• Головна
  • Розмінування Донецької області. Як триває процес очищення регіону і чи можна особисто долучитися до процесу
17:04, 8 квітня

Розмінування Донецької області. Як триває процес очищення регіону і чи можна особисто долучитися до процесу

Розмінування Донецької області. Як триває процес очищення регіону і чи можна особисто долучитися до процесу

Війна в Україні триває вже 10 років, але останні два роки вона йде особливо активно. Частина територій перебуває під постійними обстрілами, тому боєприпаси та міни, що не розірвалися, ще довго можуть нести небезпеку для людей. Як йдуть справи з розмінуванням на Донеччині, хто цим займається і як працевлаштуватися сапером - читайте нижче в нашому матеріалі.

Розмінування Донецької області. Скільки територій потенційно небезпечні

Процес розмінування Донеччини розпочався ще задовго до повномасштабної війни в Україні, адже в регіоні проводилася Антитерористична операція, а потім Операція об'єднаних сил, хоча інтенсивність обстрілів була далеко не такою, як зараз.

Починаючи з 2022 року кількість територій, які були забруднені мінами та ракетами, значно збільшилася. А дві громади майже повністю пройшли процес окупації, а потім і деокупації. Йдеться про Святогірську та Лиманську громади, на околицях останньої досі тривають бої. Після звільнення низки територій у 2022 році в Донецькій області зросла потреба в проведенні розмінування.

Головне управління Державної служби надзвичайних ситуацій України в Донецькій області повідомляло, що станом на 1 березня було розміновано територію площею 5129 га, виявлено та знищено 128799 вибухонебезпечних предметів.

У Департаменті з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Донецької ОВА нам повідомили, що з початку повномасштабної війни в регіоні зафіксували 40 випадків підриву на вибухонебезпечних об'єктах серед цивільного населення. 11 людей загинуло. Також у Департаменті уточнили, що близько 1 060 680 га, зокрема землі сільськогосподарського призначення 61 500 га потребують розмінування. 

Рятувальники пояснили, що роботи з розмінування територій області виконують 16 піротехнічних підрозділів, з них 6 підрозділів від Головного управління ДСНС України у Донецькій області та 10 підрозділів ДСНС України, відряджених з інших областей.

Однак у ДСНС зазначили, що кількість таких підрозділів все одно є недостатньою. Також враховуються активні бойові дії, що тривають у регіоні, тому діяльність підрозділів сконцентрована лише на об'єктах інфраструктури і відпрацюванні заявок від громадян.

А у Головному управлінні національної поліції в Донецькій області нам повідомили, що працівники відділу вибухотехнічної служби здійснили майже 3000 виїздів та виявили понад 7400 боєприпасів та їх частин. Поліція вважає найбільш забрудненими вибухонебезпечними предметами 18 громад на Донеччині та тимчасово окуповані території.

Кого хочуть залучити для гуманітарного розмінування в регіоні

Згідно з термінологією, гуманітарне розмінування проводиться після закінчення бойових дій, для забезпечення безпеки мирного населення.

Його проводять як військовослужбовці, так і співробітники служб з надзвичайних ситуацій, а також співробітники приватних організацій, які уклали договори про розмінування з державними та міжнародними органами. Більша частина діяльності з розмінування фінансується і координується гуманітарними організаціями.

У Донецькій ОВА повідомляли, що для гуманітарного розмінування цього року залучать три організації, а саме товариство з обмеженою відповідальністю "Demining Solutions", представництво "HALO Trust" в Україні та "Благодійний фонд "Швейцарський фонд з протимінної діяльності FSD Ukraine".

Про старт роботи останньої повідомляв голова області Вадим Філашкін 14 березня. За його словами, фахівці протимінної діяльності розпочали нетехнічне обстеження територій Донеччини.

"Насамперед йдеться про обстеження сільськогосподарських земель, щоб очистити їх і повернути можливість їх обробляти", - писав Філашкін.

"HALO Trust" працювала в Україні ще до повномасштабного вторгнення, проте наразі займається розмінуванням у Київській, Харківській та Херсонській областях. У Донецькій ОВА нам повідомили, що всі три організації вже приступили до робіт у регіоні. 

Компенсації за розмінування. Як держава хоче допомогти фермерам

Нещодавно уряд затвердив порядок компенсації витрат фермерам за гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель. Міністерка економіки України Юлія Свириденко говорила, що це рішення дасть змогу фермерам залучати для цих робіт державних і приватних операторів протимінної діяльності.

В уряді сподіваються, що ця програма дасть змогу збільшити кількість операторів протимінної діяльності, які працюють на ринку, а також посилити спроможність виробників техніки для розмінування.

"Особливо важливо для нас - сприяти розвитку українських виробників. Прискорення розмінування сільгоспземель - важливий крок до того, щоб бізнес міг відновлювати роботу на деокупованих територіях", - говорила Свириденко.

На програму компенсації витрат за гуманітарне розмінування в державному бюджеті на 2024 рік закладено 3 мільярди гривень. Держава компенсуватиме 80% вартості розмінування ділянки фермерам, які працюють на власній чи орендованій землі. Тож аграрії з Донецької області зможуть скористатися цією програмою.

Збитки від забруднення мінами та боєприпасами в регіоні

Представники держави регулярно заявляють про колосальні збитки від війни в Україні. Йдеться про руйнування інфраструктури, цілих населених пунктів і зокрема наслідки для екології. Остаточної суми наразі назвати ніхто не може, адже війна триває, а ворожі снаряди падають на українську землю щодня. Усі території, які були зоною бойових дій, потенційно вважаються забрудненими і на їхнє очищення підуть роки.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України в лютому повідомляло, що Донецька область найбільше постраждала від агресії РФ. Міністерство додало, що зараз 30% території України заміновано, на її розмінування за умови негайного припинення бойових дій піде щонайменше 30 років.

