• Головна
  • Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен
Стаття
18:19, 8 вересня 2021 р.

Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен

Стаття
Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен

Закриття однопрофільних лікарень, затримка зарплат медикам, переїзд відділень, мітинги лікарів та скорочення персоналу медзакладів - останні кілька місяців ситуація у медицині Слов'янська не дає містянам "засумувати". Сайт 6262.com.ua спробував проаналізувати цю історію з самого початку.

Останні кілька місяців у медицині Слов’янська не зменшується градус напруження, серед медпрацівників не вщухає невдоволення. Причин декілька: працівникам клінічної лікарні кілька місяців не виплачують зарплату, скорочують персонал медзакладів, закрили шкірно-венерологічний диспансер (і на цьому закриття однопрофільних лікарень не закінчиться), лікарів не вистачає.

Влада міста влаштовує зустрічі з медиками та тематичні пресконференції, на яких обговорюють причини кризи та способи вийти з неї. То що ж відбувається з медициною Слов’янська? Сайт 6262.com.ua спробував проаналізувати ситуацію з самого початку. 

Розмови про затримку зарплат - не просто розмови

Почалося все з того, що містян стало цікавити, чому персонал та медики клінічної лікарні кілька місяців не отримують зарплату. Начальниця відділу охорони здоров'я Олена Джим тоді по телефону прокоментувала, що є затримки фінансування від Національної служби здоров'я України. А зарплату лікарі отримують саме з коштів НСЗУ. Про те, із чим пов'язана затримка, начальниця відділу порадила спитати Службу.

Кошти від НСЗУ надійшли. Чекати вже не треба? 

30 липня голова Слов’янської ВЦА Вадим Лях повідомив, що місто отримало перший транш від НСЗУ в розмірі 4,25 млн грн. Це мало дозволити того ж дня почати виплати заборгованості по заробітній платі співробітникам міської клінічної лікарні. 

Виплати припинили через порушення договору з НСЗУ

Про це свідчить офіційна відповідь Служби на запит нашої редакції. Наприкінці травня 2021 року моніторингова група НСЗУ здійснила візит до клінічної лікарні. На основі моніторингу група підготувала висновок від 8 червня щодо пакетів послуг “Допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах”, “Допомога при гострому інфаркті” та “Допомога при пологах”.

Результати моніторингу показали, що лікарня не відповідає підпункту 2 пункту 10 договору по трьох вказаних пакетах послуг. Ось про що йдеться у цьому підпункті: 

“Лікарня зобов’язується відповідати вимогам до надавача послуг з медичного обслуговування, умовам закупівлі, у тому числі щодо доступності послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення”

У зв’язку з цим НСЗУ прийняло рішення зупинити оплату клінічній лікарні за вказаними пакетами послуг. Служба наголосила, що не платить лікарям зарплату, а платить за медичні послуги.

Почався серпень - а зарплат немає

Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен, фото-1

16 серпня медики клінічної лікарні почали робочий тиждень з акції протесту біля будівлі медзакладу. На вулицю вийшли молодший медичний персонал - санітарки та медсестри.

Робітники поділилися, що з квітня їм затримували або взагалі не виплачували зарплату. З червня зарплатні взагалі не було. Близько п’яти людей вже звільнилися з хірургічного відділення, але так і не отримали розрахункові кошти.

У цей час на четвертому поверсі закладу проходило зібрання лікарів із заступником голови Слов’янська Юрієм Підлісним, начальницею відділу охорони здоров’я Оленою Джим та головним лікарем Володимиром Степановим. Юрій Підлісний на зібранні висловився так: 

"То, что сейчас Национальная служба здоровья не финансирует самое большое учреждение медицинское в городе, с которого началась война - это политическая провокация"

Багато хто не зрозумів цієї заяви. Головний лікар додав, що інформація про перераховані на рахунок лікарні гроші від НСЗУ, є неправдивою.

“Мы вам немножко позже заплатим”, - версія Степанова про затримку зарплат

Наступного дня після мітингу під клінічною лікарнею у міськраді зібрали пресконференцію з директорами різних міських медзакладів. Там Володимир Степанов прокоментував, що не розривав договори з НСЗУ за пакетами “інсульти”, “інфаркти” та “допомога при пологах” (прим. саме там Служба виявила порушення, якщо вірити їх відповіді).

За його словами, за цими пакетами НСЗУ з квітня не доплатила 9 млн. 226 тис. грн. Директор лікарні сказав, що не отримав чіткої відповіді від Служби здоров'я, із чим пов'язана затримка виплат. В НСЗУ йому постійно кажуть: "мы вам немножко позже заплатим". Вадим Лях припустив, що затримка зарплат пов'язана із нестачею грошей в НСЗУ для розподілу по Україні.

Очікувалося, що ще один транш від НСЗУ мав надійти протягом найближчих 10 днів. Але не так сталося, як гадалося.

