Чи запрацює Prozorro у Слов’янську?

Питання введення електронних державних закупівель вже давно є складним питанням для наших чиновників. Адже система Prozorro (так назвали електронний аукціон) є прекрасним інструментом подолання корупції та економії бюджетних грошей.

Головна ціль Prozzoro – викорінення корупції, досягнення максимальної прозорості і конкурентності в здійсненні державних закупівель шляхом впровадження системи електронних закупівель. Цей проект дозволить повернути довіру бізнесу до держави та стимулюватиме його брати участь у держзакупівлях на конкурсній основі. Ряд міст Україні активно долучився до реалізації проекту та отримав перші плоди своєї праці.

Прикладом цього є досвід Жовтих Вод : "Впродовж останніх двох тижнів активно йшли торги в системі електронних державних закупівель Prozorro. За результатами 28 відкритих тендерів від 7 організацій, на суму 1,47 млн. грн., 14 з них (39,3%) на стадії підписання договорів. Економія склала 340,85 тис. грн., з яких 326,24 тис.грн. зекономив відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради. Ось, що означає здорові конкурентні ринкові відносини!",- зазначив секретар міської ради Жовтих Вод Володимир Гончар.

Донбас також активно почав долучатися до процедури. Зокрема не дивлячись на обов’язкове впровадження електронної системи для місцевих рад з 1 серпня 2016 року, перехід на неї вже здійснили міські ради Краматорська і Маріуполя.

З першого грудня Слов’янськ також приєднався до процесу впровадження електронних закупівель. Та в реальності ця система поки не запрацювала.

Аби розібратися у проблемі, ми обговорили з представниками місцевої влади і депутатських фракцій Слов’янська деталі та проблеми впровадження Prozorro.

Як пояснив нам міський голова Вадим Лях: «Рішення про запровадження системи прийнято ще в минулому 2015 році, але оскільки це пілотний проект, він має ряд недопрацювань і потребує додаткової розробки нормативно-правових актів, які б регулювали роботу цієї системи». Особисто він принципово наполягає на використанні системи у Слов’янську та станом на зараз є відділи, що продовжують проводити закупівлі поза системою. З начальниками цих відділів буде проведено роз’яснювальну роботу. Про які саме відділи йдеться, міський голова не повідомив. Також Вадим Лях пообіцяв, що найближчим часом всі необхідні документи будуть допрацьовані і система запрацює на повну.

Абсолютно всі партії, що представлені в депутатському корпусі одноголосно висловилися за впровадження системи, та от нюанси цього процесу бачать та трактують по-різному.

«Опозиційнй блок» Щудро Наталія та «Аграрна партія» Cергій Пустовіт висловили повну підтримку у впровадженні даного проекту. А от представник партії «Наш край» Добограй Ігор хоч і підтримує проект та виявився не готовими жодним чином прокоментувати особливості його реалізації, посилаючись на його неоднозначність.

Представник «Солідарністі» Жиров Ігор також вважає, що цей проект є важливим і обов’язково має бути реалізованим у місті, та зазначає, що відбувається не тільки гальмування процесу, а є і не розуміння роботи самої системи самими депутатами. Оскільки проект є пілотним, то до нього слід ставитися більш критично та проаналізувати його переваги та недоліки для допрацювання і удосконалення.

Та по при всі висловлювання на користь запровадження системи електронних закупівель публічно висловлюється за її впровадження лише «Самопоміч». Сергій Кушнарьов уже підіймав це питання на профільній комісії стосовно використання, а точніше, не використання системи під час закупок.

Також члени цієї партії відстоюють та популяризують використання проекту Prozorro не лише серед влади, а й серед громадськості активно пропагуючи електронні закупівлі у соціальних мережах.

Та окрім питання фактичного використання існує і проблема граничної суми, з якої використання електронних закупівель буде обов’язковим.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року № 501-р «Про реалізацію пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів» передбачено запровадження пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів вартість яких не перевищує суми, визначеної Законами України “Про здійснення державних закупівель” та “Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності”.

Законами України “Про здійснення державних закупівель” та “Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності” визначено, що ці закони застосовуються до всіх замовників та закупівель товарів за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.

Міські ради, не вірно трактуючи законодавство, здійснюють державні закупівлі за допомогою пілотного проекту товарів на суму, що дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.
Не визначення у законодавстві граничної суми, з якої використання електронних закупівель є обов’язковим сприяє цьому порушенню.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України у роз’ясненні № 3302-05/26761-06 від 13.08.2015 р. «Щодо інформування стосовно пілотного проекту щодо впровадження процедури електронних закупівель товарів» зазначило, що у разі прийняття рішення замовниками щодо участі у пілотному проекті, їм необхідно розробити та затвердити власні порядки для здійснення електронних закупівель товарів.

Таким чином, місцеві ради самостійно визначають граничні суми використання електронних закупівель.

