Слов’янськ у процесі децентралізації. Хто з ким хоче об’єднуватись

В Україні завершився період добровільного об’єднання у територіальні громади у рамках реформи децентралізації. Завершується процес створення перспективних планів формування громад. 

Саме перспективні плани стануть основою адміністративно-територіального устрою базового рівня. Верховна Рада найближчим часом повинна прийняти Законопроєкт № 2653, який уповноважить Уряд визначати адміністративні центри територіальних громад та затверджувати території громад. До 10 лютого всі обласні державні адміністрації мали направити перспективні плани на затвердження Уряду.

Графік нового етапу децентралізації такий:

До квітня буде затверджений адміністративно-територіальний устрій базового рівня;

До червня буде затверджений адміністративно-територіальний устрій субрегіонального рівня. 

У третьому кварталі очікується прийняття нової редакції Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», змін до Податкового та Бюджетного кодексів.

У четвертому кварталіочікується прийняття актів, спрямованих на виконання названих законів.

Що планує Слов’янськ

Слов’янськ планує створити ОТГ, яке мало б у своєму складі сільські та селищні ради, які знаходяться навколо міста та поблизу нього. Центр ОТГ, зрозуміло, знаходитиметься у Слов’янську. Але є перспективний план, який передбачає зовсім інший розподіл територій. Слов’янськ цей план не влаштовує, тому він намагається донести до облдержадміністрації та центральної влади, що у перспективний план треба внести зміни – він не враховує інтереси міст, сіл та селищ.

В ідеалі Слов’янськ хоче об’єднатись із Святогірською міською, Андріївською селищною, Билбасівською селищною, Райгородоцькою селищною, Мирненською сільською, Хрестищенською сільською, Маяківською сільською та Долинською сільською радами.

Але безпосередньо для жителів Слов’янська мало що зміниться після утворення ОТГ.

«Зміниться кількісний склад. Але як це впливає на мене як на жителя Слов’янська, я не знаю. Якщо я їду навесні на Карачун подихати повітрям і чабрецем молодим, то я ж не задумують над тим, чи це Андріївська селищна рада, чи то Слов’янськ, чи то взагалі Краматорськ», − сказав заступник міського голови Слов’янська Юрій Підлісний під час відкритої зустрічі щодо децентралізації у платформі ініціатив «Теплиця».

У чому проблема

Вже на початку січня 2020 року Юрій Підлісний розповів, що брав участь у нараді у Міністерстві регіонального розвитку, яка була присвячена перспективним планам. Згідно перспективного плану, Слов’янськ повинен об’єднатися із Мирним, Билбасівкою, Андріївкою. У такому випадку Слов’янськ отримує людський ресурс, але не отримує територій, на котрих знаходилися б промислові підприємства, бізнес, сільське господарство. А райгородок, який тісно сплітається із Слов’янськом, об’єднується із Миколаївською ОТГ.

"Черезсмужжя" Райгородка та Слов’янська

Одне з озвучених Мінрегіону заперечень стосувалося співвідносин із Райгородоцькою селищною радою. Справа у тому, що у 1967 році по межам існуючих тоді радгоспів був «нарізаний» кордон. Через пару десятків років змінилися кордони сільськогосподарських угідь, з’явилися нові житлові масиви. І тепер тодішній кордон вже не відповідає дійсності. Як приклад – Червоний Молочар. На карті такої назви не існує, а фактично селище є. З одного боку цей населений пункт знаходиться на території Райгородка, з іншого – там поштові номери Слов’янська та міські виборчі ділянки. Мешканці Червоного Молочару земельні питання вирішують у Райгородку, а решту – у Слов’янську.

«Окрім як словом «колапс» ці земельні відносини назвати не можна. У нас вулиця Криворізька чотири рази перетинається кордоном між Слов’янськом та Райгородоцькою селищною радою. Далі «язики»Райгородоцької території тягнуться через промзону – туди треба виїжджати з навігатором і тільки так визначати, де ми знаходимось. Стела, яка постраждала в 2014 році, теж не знаходиться на території», - пояснює Юрій Підлісний.

