалізованим у місті, та зазначає, що відбувається не тільки гальмування процесу, а є і не розуміння роботи самої системи самими депутатами. Оскільки проект є пілотним, то до нього слід ставитися більш критично та проаналізувати його переваги та недоліки для допрацювання і удосконалення.

Та по при всі висловлювання на користь запровадження системи електронних закупівель публічно висловлюється за її впровадження лише «Самопоміч». Сергій Кушнарьов уже підіймав це питання на профільній комісії стосовно використання, а точніше, не використання системи під час закупок.

Також члени цієї партії відстоюють та популяризують використання проекту Prozorro не лише серед влади, а й серед громадськості активно пропагуючи електронні закупівлі у соціальних мережах.

Та окрім питання фактичного використання існує і проблема граничної суми, з якої використання електронних закупівель буде обов’язковим.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року № 501-р «Про реалізацію пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів» передбачено запровадження пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів вартість яких не перевищує суми, визначеної Законами України “Про здійснення державних закупівель” та “Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності”.

Законами України “Про здійснення державних закупівель” та “Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності” визначено, що ці закони застосовуються до всіх замовників та закупівель товарів за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.

Міські ради, не вірно трактуючи законодавство, здійснюють державні закупівлі за допомогою пілотного проекту товарів на суму, що дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.
Не визначення у законодавстві граничної суми, з якої використання електронних закупівель є обов’язковим сприяє цьому порушенню.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України у роз’ясненні № 3302-05/26761-06 від 13.08.2015 р. «Щодо інформування стосовно пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів» зазначило, що у разі прийняття рішення замовниками щодо участі у пілотному проекті, їм необхідно розробити та затвердити власні порядки для здійснення електронних закупівель товарів.

Таким чином, місцеві ради самостійно визначають граничні суми використання електронних закупівель.

Так у Краматорську такою сумою є 10 тис., а Маріуполь взагалі визначив для себе цю суму лише у 3 тис. гривень. Існує загроза, що гранична сума в Слов’янську може бути більшою за наведені приклади, а це відкриває коридор для можливого зловживання. Адже левова частка закупівель мають достатньо невеличкі суми. За нашою інформацією така сума може складати 50 тис. грн. Це негативно відрізнятиме наше місто від тих громад, де вже електронні закупівлі активно впроваджуються. Тому Слов’янській громаді і її представникам у місцевому самоврядуванні потрібно зробити все можливе, аби не допустити такого завищення.

З свого боку, рух «Сильні громади Донеччини» не залишить без уваги подальший розвиток проекту Prozorro у Слов’янську та всіляко сприятиме його реалізації.

Середа Марія, Пиріг Катерина,

Центр UA, рух «Сильні громади Донеччини»

Славянск новости система закупок Prozorro система Вадим Лях депутаты фракции опрос
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
252 просмотра в сентябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

БЛОГ
Что делает дикое животное для защиты своей территории? Атакует. Ради самки? Тоже лезет в бой. Не оставляют шансов хищники также и тем, кто захочет отобрать у них еду. Но что толкает человека на причинение вреда своему собрату? Почему в наше время сделать больно своему оппоненту считается оптимальным решением конфликта? Ответы лежат на поверхности, хоть и всплывают с глубины миллионов лет эволюции человечества, когда от насилия зависело выживание. Но углубл...
Аналитика
Чувствуют ли себя жители в безопасности? Как они относятся к полиции? Готовы ли помогать полиции? С такими вопросами обращались к жителям Славянска работники Харьковского института социальных исследований. По вопросу безопасности, большинство граждан считает, что за последний год в регионе стало безопаснее. Подробнее в графике ниже: На вопрос справляются ли полицейские со своей работой, “хорошо” ответили 13%, “скорее хорошо, чем плохо” - 45%. Остальные отв...
Культура
Слов’янська міська рада підписала договір з Українським культурним фондом про реалізацію грантового проекту, що налагодить культурний діалог між Донеччиною та Івано-Франківським регіоном. Не дивно, що саме ці регіони повинні будуть зберегти історично-культурну спадщину, бо у Слов’янську Донецької області та у Косовому Івано-Франківської дуже поширені традиції місцевого ремісництва при виробленні керамічних виробів. Про слов’янську кераміку нашим читачам, н...
Криминал
У п’ятницю 21 вересня до чергової частини Слов’янського відділу поліції надійшло 184 повідомлення, серед яких 12 мали ознаки кримінального правопорушення. Звіт поліцейських читайте далі. співробітники поліції встановлили двох колишніх учасників незаконних збройних формувань, інформацію про що було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею 260 Кримінального кодексу України; за те, що місцеві жителі не сплачували аліменти, проти них були в...
відео
21 вересня до Слов’янська завітала дружина президента України Марина Порошенко. Разом з Першою Леді до нового інклюзивно-ресурсного центру завітав голова Донецької ОДА Олександр Куць. Читайте: Відкриття інклюзивного центру для дітей з особливими потребами за участі Марини Порошенко Головною метою візита стало підписання меморандуму про долучення області до національного проекту Фонд Порошенка "Інклюзивна освіта - рівень свідомості нації", який реалізується...
Культура
Вслед за станцией Сользаводы по линии движения ветки в Славянске следовала платформа Шнурковская. Свое название Шнурковская станция получила от фамилии известного в Славянске мецената Авксентия Шнуркова. Сейчас здесь неблагоустроенный сквер, густые заросли, а когда-то здесь была одна из самых старейших площадей - Сенная. Местность у станции в народе называлась Шнурковкой, так как, по легенде, каждый третий дом здесь построен Шнурковым для своих возлюбленны...
відео
21 вересня в День миру у Слов’янську пройшло відкриття інклюзивно-ресурсного центру. Це заклад, що надаватиме освітні послуги для дітей з особливими потребами. На відкриття центру завітала дружина президента України Марина Порошенко. Центр вже розпочав свою роботу, проте основне навчання почнеться з першого жовтня. Інклюзивно ресурсний центр розрахований на 500 дітей. Наразі такі центри відкриваються по всій Донецькій області. Інклюзивно-ресурсний центр у...
Криминал
У поліцію зателефонував 35 – річний місцевий житель і розповів, що коли прокинувся, виявив у себе в квартирі мертвим свого 50 – річного знайомого. При огляді тіла загиблого експерти виявили два ножових поранення черевної порожнини. Господар квартири стверджував, що він не знає, хто вбив його знайомого, проте зібрана доказова база вказувала на його пряму причетність до скоєння злочину. В кінцевому підсумку сам чоловік зізнався у вбивстві. З його слів, він з...
Общество
Сегодня Славянский центр предоставления административных услуг, который работает в тестовом режиме, посетили гости - представители ПРООН, которые проинспектировали оснащение центра. Гостей встречали будущие работники центра во главе с Вадимом Ляхом.  Строительство центра, его оснащение мебелью и компьютерной техникой осуществлялось ПРООН за деньги Европейского союза в рамках Программы восстановления и развития мира.  Сегодня в центре уже оборудовано 36 раб...