17:41, 13 лютого 2020 р.
Слов’янськ у процесі децентралізації. Хто з ким хоче об’єднуватись
В Україні завершився період добровільного об’єднання у територіальні громади у рамках реформи децентралізації. Завершується процес створення перспективних планів формування громад.
Саме перспективні плани стануть основою адміністративно-територіального устрою базового рівня. Верховна Рада найближчим часом повинна прийняти Законопроєкт № 2653, який уповноважить Уряд визначати адміністративні центри територіальних громад та затверджувати території громад. До 10 лютого всі обласні державні адміністрації мали направити перспективні плани на затвердження Уряду.
Графік нового етапу децентралізації такий:
До квітня буде затверджений адміністративно-територіальний устрій базового рівня;
До червня буде затверджений адміністративно-територіальний устрій субрегіонального рівня.
У третьому кварталі очікується прийняття нової редакції Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», змін до Податкового та Бюджетного кодексів.
У четвертому кварталіочікується прийняття актів, спрямованих на виконання названих законів.
Що планує Слов’янськ
Слов’янськ планує створити ОТГ, яке мало б у своєму складі сільські та селищні ради, які знаходяться навколо міста та поблизу нього. Центр ОТГ, зрозуміло, знаходитиметься у Слов’янську. Але є перспективний план, який передбачає зовсім інший розподіл територій. Слов’янськ цей план не влаштовує, тому він намагається донести до облдержадміністрації та центральної влади, що у перспективний план треба внести зміни – він не враховує інтереси міст, сіл та селищ.
В ідеалі Слов’янськ хоче об’єднатись із Святогірською міською, Андріївською селищною, Билбасівською селищною, Райгородоцькою селищною, Мирненською сільською, Хрестищенською сільською, Маяківською сільською та Долинською сільською радами.
Але безпосередньо для жителів Слов’янська мало що зміниться після утворення ОТГ.
«Зміниться кількісний склад. Але як це впливає на мене як на жителя Слов’янська, я не знаю. Якщо я їду навесні на Карачун подихати повітрям і чабрецем молодим, то я ж не задумують над тим, чи це Андріївська селищна рада, чи то Слов’янськ, чи то взагалі Краматорськ», − сказав заступник міського голови Слов’янська Юрій Підлісний під час відкритої зустрічі щодо децентралізації у платформі ініціатив «Теплиця».
У чому проблема
Вже на початку січня 2020 року Юрій Підлісний розповів, що брав участь у нараді у Міністерстві регіонального розвитку, яка була присвячена перспективним планам. Згідно перспективного плану, Слов’янськ повинен об’єднатися із Мирним, Билбасівкою, Андріївкою. У такому випадку Слов’янськ отримує людський ресурс, але не отримує територій, на котрих знаходилися б промислові підприємства, бізнес, сільське господарство. А райгородок, який тісно сплітається із Слов’янськом, об’єднується із Миколаївською ОТГ.
"Черезсмужжя" Райгородка та Слов’янська
Одне з озвучених Мінрегіону заперечень стосувалося співвідносин із Райгородоцькою селищною радою. Справа у тому, що у 1967 році по межам існуючих тоді радгоспів був «нарізаний» кордон. Через пару десятків років змінилися кордони сільськогосподарських угідь, з’явилися нові житлові масиви. І тепер тодішній кордон вже не відповідає дійсності. Як приклад – Червоний Молочар. На карті такої назви не існує, а фактично селище є. З одного боку цей населений пункт знаходиться на території Райгородка, з іншого – там поштові номери Слов’янська та міські виборчі ділянки. Мешканці Червоного Молочару земельні питання вирішують у Райгородку, а решту – у Слов’янську.
«Окрім як словом «колапс» ці земельні відносини назвати не можна. У нас вулиця Криворізька чотири рази перетинається кордоном між Слов’янськом та Райгородоцькою селищною радою. Далі «язики»Райгородоцької території тягнуться через промзону – туди треба виїжджати з навігатором і тільки так визначати, де ми знаходимось. Стела, яка постраждала в 2014 році, теж не знаходиться на території», - пояснює Юрій Підлісний.