Усе це озвучили у Кабінеті Міністрів та пояснили, що об’єнання Райгородка та Миколаївки законсервує земельні відносини 1967 року. Але Райгородок не збирається відмовлятися від своїх територій, хоча його об’єднання із Слов’янськом вирішило би це "черезсмужжя". Райгородок бачить себе центром ОТГ, утвореної об’єднанням із Маяківською сільською радою.

Окрему ОТГ планує утворити Святогірськ. Заступник міського голови Слов’янська пояснює, якщо утвориться Святогірська ОТГ, то центр буде знаходитися на її околиці. З усіх населених пунктів, що увійдуть до її складу, пряме транспортне сполучення із Святогірськом матимуть тільки Богородичне та Тетяновка.

Що для людей

Зараз мешканці сіл та селиш, розташованих поблизу Слов’янська, навколо нього та у Слов’янському районі, звертаються до ЦНАПу за адміністративними послугами (їх загалом близько 200).

Чималу роль відіграють медичні послуги – за ними теж їздять переважно до Слов’янська. У випадку невідкладної допомоги швидка привозить людей у міські лікарні.

На вибір, де отримувати ті чи інші послуги, впливає транспортне сполучення. Як вже казали, якщо все зробити за перспективним планом, для багатьох населених пунктів воно не буде зручним.

Що далі

Під час наради у Мінрегіоні домовилися до того, що діалог стосовно перспективного плану продовжиться на рівні Донецької облдержадміністрації.

10 лютого відбулося позачергове засідання сесії міськради, на якому був один проєкт рішення -Про звернення Слов’янської міської радидо Святогірської міської ради, Андріївської селищної, Билбасівської селищної, Райгородоцької селищної, Мирненської сільської, Хрестищенської сільської, Маяківської сільської та Долинської сільської рад щодо добровільного об’єднання територіальних громад.

"...у нашому регіоні триває процес створення обʼєднаних територіальних громад. На жаль, існуючий перспективний план створення обʼєднаних територіальних громад не враховує інтереси мешканців наших міст, сіл та селищ.

Реалізація перспективного плану у його нинішньому вигляді створить значні труднощі у наданні населенню Словʼянщини соціальних та адміністративних послуг. Проблемним стане повноцінне медичне обслуговування. Тобто замість наближення послуг до населення відбудеться їх віддалення.

Враховуючи викладене та усвідомлюючи власну відповідальність перед співгромадянами, Словʼянська міська рада звертається до Вас із пропозицією про створення спільної обʼєднаної територіальної громади з адміністративним центром у місті Словʼянськ...", - йдеться у зверненні.

Із представників зазначених громад був присутній тільки депутат Святогірської міськради Олександр Кімирин. Він у виступі зазначив, що Святогірстка ОТГ вже утворена, залишилося дочекатись перших виборів та териториально-адміністративної реформи.

Проєкт рішення двічі ставили на голосування, але потрібної кількості голосів він не набрав. Але на сесії озвучили, що спершу треба поцікавитись думкою жителів тих населених пунктів, із якими хоче об'єднатися Слов'янськ. 

Наступного дня після сесії міський голова Вадим Лях під час прес-конференції прокоментував, що у Слов’янська ще є час на діалог із населеними пунктами та ДонОДА до оголошення виборів.

У підсумку є два виходи: або Слов’янська ОТГ буде створена за перспективним планом, або за власними варіантом. У будь-якому випадку, зміни у перспективний план можна вносити.

Проект реалізується за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», яка виконується міжнародною організацією Internews.

