Пам’ятка із прикладами: що може та має робити місцевий депутат

Чи знають потенційні виборці, що повинен робити депутат їх округу чи мікрорайону? Якщо не знають, то ми спробуємо пояснити якнайпростіше.

Не будемо писати довгі передмови, а пропонуємо одразу перейти до того, що депутати зобов’язані робити, на що вони мають право, а чого робити не можуть.

Що місцевий депутат має обов’язково робити

 • Підтримувати зв’язок із виборцями, місцевою організацією політичної партії, яка його висувала, територіальною громадою, громадськими організаціями органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади.

Приклад: якщо тебе обрали у міську раду, це не означає, що можна зникнути з поля зору спільноти одразу після виборів, продовжувати жити своїм життям, просто формально на папері маючи статус депутата міськради.

У минулому році ми спробували проекспериментувати та перевірити, чи знають слов’янці місцеву владу та депутатів.

 • Хоча б раз на півроку інформувати виборців про роботу міськради та її органів, виконання планів і програм, місцевого бюджету, рішень, доручень виборців.
 • Брати участь в організації виконання рішень ради та доручень виборців, громадських слуханнях  з питань, що стосуються його виборчого округу. А також у роботі постійних комісій та інших органів, до складу яких він входить.
 • Вивчати громадську думку, потреби громади, інформувати про них раду та її органи, брати участь у їх вирішенні.

Приклад: не рідкість, що містяни взагалі не знають, хто діючий депутат у їх окрузі чи мікрорайоні, ні в обличчя, ні за ім’ям та прізвищем. Так от, депутат зобов’язаний цього не допускати – проводити зустрічі із жителями мікрорайону, на своїй сторінці у соцмережах робити публікації. Тобто у різний спосіб спілкуватися із виборцями різного віку, розповідати, які взагалі процеси відбуваються за стінами міськради, як на життя людей вплинуть рішення сесії. Оскільки ми живемо у цифровому світі, можна записувати просто короткі відео для FB/Instagram, спілкуватися там із виборцями. А реальні зустрічі залишити для літніх людей.

 • Визначити і оприлюднити дати та місце прийому виборців, інших громадян; приймати не рідше одного разу на місяць, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, робити все для їх оперативного вирішення.

Приклад: не обов’язково влаштовувати зустрічі з мешканцями кожного тижня, але закон вимагає раз на місяць вислухати їх зауваження, питання та скарги щодо проблем у місті, на які депутат може вплинути.

 • Виконувати доручення Ради, її органів, міського голови; інформувати про виконання.

Приклад: кожен депутат входить до складу якоїсь комісії з певних питань. Наприклад, у Слов’янську є постійні комісії з питань:

 • Землекористування, містобудування та екології;
 • Охорони здоров’я, освіти, соціальної та молодіжної політики;
 • Депутатської діяльності законності, правопорядку, регуляторної політки та протидії корупції;
 • Комунальної власності та міського господарства;
 • Економічної політики, бізнесу, бюджету, фінансів.

Ще є кілька тимчасових щодо дій прокуратури, Слов’янського курорту, майна комунальної власності.

Які депутат має права

 • Офіційно представляти виборців свого округу та інтереси територіальної громади. Порушувати питання, що зачіпають інтереси виборців, вимагати їх вирішення.
 • На депутатське звернення, запит, запитання, невідкладний прийом.
 • Вносити на розгляд пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатськими повноваженнями у виборчому окрузі, брати участь у їх розгляді.

Приклад: якщо хоч раз подивитися трансляцію сесії слов’янської міськради, то можна побачити, що зазвичай на початку там зачитують звернення та запити у письмовій формі. Або депутати усно передають скарги громади. Зазвичай вони стосуються ремонту доріг, тротуарів, дитячих та спортивних майданчиків, водопостачання, пішохідних переходів чи лежачих поліцейських, вуличного освітлення.

 • Брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях інших місцевих рад та їх органів, зборах громадян за місцем проживання.
 • Обирати і бути обраним до органів ради.
 • Пропонувати питання для розгляду Радою та органами; вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань, порядку розгляду.

Приклад: на останній сесії міскради 28 серпня запропонували 42 питання на першепорядку денному. Тоді ж один з депутатів звернувся усно, щоб розглянули питання нових сміттєвих баків, оскільки звільнилися кошти зі сфери охорони здоров’я. Питання вирішили внести до порядку денного наступної сесії.

 • Висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються, затверджуються.
 • Порушувати питання про недовіру міському голові, розпуск органів, утворених Радою, звільнення посадових осіб місцевого самоврядування.

Приклад: банально можна згадати спроби зняти з посади секретаря міськради Жана Кіма. Депутати голосували двічі, але зняти з посади його не вдалося.

 • Вносити пропозиції про заслуховування звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи.

Приклад: на сесії у депутатів виникають, наприклад, питання щодо змін у програму соцеконом розвитку. Перед голосуванням вони можуть попросити додатково пояснити, за які саме зміни вони будуть голосувати, чому потрібно виділити ту чи іншу суму.

 • Порушувати питання про необхідність перевірки роботи підзвітних Раді органів, підприємств, установ, організацій.
 • Виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки.
 • Об'єднуватися у депутатські групи, фракції.

Приклад: у слов’янському депутатському корпусі є чотири групи та п’ять фракцій. Ознайомитися з ними можна на сайті «Ваш депутат Слов’янської міської ради».

 • Доступ до будь-яких офіційних документів.
 • Підвищувати свою депутатську кваліфікацію.
 • Мати помічників-консультантів.
 • Безоплатно їздити у громадському транспорті.