Протести медиків перемістилися на трасу

Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен, фото-2

23 серпня медики клінічної лікарні перекрили трасу на Семенівці, оскільки влаштували там акцію протесту. Причина все та ж - не виплачують зарплату вже два місяці. Після мітингу біля лікарні медпрацівникам пообіцяли, що зарплату виплатять протягом декількох днів. Але цього не сталося.

Люди розповіли, що у затримці грошей звинувачують НСЗУ (Національна служба здоров’я України). В НСЗУ відповіли, що кошти на рахунок лікарні вже відправлені, проте у майбутньому їх не виплачуватимуть через низку порушень зі сторони лікарні.

На затримці зарплат проблеми не закінчилися

Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен, фото-3

Припинив роботу шкірно-венерологічний диспансер через реформування. Відбулось скорочення співробітників, а 13 серпня 2021 лікувальну установу опечатали. Диспансер був відокремленим структурним підрозділом комунального закладу охорони здоров’я "Обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер м.Краматорськ". Картотека залишилась в опечатаній установі.

А на тематичній пресконференції виявилося, що це не останнє закриття однопрофільної лікарні - така ж участь очікує на інші заклади з однією функцією. Все через те, що НСЗУ не буде фінансувати лікарні з одним пакетом послуг. Тому окремі спеціалісти будуть приймати пацієнтів у місцевих закладах, або ж людям доведеться їздити у Краматорськ.

Читайте: Проти скорочення ЛОР відділення - у Слов'янську ще одна петиція рекордно набрала голоси

Лікарів не вистачає, а персонал звільнятимуть

Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен, фото-4

Від голови Слов’янської ВЦА Вадима Ляха ми дізналися, що у міських закладах охорони здоров’я працює 1561 людина, з них 282 лікаря, 600 людей середнього медперсоналу, 679 людей молодшого медперсоналу та інших. 

Щоб оптимізувати медзаклади та привести у відповідність фінансування, звільнять частину працівників, скорочують штатний розпис на 148 ставок. Тобто скоротять 52 людини, з них семеро медсестер. 

Але під скорочення не підпадає жоден лікар - їх навпаки не вистачає. З 1 серпня на роботу у місцеві лікарні прийняли шістьох молодих спеціалістів та 27 інтернів. У той же час потреба у молодих лікарях все одно залишається актуальною - не вистачає неврологів, лікарів приймального відділення, хірургів, терапевтів, рентгенологів, педіатрів, ендокринологів. 

Історія з зарплатами ще не закінчилася

26 серпня у будівлі Слов’янської ВЦА відбулася зустріч з представниками Національної служби здоров’я України, обласного Департаменту охорони здоров’я, керівництвом клінічної лікарні, керівництвом міста та ініціативною групою медиків. Привід для зустрічі - затримка зарплат медпрацівникам міської клінічної лікарні.

На цій зустрічі директорка східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталя Будяк розповіла, що з квітня по липень припинилися виплати клінічній лікарні за трьома пакетами: інфаркти, інсульти та пологи. Причину вона назвала ту ж саму, що й у відповіді на наш запит - невідповідність технічним вимогам.

Виявилося, що у пологовому будинку немає централізованої подачі кисню. А для цього треба побудувати окреме приміщення. Така вимога МОЗ почала діяти з квітня цього року. Представниця НСЗУ також додала, що немає підстав робити окремі виключення для слов’янської лікарні.

Проте Наталія Будяк запевнила, що з 1 липня виплати за пакетом “пологи” мають бути відновлені. Щодо інсультів, то цей пакет не буде фінансуватися, поки у Слов’янську не буде достатньої кількості лікарів. 

Для лікування інфарктів потрібен апарат ангіограф. Грошей на цей апарат ані у лікарні, ані у міста, немає. Тому невідомо, як буде фінансуватися цей пакет.

Врешті-решт, на зустрічі домовилися, що НСЗУ виплатить 6 млн. грн. Ще 5 млн. грн. Служба виплачувати відмовилася, але Вадим Лях пообіцяв їх знайти рано чи пізно. Медики ж, у свою чергу, збираються звертатися до суду, щоб отримати свої гроші.

Більше 250 голосів за петицію - за рекордно короткий термін

Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен, фото-5

30 серпня у Слов'янську зареєстрували петицію із пропозицією притягнути до відповідальності головного лікаря клінічної лікарні Володимира Степанова, начальницю відділу охорони здоров’я Олену Джим та заступника міського голови Юрія Підлісного.

Авторка петиції Ольга Алтуніна пише, що саме ці посадовці тим чи іншим чином причетні до того, що НСЗУ перестала перераховувати кошти за послуги клінічній лікарні. За рекордно короткий строк ця петиція зібрала більше 300 голосів з 250 необхідних.

