• Головна
  • Країна тісних «хрущівок» та типових коробок – як та коли забудовували Слов’янськ
Стаття
18:12, 17 серпня 2021 р.

Країна тісних «хрущівок» та типових коробок – як та коли забудовували Слов’янськ

Стаття
Країна тісних «хрущівок» та типових коробок – як та коли забудовували Слов’янськ

Тісні п’ятиповерхівки, порепані дев’ятиповерхівки – коли та як вони з’явилися у Слов’янську?

Від мешканців Слов’янська часто можна почути, що їх багатоповерховий будинок «тріщить по швах», має протікаючий дах та товсті щілини, тісні кімнати із зайвими перегородками та кутами незрозумілого призначення. А ще можна почути скарги на те, що стіни багатоповерхових будинків швидко охолоджуються, поглинають вологу та нагріваються у спеку. Дехто чує вночі у повній тиші, як деренчить посуд на полицях, - кажуть, просідає фундамент.

То коли ж будували ці будинки, хто за це відповідальний, та чому усі пострадянські міста дуже схожі між собою? Сайт 6262.com.uaспробував відповісти на ці питання.

Від дореволюційних маєтків до радянської забудови

У дореволюційній історії Слов'янська збереглося ім'я тільки одного архітектора - харків'янина Євгена Сердюка, який є автором проєкту Будинку купецьких зібрань. Попри це у місті достатньо старовинних будинків та маєтків, які відрізняють Слов’янськ від багатьох інших міст Донеччини: будинок Александрова, лабораторія на Словкурорті, стара хірургія клінічної лікарні, будівля місцевого СБУ, маєток Проскурякова тощо.

Це далеко не повний перелік історично важливих будівель, які є прикрасою міста, але переважають у Слов’янську все ж будинки радянської доби.

Так, перша багатоповерхівка по вулиці Шевченка - це будинок №3, де знаходиться магазин Нива, його збудовано у 1930-х роках. 

У 1938 році побудували палац культури ім. К. Маркса по вулиці Світлодарській, 32.

У 1954 році був побудований «будинок зі шпилем» на вулиці Університетській, 59. У радянські часи будинок був підпорядкованим заводу «Словважмаш».

Будинок по вулиці Торській, 8 завершили 7 листопада 1952 – така дата вказана на фасаді.

1949 рік1950 рік1951 рік1958 рікДовідка про завершення будівництва готелю по вулиці Шевченка, 1958 рікДовілка про вулицю Торську, 1958 рік

Коли настав «бум» будівництва

Найактивніше забудова міста велася у 60-70-ті роки. Тоді головним архітектором Слов'янська була Емма Яблочанська.

Це була епоха типової забудови, коли дозволяли вибирати тільки затверджені в Києві проекти з типового катологу. Саме тому побудовані в 20 столітті будинки у всіх країнах пострадянського простору виглядають однаково. Щоб домогтися дозволу змінити типовий проект, головному архітектору доводилося їздити в Київ та Москву. Проекти приватної забудови теж були типовими. Вони не передбачали кухні, санвузла, комори.

Так, п’ятиповерхові "хрущівки" у центрі біля Соборної площі активно будували у 1960-х роках. Перші п'ятиповерхівки у мікрорайоні Артема з'явилися також на початку 60-х років, а першою вулицею там була Вільна.

При цьому зносили будівлі, зведені у 19 – на початку 20 століття. З центру були прибрані автостанція, ринок, школа медсестер, маленькі магазинчики.

Протягом 1960 року "ввели в експлуатацію" 18220 квадратних метрів житла, тобто 451 квартиру. Це був будинок на перехресті вулиць Університетської та Шевченка. Замовник – Арматурно-ізоляторній завод.

Початок зведення будинку на перехресті вулиць Шевченка та Університетської, 1958 рік

Початок зведення будинку на перехресті вулиць Шевченка та Університетської, 1958 рік

Навпроти закладався фундамент 64-квартирного будинку содового комбінату - його збиралися побудувати протягом року. Намічали ввести в експлуатацію також будинки №8 на вул. Свободи, №2 на вул. Короленка, №5 на вул. Василівській.

Міська поліклініка (вул. Шевченка, 42) відкрилася у 1961 році.

Соборна площа свій нинішній вигляд отримала у 70-ті роки. Цікаво, що після знесення стін Троїцького собору площу довелося "підняти" майже на два метри.

Будинок по вулиці Торській, 28 звели у 1969 році – дата вказана на самому домі.

Кінець радянського періоду - наші дні

14-поверхівки по вулиці Свободи будували у кінці 80-х та на початку 90-х років. Будинок №13 на цій вулиці виділяється серед інших багатоповерхівок, хоча його проєкт теж брали з типового каталогу.

Дев'ятиповерхівки на Лісному з’явилися також у 80-х роках.

У 90-х роках у Слов'янську було розпочато будівництво кількох багатоповерхових будинків, однак так і не було закінчено. Такі "скелети" досі стоять по вулиці Центральній, 22 та 38, а також на Торській, 48. Вони знаходяться у приватній власності, тому щось зробити з ними поки неможливо.Нові багатоповерхівки у місті також наразі не будують.

Інформація про радянську забудову Слов’янська була взяла з форуму «газеты Происк» та сторінки Слов’янського краєзнавчого музею у Facebook, а також зібрана на основі спогадів мешканців міста.

Приєднуйтесь до нас у Viber та підписуйтесь в Instagram

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #Донецкая область #Слов'янськ #новини #історія #забудова #будівництво #історія Слов'янська #будинки #багатоповерхівки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...