• Головна
  • Названа на честь козака і поділена на квартали. Історична згадка про селище Билбасівка
17:17, 17 червня 2021 р.

Названа на честь козака і поділена на квартали. Історична згадка про селище Билбасівка

Названа на честь козака і поділена на квартали. Історична згадка про селище Билбасівка

Про історію міста Слов’янськ відомо вже достатньо багато. Нещодавно до Слов’янської об’єднаної територіальної громади долучилися три селища: Андріївка, Мирне та Билбасівка. 

Саме тому ми вирішили розказати трохи про ці населені пункти.

Почнемо з Билбасівки.

Перш за все постає питання назви. Чому саме таке ім’я отримало селище?

У книжці “По заповедным местам Донбасса” фігурує інформація про те, що поселення козаків у впадині річки Гола Долина в Сухий Торець за офіційними паперами було записано у 1670 році козацькою слободою Билбасівка.

Міст у Билбасівці, Геннадий Л.

Міст у Билбасівці, Геннадий Л.

Засновником, який дав ім'я слободі, був козак Билбас. Прізвище Билбас досі не рідке у селищі. Зустрічається це прізвище також в довколишніх містах - Слов'янську і Краматорську. 

Прізвисько козака Билбас, за версією краєзнавців, походить від українських слів «било» і «басуваті». Російською «било», “бильце” - це дерев'яна деталь домашнього господарського предмета, а саме, відведення, перекладина в санях, дерев'яний брус в бороні, а у меблів - це спинка, підлокітник, поруччя. Дієслово “басувати” означає мчати, скакати на коні галопом, підіймати коня на диби. Українською “басків “ - це лихий, запопадливий, завзятий.

Треба думати, що козак, який заслужив прізвисько Билбас, був досвідченим вершником, умів відважно «басувати», але через свою прихильність до господарювання козак мав також іронічну кличку домашнього дерев'яного предмета «било». Схильні до образних прізвиськ, козаки врахували обидві ці якості й дали йому прізвисько «Бил-бас». 

Це, звичайно, лише припущення, яке має певне підґрунтя. 

Як селище міського типу Билбасівка з’явилася у 1938 році. На форумі газети “Поиск” зазначають, тоді чисельність населення селища складала 3190 людей. Населення Билбасівки у 1969 році становило 9500 жителів. У 1999 році - 7100 жителів.

Зазначають, що у 1945 році Билбасівка мала у своєму складі кілька кварталів: Голубовка, Балаклея, Писаревка, Олешня та Зелений Гай. 

У часи колгоспів основною діяльністю у Билбасівці було м’ясо-молочне тваринництво. 

Міст у Билбасівці

Наразі Билбасівка - частина Слов’янської об’єднаної територіальної громади. Долучилося до міста селище після впровадження у дію закону про децентралізацію.

Мешканці селища почали займатися розбудовою населеного пункту. Так, активні мешканці подали проєкт на Бюджет участі 2021, завдяки чому планують облаштувати велику територію закинутого парку. Поговорюють, що свого часу у тому парку проводили танці.

Попереду ще багато цікавих фактів, які належить дізнатися про це селище. 

Розкажіть, що знаєте про Билбасівку ви.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Славянск #новости #Билбасівка #Былбасовка #історія селища
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...