Не менш резонансною стала петиція “Проти скорочення ЛОР відділення у Слов’янську” - вона також зібрала більше 250 голосів за короткий строк.

Треба пояснити за петиції

Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен, фото-6

Дві резонансні петиції не пройшли поза увагою міської адміністрації. Тому, аби їх прокоментувати, влаштували пресконференцію 3 вересня.

А буквально за день до цього Вадим Лях на своїй сторінці у Facebook повідомив, що клінічна лікарня отримала довгоочікуваний транш від НСЗУ. За його рахунок мають виплатити зарплати медикам. Розмір траншу - 5 млн 932 тис грн.

На самій пресконференції голова ВЦА оголосив, що Олену Джим, Юрія Підлісного та Володимира Степанова позбавлять премій за вересень, але нікого не звільнятимуть. 

ЛОР-відділення не закриватимуть, а приберуть нічний піст. Пояснюється це тим, що за 8 місяців 2021 року в нічний час і свята там зробили 20 операцій. Планові денні операції і прийом населення в ЛОР-відділенні здійснюватимуть як і раніше. Якщо оперативне втручання знадобиться вночі, його той же лікар проведе в хірургії. 

Далі місто піде на “непопулярні міри” - об’єднання двох лікарень в одну. Відповідно, там буде один директор:

"...хирургическое отделение №1 переедет в другой корпус. А здание, являющееся памятником архитектуры, передадим музею. Женская консультация перебазируется в роддом. Там до конца года закончим ремонт в крыле, где сейчас располагается лаборатория. В помещении, где сегодня находится женская консультация, расположится амбулатория «первички». Офтальмология из здания на Машмете переедет в железнодорожную больницу… Повлечет ли объединение сокращения? Да, повлечет. Но врачей они не коснутся"

При цьому голова ВЦА наголосив, що для містян після об'єднання медзакладів майже нічого не зміниться. 

Так, а що ж із зарплатами?

Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен, фото-7

Тут голова ВЦА каже, що ситуація залишається напруженою, і невідомо, коли вийде заплатити медикам за серпень. А ті майже 6 мільйонів, які 2 вересня надійшли від НСЗУ, вистачить на те, щоб виплатити зарплати за липень. 

Начальниця відділу охорони здоров’я прокоментувала, що станом на початок вересня працівникам клінічної лікарні не виплатили зарплату за серпень, а останнього траншу від НСЗУ не вистачило, щоб покрити всю заборгованість за липень.

Головна бухгалтерка клінічної лікарні Наталія Пристинська назвала більш конкретні цифри у телефонній розмові 7 вересня. Так, лікарня погасила борг за липень у розмірі 6 млн. 110 тис. 463 грн. Але за липень все ще залишилася заборгованість - 3 млн. 115 тис. 563 грн. 

Також вже є заборгованість за серпень - 8 млн. грн. Коли саме усі працівники клінічної лікарні отримають зарплату за попередні місяці - наразі невідомо. 

А що з чутками про залякування мітингувальників?

Медична криза у Слов’янську: у чому причина та хто винен, фото-8

На початку вересня соцмережами почала ширитися інформація про залякування медпрацівників, які вийшли на мітинги через борги по зарплаті. Ми попросили Олену Джим прокоментувати цю інформацію.

За її словами, це чергова спроба “підігріти“ ситуацію та підбурити людей. А мітинги на трасі не допоможуть швидше вирішити проблеми у медицині:

“Как бы ни митинговали и не перекрывали трассы, по-тихоньку будет разрешаться ситуация. Просто так сразу, как хотелось бы, мана небесная никому на голову не упадёт”

Що виходить у залишку?

  • За липень все ще залишилася заборгованість по зарплаті у розмірі  3 млн. 115 тис. 563 грн. Також вже є заборгованість за серпень - 8 млн. грн. 
  • НСЗУ зупинила виплати клінічній лікарні через порушення умов договору.
  • Олену Джим, Юрія Підлісного та Володимира Степанова позбавлять премій за вересень.
  • Лікарів не звільнятимуть, але скоротять 52 людини персоналу.
  • ЛОР-відділення не закриватимуть, а приберуть нічний піст.
  • Місто піде на “непопулярні міри” - об’єднання двох лікарень в одну.
  • Станом на 1 липня у міських закладах охорони здоров’я працює 1561 людина, з них 282 лікарі, 600 людей середнього медперсоналу, 679 людей молодшого медперсоналу та інших. 
  • Припинив роботу шкірно-венерологічний диспансер через реформування. Тепер звертатись щодо обслуговування чи профоглядів можна за адресою: вул. Маломіська, 142, 2 поверх.

Якщо хочете і далі бути в курсі ситуації з лікарнями Слов'янська, долучайтесь до нашої групи у Viber

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #Донецкая область #Слов'янськ #новини #медицина #лікарні #лікарі #зарплата #клінічна лікарня #мітинг
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...