Яких повноважень у місцевого депутата немає

 • Змінювати розміри тарифів за комунальні послуги;
 • Підвищувати мінімальні зарплати та пенсії містян;
 • Впливати на ціни на продукти;
 • Призначати комусь субсидію чи іншу державну допомогу;
 • Регулювати водо-, електро-, теплопостачання, ремонтувати каналізацію, встановлювати лічильники та виконувати інші роботи, пов'яязані із комунальними проблемами міста чи району.
 • Списувати свою відсутність на сесії чи комісії на зайнятість на основній роботі, бо за законом на цей час він звільняється від виконання виробничих або службових обов'язків без ризику бути звільненим чи позбавленим заплати.
 • Отримувати зарплату за свою депутатську діяльність;
 • Висловлювати догану працівникам міськради, виконкому, звільняти їх;
 • Самостійно приймати рішення, які розглядаються на сесії, виконкомі, у депутатській групі, навіть якщо ці рішення стосуються інтересів його виборців.
 • Голосувати за проєкти рішень, де він має конфлікт інтересів.
 • Втручатися за проханням громадськості на занедбану приватну територію, навіть якщо вона заважає усім жити.
Слов'янськ новини влада міська рада депутати повноваження обов'язки вибори
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
371 перегляд у вересні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Голова Донецької ОДА повідомив про те, що низка міст Донецької області втратили статус "зеленої зони". Зокрема, до жовтої зони потрапили міста Бахмут, Краматорськ, Мирноград, Маріуполь та Слов’янськ, Великоновосілківський, Покровський та Слов’янський райони. Вугледар віднесено до помаранчевої зони. Що стосується змін, у жовтій зоні заборонено відвідування установ соціального захисту, в яких перебувають люди похилого віку, крім тих, що надають послуги кризо...
Пригоди
П’ять міст та три райони Донецької області потрапили до переліку населених пунктів з “жовтим”, ще одне місто - з “помаранчевим” рівнями епідемічної небезпеки COVID-19, який затвердила Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на позачерговому засіданні 24 вересня. Про це повідомляється сьогодні на офіційному сайті Донецької облдержадміністрації. З 00 годин 00 хвилин 28 вересня (це понеділок) почне діяти нове епідеміч...
Суспільство
Молодший сержант Ірина Водяницька – перша жінка, яка стала командиром відділення у строковиків 15 Слов’янського полку НГУ. Пліч-о-пліч разом з солдатами вона виконує службово-бойові завдання у зоні операції Об’єднаних сил. За короткий час сержантсько-старшинський корпус став ядром, яке підіймає показники військової дисципліни, підтримує позитивну морально-психологічну атмосферу, піклується про навченість та персональну готовність кожного з підлеглих до вик...
Суспільство
У жовтні розпочнеться черговий призов на строкову військову службу. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження чисельності громадян України, що підлягають призову на строкову військову службу, обсягу видатків для проведення призову в жовтні-грудні 2020 року» восени до Збройних Сил України та інших військових формувань для проходження строкової військової служби буде відправлено 13 570 осіб. Із них до Збройних Сил України — 7 5...
Суспільство
Кнопка "Термінового виклику поліції" є на автовокзалах Слов’янська та Лиману. Відмічені знаком "Терміновий виклик поліції", кнопки працюють цілодобово та є частиною реалізації регіональної програми "Безпечне місто".   Раніше такі кнопки було встановлено у центрі міста на Слов’янському курорті. Читайте: У центрі Слов'янська з'явилась кнопка екстреного виклику правоохоронців На Словкурорті встановили кнопку екстреного виклику поліції Днями на будівлі автовок...
Суспільство
Власники зруйнованого внаслідок бойових дій житла на Донеччині зможуть отримати до 300 тисяч гривень компенсації. Про це розповіли в ДонОДА. Робоча нарада щодо виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, відбулася у Краматорську 23 вересня. У нараді взяли участь голова Донецької облдержадміністрації Павло Ки...
Кримінал
Наразі проводиться досудове розслідування.  У рамках відкритого кримінального провадження правоохоронці провели у Слов’янську санкціоновані обшуки.  Обшуки відбулись у різних частинах міста. "Замасковані" гральні клуби були виявлені у центрі міста ("САТУ") та в районі залізничного вокзалу.  Правоохоронці вилучили 29 одиниць комп'ютерної техніки, флеш-носії, "бухгалтерію" закладів та гроші у готівці.  Зараз під процесуальним керівництвом прокуратури проводі...
Суспільство
Підбірка новин про ситуацію з коронавірусом у Донецькій області, Україні та світі протягом останньої доби. У Донецькій області новий антирекорд по кількості виявлених інфікованих за добу - 133 людини, зокрема у 13 дітей і 4 медпрацівників: 31 у Краматорську; 30 у Дружківці; 16 у Маріуполі; 12 у Костянтинівці; 11 у Покровську; дев'ять у Бахмуті; по п'ять у Авдіївці, Вугледарі та Великоновосілківському районі; чотири у Торецьку; три у Слов’янську (загалом 70...
Спорт
18-20 вересня в місті Ірпінь проходив Кубок України з комбат Дзю-Дзюцу серед дорослих, в якому взяли участь близько 200 спортсменів з 14 областей України. У складі збірної Донецької області виступали спортсмени зі Слов’янська, вихованці професійного бійцівського клубу "Тріад", тренером яких є Андрій Безуглий. За підсумком змаганьспортсмени здобули 5 золотих, 3 срібних та 2 бронзових нагороди. Золото: Денис Кутелія (18+, до 77 кг., клоуз і фулл-контакт),  В...