• Головна
  • Геловін, Самайн чи День усіх святих. Історія містичного свята
10:12, 31 жовтня 2020 р.

Геловін, Самайн чи День усіх святих. Історія містичного свята

Геловін, Самайн чи День усіх святих. Історія містичного свята

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада святкують Геловін, Самайн, або День усіх святих.

Всі ці свята дуже схожі, але все ж різні. 

Геловін відзначається щорічно в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, також його називають передоднем Дня всіх святих. Вперше слово «Хелловін» згадується у XVI столітті як шотландське скорочення англійської фрази All Hallows Even ( «Вечір всіх святих», де even - скорочення від evening ( «вечір»).

Самайн

Своїм корінням Геловін йде в дохристиянську епоху, за часів давніх кельтів, які проживали на території сучасної Ірландії і Шотландії. Тут варто згадати про ще одне важливе язичницьке свято кельтів - Самайн. У перекладі з староірландському Samhain означає «кінець літа», що згодом трансформувалося в ірландську назву місяця листопада.

Геловін, Самайн чи День усіх святих. Історія містичного свята, фото-1

Кельти ділили рік на дві частини - темну (зиму) і світлу (літо). Вважалося, що темна частина року починалася в кінці жовтня - початку листопада. В цей же час закінчувався збір урожаю. Таким чином, Самайн знаменував собою закінчення одного сільськогосподарського року і початок наступного. Відзначали його сім днів: в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, а також три дні до і три дні після.

Самайн широко святкували всі народи Британських островів. Багато істориків стверджують, що свято мало не тільки сільськогосподарське і сезонне значення, але також міцно асоціювалося зі смертю і надприродним. На Самайн було прийнято стрибати через багаття або проходити між двома розпаленого поруч високими багаттями - цей ритуал символізував очищення вогнем. Також в ці дні друїди передбачали майбутнє по обпаленим кістках тварин, на яких полум'я залишало химерні малюнки.

Геловін, Самайн чи День усіх святих. Історія містичного свята, фото-2

З приходом християнства ситуація починає істотно змінюватися. В результаті взаємопроникнення гельських традицій і католицьких обрядів в VIII столітті язичницький Самайн поступово перетікає в християнський День всіх святих, що формує зачатки майбутнього Геловіна. 

Геловін та День усіх святих

Важливу роль у тому, що Самайн не зник, а плавно «перекочував» у християнські традиції, зіграв Папа Римський Григорій I. У 601 році, через майже два століття після початку християнізації Британії, він дав місіонерам наказ: замість того, щоб викорінювати язичницькі свята, перетворювати їх у християнські. Це мало сприяти християнізації Північної Європи. Таким чином, до VIII століття Самайн фактично злився з Днем всіх святих, який католицька церква також святкує 1 листопада. Цікаво, що з точки зору релігії, тема спілкування з душами померлих в цей день зовсім не вважалася табуйованою. 

Символом Геловіну є Усміхнений гарбуз Джек.

Ось цей страшнуватий гарбуз - символ Геловіна. Це "світильник Джека". У свій час гарбуз переміг ріпу в битві за посаду головного символу Геловіна і зараз практично безроздільно цим користується.

Геловін, Самайн чи День усіх святих. Історія містичного свята, фото-3

Хто такий Джек? 

Був колись такий собі коваль Джек - фанат випивки і грошей. І вирішив він якось випити з дияволом. Коли прийшов час розплачуватися, коваль попросив диявола перетворитися на монетку. Після цього Джек швидко поклав монету до кишені, де лежав уже, мабуть, заготовлений заздалегідь срібний хрестик. Таким чином диявол опинився в пастці.

Потім були переговори, і йому довелося пообіцяти рік не влаштовувати Джеку підступи, а після його смерті не претендувати на його душу.

Але був ще другий раз.

Удруге Джек перехитрив диявола, попросивши його залізти на дерево за фруктами. Диявол поліз на дерево, а Джек надряпав на стовбурі хрест. Тим самим виторгувавши собі ще 10 років безтурботного життя.

Тільки от 10 років він не прожив, а невдовзі помер. А після смерті коваля не пустили до Раю, і план не спрацював.

Й ось: у Рай не можна, у Пекло ніхто не пустить, тому довелося Джеку в очікуванні Судного дня бродити по землі. З освітлення у нього був тільки шматочок вугілля, який наостанок кинув йому диявол.

Джек поклав тліючий вогник у порожній гарбуз і пішов мандрувати. Звідси і пішла назва ліхтаря – "ліхтар Джека", або якщо мовою оригіналу - Jack-o-lantern.

Сучасність

У сучасному світі Геловін святкують не всі. Для більшості це стало розвагою, приводом, щоб влаштувати свято.

Багато людей влаштовують вечірки, прикрашають будинки чи кімнати, включають містичну музику і переглядають загадкові фільми.

Геловін, Самайн чи День усіх святих. Історія містичного свята, фото-4

А ви святкуєте якесь із цих свят?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #Слов’янськ #новини #новости #Хеллоуин #Геловін #Самайн #какой сегодня праздник #яке сьогодні свято
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...