Державна екологічна інспекція в Донецькій області в січні вказувала, що внаслідок військової агресії встановлена площа засмічення земель Донецької області становить 298 917,9 квадратних метрів, а фактична - невідома у зв'язку з веденням на них бойових дій, тимчасової окупації та неможливості здійснення обстежень.

Серед іншого, військові дії проходили і вздовж річки Сіверський Донець, велика кількість боєприпасів і техніки затоплені, що робить водний об'єкт небезпечним для використання. У майбутньому необхідно буде залучати фахівців для розмінування Сіверського Дінця, що є досить складним процесом.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль також заявляв, що в країні потенційно замінованими є 30% територій, це дорівнює трьом площам Хорватії. А для повного розмінування держави потрібно 37 млрд доларів і понад 10 тисяч саперів.

ДСНС України опублікувала інтерактивну карту територій, які потенційно можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами. На ній зображуються місця, на яких уже виявлено або ймовірно знаходяться вибухонебезпечні предмети. Людям рекомендують використовувати інформацію з інтерактивної карти під час відвідування місць, на яких велися бойові дії. Зокрема, на карті є інформація про Донецьку область.

Сапери та демінери потрібні вже зараз. Українці можуть отримати роботу

Державна служба зайнятості раніше заявляла, що долучитися до команди саперів просто, оскільки пропонує ваучери на навчання за цією професією.

Підготовка фахівців з розмінування допоможе відновленню економіки, а також соціальній адаптації українців, які повертаються з армії до мирного життя, або тим чи іншим чином постраждали під час війни.

Навчання за професією "сапер" відбуватиметься для таких категорій громадян:

  • внутрішньо переміщені особи;

  • учасники бойових дій;

  • звільнені з військової служби;

  • 45+ років;

  • люди, які отримали поранення внаслідок війни;

  • особи з інвалідністю;

  • люди, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Люди вищеназваних категорій, які мають професійно-технічну, фахову або вищу освіту, можуть отримати ваучер номіналом до 27 000 грн і пройти відповідне навчання. Подати заявку на отримання ваучера можна безпосередньо в центрі зайнятості та онлайн через сайт Державної служби зайнятості.

Також на сайтах з пошуку роботи є маса вакансій зі сфери розмінування. Зокрема, роботу в цій сфері можна отримати і в Силах оборони України.

Також пошуком саперів займаються:

  • HALO Trust;

  • Mines Advisory Group;

  • Швейцарський фонд з протимінної діяльності;

  • Представництво Данської Ради у справах біженців в Україні.

Приклади з історії

Війни на Землі тривають регулярно і майже на всіх континентах планети. Після кожного конфлікту люди роблять висновки, зокрема й про те, як ефективніше боротися з наслідками бойових дій.

За деякими оцінками, загальна кількість мін, які досі не знешкоджено в 60 країнах світу, може сягати 110 мільйонів. Вважається, що найбільша їх кількість знаходиться в Афганістані, їх також дуже багато в Камбоджі, Лаосі, Боснії і Герцеговині та Анголі.

Наймасштабнішою операцією з розмінування, здійсненою на комерційній основі, було розмінування території Кувейту після війни в Перській затоці 1991 року. Воно обійшлося в 700 мільйонів доларів, у ньому брали участь 4000 іноземних саперів, 84 з яких загинули.

У 2015 році, після 22 років роботи з розмінування, під час якої було знешкоджено понад 200 000 мін, був оголошений вільним від мін Мозамбік.

Друга світова війна була наймасштабнішим конфліктом в історії людства, снаряди і міни знаходять і до сьогодні, хоча мир настав уже майже 79 років тому. Розмінування Дунаю стало спільною операцією з розмінування русла річки від гирла до Відня, що розпочалася 1944 року і тривала до 1948 року, в якій брали участь військово-морські сили СРСР, Румунії, Болгарії та Югославії.

Українські розробки

Глава Мінцифри України Михайло Федоров регулярно розповідає про українські розробки, які допоможуть з розмінуванням.

Як приклад він продемонстрував дистанційний комплекс для розмінування Ratel Deminer. Це мінний трал, який знаходить і нейтралізує протипіхотні міни. Він працює дистанційно, а отже, зберігає життя військових. Комплекс оснащений камерою денного бачення, що допомагає краще ним керувати. Ratel Deminer знищує міни типу ПФМ-1, ПМН-4, ПМН-3 і ПМН-2. 

Розробники вже провели випробування Ratel Deminer у реальних умовах - комплекс застосовували для гуманітарного розмінування від протипіхотних мін біля Святогірська Донецької області.

Також Федоров розповів про розробку системи розмінування зі штучним інтелектом. Йдеться про роботу над технологією для прискорення ідентифікації мін, снарядів і кратерів від вибухів, де теж можуть міститися небезпечні уламки.

Розробники підключають до сенсорів штучний інтелект. Він ідентифікує та класифікує дані про об'єкти не тільки на поверхні землі, а й глибоко під нею, і автоматично наносить їх на карту. Так розмінування прискорюється в десятки разів, і цей процес загалом стає безпечнішим для людей.

Автор: Дмитро Браславський 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Донеччина #замінування #ДСНС #небезпека
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Останні новини
Оголошення
live comments feed...