Усе це озвучили у Кабінеті Міністрів та пояснили, що об’єнання Райгородка та Миколаївки законсервує земельні відносини 1967 року. Але Райгородок не збирається відмовлятися від своїх територій, хоча його об’єднання із Слов’янськом вирішило би це "черезсмужжя". Райгородок бачить себе центром ОТГ, утвореної об’єднанням із Маяківською сільською радою.
Окрему ОТГ планує утворити Святогірськ. Заступник міського голови Слов’янська пояснює, якщо утвориться Святогірська ОТГ, то центр буде знаходитися на її околиці. З усіх населених пунктів, що увійдуть до її складу, пряме транспортне сполучення із Святогірськом матимуть тільки Богородичне та Тетяновка.
Що для людей
Зараз мешканці сіл та селиш, розташованих поблизу Слов’янська, навколо нього та у Слов’янському районі, звертаються до ЦНАПу за адміністративними послугами (їх загалом близько 200).
Чималу роль відіграють медичні послуги – за ними теж їздять переважно до Слов’янська. У випадку невідкладної допомоги швидка привозить людей у міські лікарні.
На вибір, де отримувати ті чи інші послуги, впливає транспортне сполучення. Як вже казали, якщо все зробити за перспективним планом, для багатьох населених пунктів воно не буде зручним.
Що далі
Під час наради у Мінрегіоні домовилися до того, що діалог стосовно перспективного плану продовжиться на рівні Донецької облдержадміністрації.
10 лютого відбулося позачергове засідання сесії міськради, на якому був один проєкт рішення -Про звернення Слов’янської міської радидо Святогірської міської ради, Андріївської селищної, Билбасівської селищної, Райгородоцької селищної, Мирненської сільської, Хрестищенської сільської, Маяківської сільської та Долинської сільської рад щодо добровільного об’єднання територіальних громад.
"...у нашому регіоні триває процес створення обʼєднаних територіальних громад. На жаль, існуючий перспективний план створення обʼєднаних територіальних громад не враховує інтереси мешканців наших міст, сіл та селищ.
Реалізація перспективного плану у його нинішньому вигляді створить значні труднощі у наданні населенню Словʼянщини соціальних та адміністративних послуг. Проблемним стане повноцінне медичне обслуговування. Тобто замість наближення послуг до населення відбудеться їх віддалення.
Враховуючи викладене та усвідомлюючи власну відповідальність перед співгромадянами, Словʼянська міська рада звертається до Вас із пропозицією про створення спільної обʼєднаної територіальної громади з адміністративним центром у місті Словʼянськ...", - йдеться у зверненні.
Із представників зазначених громад був присутній тільки депутат Святогірської міськради Олександр Кімирин. Він у виступі зазначив, що Святогірстка ОТГ вже утворена, залишилося дочекатись перших виборів та териториально-адміністративної реформи.
Проєкт рішення двічі ставили на голосування, але потрібної кількості голосів він не набрав. Але на сесії озвучили, що спершу треба поцікавитись думкою жителів тих населених пунктів, із якими хоче об'єднатися Слов'янськ.
Наступного дня після сесії міський голова Вадим Лях під час прес-конференції прокоментував, що у Слов’янська ще є час на діалог із населеними пунктами та ДонОДА до оголошення виборів.
У підсумку є два виходи: або Слов’янська ОТГ буде створена за перспективним планом, або за власними варіантом. У будь-якому випадку, зміни у перспективний план можна вносити.
Проект реалізується за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», яка виконується міжнародною організацією Internews.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
09:37
Вчора
18:44
6 грудня
17:10
6 грудня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 12 січня 2016 р.
17:09, 25 листопада
15:50, 26 листопада
1 216
13:27, 1 грудня
9
live comments feed...
Коментарі