Так у Краматорську такою сумою є 10 тис., а Маріуполь взагалі визначив для себе цю суму лише у 3 тис. гривень. Існує загроза, що гранична сума в Слов’янську може бути більшою за наведені приклади, а це відкриває коридор для можливого зловживання. Адже левова частка закупівель мають достатньо невеличкі суми. За нашою інформацією така сума може складати 50 тис. грн. Це негативно відрізнятиме наше місто від тих громад, де вже електронні закупівлі активно впроваджуються. Тому Слов’янській громаді і її представникам у місцевому самоврядуванні потрібно зробити все можливе, аби не допустити такого завищення.

З свого боку, рух «Сильні громади Донеччини» не залишить без уваги подальший розвиток проекту Prozorro у Слов’янську та всіляко сприятиме його реалізації.

Середа Марія, Пиріг Катерина,

Центр UA, рух «Сильні громади Донеччини»

Славянск новости система закупок Prozorro система Вадим Лях депутаты фракции опрос
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальность
(0 оцінок)
Изложение
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Сьогодні, 15 липня, День українських миротворців. З цього приводу головний старшина батальйону спецпризначення Слов’янського полку розповів про свою участь у миротворчих місіях. «Почав я службу в 95 окремій десантно-штурмовій бригаді з 2002 року у Житомирі. Брав участь у миротворчій місії у колишній Республіці Югославія, в Косово. У 2003 році повернувся до Житомира. У 2004 була війна в Іраці. А вже у 2009 році знову виконували миротворчі завдання в Косово...
Спорт
С 8 по 14 июля в городе Скадовске (Херсонская область) проводились Финальные Всеукраинские спортивные соревнования по футболу на первенство и Кубок  "Золотой колос Украины " среди юношей 2007-2008 г.р. На эти соревнования съехались 32 команды из разных областей Украины. В этих соревнованиях участвовала и сборная команда юношей "Громада" Черкасской объединенной территориальной громады, Славянского района, Донецкой области. По итогам соревнований команда за...
Суспільство
21 липня 2019 року в Україні відбудуться позачергові парламентські вибори. Сьогодні кандидати в депутати активно просувають свої агітаційні кампанії, проводять зустрічі з виборцями та закликають громадян голосувати, адже вже на цьому тижні відбудуться позачергові парламентські вибори.  Місто Слов’янськ та Слов’янський район відноситься до одномандатного виборчого округу №47, по якому зареєструвалися 19 кандидатів в депутати. Серед них 7 було висунуто парті...
Політика
Розпочалася активна політична кампанія напередодні парламентських виборів в Україні. По одномандатному виборчому округу №47, в який входить Слов’янськ, Слов’янський та Олександрійвський райони, зареєструвалися 19 кандидатів в депутати. Серед них 7 було висунуто партіями, а 12 - шляхом самовисування. Ми продовжуємо знайомитися з тими, хто планує стати депутатом по нашому округу, а також вивчати їх програми. Протягом декількох тижнів ми викладатимемо інформа...
Культура
Креативну молодь запрошують приєднатися до театрального наметового табору Art Сamp "Театр і діалог", який проходитиме з 24 по 27 липня у м. Кремінна (Луганська обл.) в рамках міжнародного проекту "Музика і діалог: Cлухати, щоб краще розуміти одне одного". Протягом чотирьох днів учасники з різних куточків України будуть знайомитися, спілкуватися та досліджувати способи комунікації через театральні та перформативні практики. Результатом театрального табору с...
Суспільство
Министерство образования и науки Украины разработало и утвердило Концепцию развития английского языка в университетах. Документ предусматривает организацию языковых курсов и интенсивов. Владение английским языком на уровне не менее В1 станет обязательным условием для вступления, В2 - для выпуска. Часть профильных дисциплин предлагают сделать англоязычными и проводить регулярные "скрининги знаний", в частности, ввести обязательное ВНО по иностранному языку...
Суспільство
Шановні виборці, запрошуємо Вас взяти участь у незалежній публічній дискусії кандидатів у депутати по 47 округу, яку організовує Сайт міста Слов’янська спільно з партнерами Media Development Foundation 16 липня.  Захід складатиметься з двох частин: спочатку буде комунікація між виборцями і кандидатами через модератора (питання від виборців і відповіді від кандидатів), потім - комунікація між кандидатами через модератора (тема для обговорення від організато...
Суспільство
Мешканців Слов’янська запрошують на зустріч з очільником обласної юстиції.   16 липня о 13:00 у Слов’янську відбудеться виїзний прийом громадян очільником юстиції Донеччини Гнатушком Андрієм Миколайовичем. Мешканців запрошують за адресою: вул. Генерала Батюка, 24б (приміщення Слов’янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану).
Пригоди
Вечером 14 июля около 20.40 от граждан патрульным поступила информация, что на автодороге "Киев-Должанский" движется автомобиль Ford Mondeo серого цвета, водитель которого находится в состоянии алкогольного опьянения. Экипаж обнаружил машину, когда та повернула на улицу Героев Труда в Славянске. Полицейские решили остановить транспортное средство. На неоднократные требования остановиться водитель не реагировал, а наоборот - ускорился. Во время поворота нап...