Слов'янськ новини децентралізація реформа ОТГ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
401 перегляд у квітні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
40 – річний чоловік намагався надати своєму знайомому першу домедичну  допомогу, але випадково вбив його. Злякавшись відповідальності, він залишив потерпілого посеред вулиці та втік. Трагедія сталася 4 квітня близько 20:30 у Миколаївці Слов’янського району. Від випадкового перехожого поліцейські отримали повідомленні про те, що на узбіччі лежить тіло чоловіка. Поліцейські стали відпрацьовувати декілька версій злочину. При огляді тіла були виявлені чисельні...
Суспільство
В рамках проведення заходів з недопущення поширення випадків захворювання на COVID-19 (коронавірус) відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», з метою оптимізації роботи комунального підприємства «Слов’янське тролейбусне управління» з 08 квітня 2020 року робота міського електротранспорту скорочується. Про це повідомляє Слов’янська міська рада. Рух тролейбусів організовано з 06:00 до 18:00 години, у вихідні та святкові дні т...
Суспільство
Чи вистачить у мешканців міста грошей, аби пережити карантин? Після введення карантинних заходів через коронавірус у багатьох людей постало питання виживання не через пандемію, а через відсутність грошей. Оскільки малий бізнес з продажу непродовольчих товарів, кафе, ресторани та інші заклади майже повністю припинили свою роботу, більшість людей, які працювали у цій сфері, залишились без зайнятості і заробітку. Хтось витрачає свої заощадження, хтось підробл...
Суспільство
У Донецькій ОДА спростували інформацію про десятий випадок коронавірусної інфекції у Донецькій області.  Сьогодні під час щоденного брифінгу з протидії поширенню коронавірусної інфекції начальник відділу стратегічного розвитку охорони здоров’я та забезпечення лікарськими засобами управління організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації Олександр Педенко спростував інформацію про десятий вип...
Суспільство
Сьогодні, 7 квітня, у Слов'янську відкрилися ринки "Тіара" та центральний. Міністерство охорони здоров'я України дозволило продуктовим ринкам працювати на період карантину через коронавирус. Але остаточне рішення залишалося за органами місцевої влади.  У Слов'янську вирішили відкритити ринки Центральний та "Тіара", до 7 квітня дали час підготувати там роботу в умовах карантину.  Вимоги для покупців були такі:  На 20 метрів квадратних торгівельної площі має...
Суспільство
"Громадська організація «Сильні громади» закликає учасників щоденного брифінгу з питань запобігання розповсюдженню коронавірусу на території Донецької області дотримуватися режиму карантину". Таке звернення було опубліковано на офіційній сторінці ГО "Сильні громади" в понеділок.  Публікуємо повний текст: "Систематичне невикористання захисних масок представниками органів влади та охорони здоров’я Донецької області під час щоденних брифінгів із запобігання р...
Суспільство
У кінці березня цього року поблизу села Богородичне пошуковцями Асоціації дослідників військово-історичної спадщини "Плацдарм" було виявлено останки трьох солдат, загиблих в період Другої світової війни.  Як пишуть на сайті "Союз Народная память", перший воїн лежав у воронці на глибині півметра. На ньому були каска і чоботи. В одному з чобіт була виявлена ложка, підписана з обох сторін. Також біля солдата були знайдені саперна лопата, ремінь, гудзики з гім...
Суспільство
Список актуальних вакансій у Слов’янську від міського центру зайнятості.  Сьогодні у країні склалися досить скрутні обставини з роботою. Через карантинні заходи багато українців залишились без зайнятості та, відповідно, без коштів. Проте, у місті Слов’янську продовжують запрошувати на роботу. Нещодавно на офіційній сторінці опублікували список актуальних вакансій у місті від Слов’янського центру зайнятості.  Список вакансій станом на 6.04.2020:  - архітект...
Суспільство
У Донецькій області вже 10 випадків захворювання на коронавірус, у Слов'янську поки жодного. У Слов'янську немає підтверджених випадків захворювання на коронавірус. 5 квітня одна людина з підозрою була поміщена на самоізоляцію. Станом на ранок 7 квітня зразки цього пацієнта все ще залишаються в лабораторії на вивченні, тобто результати поки невідомі. Таку інформацію сьогодні під час прес-конференції озвучив міський голова Слов’янська Вадим Лях. Також голов...