Новина
16:11, 13 січня 2022 р.
Звідки в Україні взялася традиція святкувати "Старий Новий рік"
Новина
Період зимових свят в Україні довгий - починається він ще 19 грудня і завершується аж 19 січня. У цей період є свято під дотепною назвою "Старий Новий рік".
У ніч з 13 на 14 січня українці святкують Старий Новий рік. А звідки ж взагалі взялася така дивна дата?
Почалося все ще у 16 столітті. До того церкви користувалися сонячним Юліанським календарем,який ще у 46 році до нашої ери започаткував імператор Гай Юлій Цезар за рекомендацією астронома Созігена.
Але у 1582 році астрономи помітили, що Юліанський календар відстає від сонячного циклу. Сенс у тому, що астрономічний рік триває не рівно 365 днів, а 365 діб, 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд. І якщо 5 годин враховували під час високосного року, то про 48 хвилин і 6 секунд забули. Тому за понад півтора тисячоліття накопичилося 10 діб. У тому ж році Папа Римський Григорій Тринадцятий ввів новий календар, за яким світ живе й понині. Різниця між двома Юліанським та Григоріанським календарем кожні 100 років збільшується на 1 день, зараз це 13 днів.
Отже, коли світ став жити за Григоріанським календарем, змінилися дати святкування Нового року та Різдва Христового. Тому, згідно з ним, Новий рік більшість країн світу сьогодні святкує 31 грудня, а Різдво - 25 грудня.
Читайте: Православне vs католицьке – чим відрізняються традиції Різдва
Перехід на григоріанський календар в Російській радянській республіці відбувся 24 січня 1918 року, а в Українській Народній Республіці 25 лютого 1918 року.
Попри існування світського календаря православна церква на території пострадянських країн продовжила відзначали свята за старим стилем. Ті церкви, на яких віддавна впливав Московський патріархат, вважають 7 січня офіційним Різдвом і святкують Новий рік за Юліанським календарем, тобто у ніч з 13 на 14 січня. Це стосується вірян Російської, Єрусалимської, Сербської і Грузинської церков, афонських монастирів, православних України й Білорусі.
Цікаво, що окрім України, традиція святкувати Старий Новий рік зберігається у Білорусі, Грузії, а також країнах колишньої Югославії: Боснії і Герцеговини, Македонії, Чорногорії і Сербії.
Читайте: Шумерські півріччя та складна математика Майя - які календарі найдавніші в історії людства
Сьогодні в Україні також святкують Старий Новий рік на рівні з офіційним святом Нового року.
Підписуйтесь на наші оновлення у Viber, щоб нічого не пропустити
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
09:02
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі