• Головна
  • "Головне - не брати додому думки про роботу, бо це початок кінця", - патологоанатом зі Слов'янська про свою професію
Стаття
19:05, 29 січня 2021 р.

"Головне - не брати додому думки про роботу, бо це початок кінця", - патологоанатом зі Слов'янська про свою професію

Стаття
"Головне - не брати додому думки про роботу, бо це початок кінця", - патологоанатом зі Слов'янська про свою професію

У світі професій є такі, котрі не користуються широкою популярністю. Про представника однієї з таких професій сайт 6262.com.ua хоче розповісти.

Одна з тих професій, які не дуже користуються популярністю – патологоанатом. І це зрозуміло, адже не дуже хочеться більшу частину життя працювати із померлими. Але від цього професія не стає менш цінною, адже без встановлення причин смерті неможливо попередити ускладнення хвороб у живих.

Розказати нам про свою професію погодився Юрій Овсянник, завідувач патологоанатомічним відділенням міської клінічної лікарні Слов’янська, лікар вищої категорії.

Розмову ми вирішили провести прямо у відділенні. Його будівля знаходиться трохи осторонь від комплексу лікарні. На вході до відділення зустрічає високий усміхнений чоловік – це і є завідувач, Юрій Володимирович. Ми проходимо до його кабінету, де на столі стоїть мікроскоп, а на підвіконні – кімнатні квіти.

Про навчання та першу практику

«Основная заповедь врача – не навреди, а патологоанатом, как говорится, апологет этой заповеди. Это шутка, понятно. Это такая профессия, что не мы её выбираем. А она нас выбирает», - починає лікар про причини вибору своєї професії.

Лікар закінчив Донецький національний медичний університет у 1998 році. Каже, що спочатку, як і багато хлопців, мріяв стати хірургом. А потім під час навчання він одружився на лікарці зі Слов’янська та переїхав сюди за розподілом на інтернатуру. Одним з варіантів розподілу була саме професія патологоанатома у клінічній лікарні (тоді – лікарня ім. Леніна).

Інтернатура, як у всіх, складалася з двох частин – теоретичної в університеті та практичної у відділенні. Хоча до інтернатури всі студенти проходять анатомію, гістологію, патологічну анатомію, топографічну анатомію – тобто предмети, які безпосередньо у морзі викладають.

Одразу після закінчення університету не відчувалися ніякі труднощі, робота з трупним матеріалом лікаря ніколи не лякала, і ставився він до цього нормально.

«Патологоанатомы – это такая узкая специфическая профессия, их всегда не хватает. Молодые специалисты к нам пока не приходили»

Юрій Овсянник каже, що випадкових людей тут не буває, і кожний лікар, обираючи цю професію, вибір робить свідомо. Багато хто іде достроково на пенсію  через специфіку роботи – постійний контакт із хворобами та інфекціями, психологічні моменти.

«Трупы, смерть, работа с формалином и аллергенами… есть определенная опасность. Вопросами пенсии я как-то не интересовался, хотя было время, когда стаж шел год за два»

Одне з професійних захворювань патологоанатома – туберкульоз. Але зараз ситуація покращилася, оскільки через медичну реформу тубдиспансер пішов з обслуговування відділення патанатомії клінічної лікарні. Інше можливе профзахворювання – гепатит.

Про роботу з померлими через коронавірус

Оскільки зараз весь світ потерпає від пандемії коронавірусу, неможливо не торкнутися теми померлих від нього.

Для патологоанатома є ризик заразитися коронавірусом, – каже лікар, – але навіть не під час контакту з померлим. Бо перед цим лікар одягає «костюм космонавта» – безпосередньо комбінезон, маска, респіратор, фартух, бахіли, рукавички, шолом.

Померлих внаслідок коронавірусу привозять у морг, котрий відділення орендує у судово-медичної експертизи.

Буває так, що надходить померлий від пневмонії, але аналіз ПЛР не підтверджений. А під час розтину виявляється, що у мерця – вірусна пневмонія. Тоді безпосередньо з легенів беруть зразок на ПЛР-тест. І декілька таких тестів підтвердилися.

Тіло померлого через COVID-19 майже нічим не відрізняється від будь-якого іншого. Усі зміни знаходяться в легенях. Якщо лікар бачить вірусну пневмонію та має підтверджений ПЛР-тест, то основним діагнозом зазначають коронавірус. Буває так, що людина надходить з інфарктом, але і COVID-19 у неї виявляють – тоді коронавірус вказують супутньою хворобою.

«По крайней мере, я с этим сталкиваюсь, что умирают в основном от вирусной пневмонии. Легкие большие, тяжелые, плотные, такого темно-красного цвета, практически безвоздушные. Все вирусные пневмонии в основном похожи», - так описує лікар свої спостереження.

Патологоанатом – це не тільки розтини

Робота Юрія Овсянника складається з двох частин. Перша – робота з померлими. Патологоанатоми тут як контролюючий орган над діями лікарів. Померлий надходить з історією хвороби. Йому роблять розтин, щоб перевірити, чи відповідає діагноз та лікування. Розтин по науковому – патогістологічне дослідження, тобто виявлення патологічних процесів у тканинах. Дивляться на зміни в органах, беруть фрагменти змінених тканин з кожного органа та досліджують їх. А фінальний етап – заповнення протоколу розтину з результатами та висновками про хворобу, її розвиток, причини смерті, ускладнення, супутні хвороби.

Друга частина – це робота з біологічними зразками, які відрізали під час операцій, з гінекологічними зішкрібами, тканинами. Її виконують в лабораторії патологоанатомічного відділення. Зі зразків роблять гістологічні препарати для визначення процесів в організмі.

«Для человека что главное? Узнать, рак у него или нет, сколько лечение будет стоить»

Лікар зауважує, що працюють вони тільки з тими, хто помер ненасильницькою смертю, тобто з померлими у медзакладах від хвороб або вдома, але знаходячись під наглядом лікаря. Усе, що пов’язано з криміналом, впливом екстремальних температур, травмами та отруєннями, а також невідомі та невпізнані мерці, відноситься до судової експертизи.

Загалом на розтин одного тіла, аналіз та оформлення відводиться дві години. Через 5-6 днів патологоанатом має дати висновок на основі аналізу. Якщо ж використовуються додаткові дослідження, протокол може оформлюватись протягом 27 днів.

«Вот за 2 часа вскрытия больного коронавирусом нам табелируется сколько-то мифических процентов за вредность»

На своїй практиці Юрій Овсянник не пам’ятає, щоб у Слов’янську люди помирали від нетипових для місцевості хвороб. Мало тут і шахтарських хвороб, таких як антракоз та силікоз.

«У нас же эпидемия не только коронавируса, а и сердечно-сосудистых патологий, это инфаркты, инсульты, гипертоническая болезнь. Злокачественные заболевания – это тоже эпидемия»

-Можете вспомнить странный случай из вашей практики?

-У нас ремонт в отделении сделали – вот это действительно необычный случай. А что еще более удивительно – закончили. Для нас житейские моменты вызывают большее удивление, чем анатомические, - жартівливо відповідає патологоанатом.

На питання про те, чи збільшилося навантаження у зв’язку з пандемією, лікар каже, що воно збільшується вже протягом низки років.

«Когда я пришел только молодым специалистом и сейчас – количество вскрытий выросло более чем в два раза за эти годы»

Думки про роботу краще не "брати додому"

У відділенні двоє патологоанатомів – це Юрій Володимирович та його колега. Тому вони домовилися, що чергуватимуться по тижнях, хто працює «на склі» (прим. із зразками), а хто робить розтини. Так щотижня вони змінюють одне одного.

«Пришли на работу, попили кофе, покурили – и смотрим гистологические исследования, 30-40 стекол за день, а за год – до 12 тысяч. Чем больше хирурги отрежут – тем больше нам принесут»

Але оскільки зараз планові операції не роблять, працювати із «склом» доводиться менше – хіба що після термінових операцій.

Якщо випадає тиждень розтинів, то треба «стелефонуватись» з усіма лікарями щодо історій хвороб та діагнозів. У зв’язку з пандемією від лікарів зараз не вимагають бути присутніми під час розтину, хоча взагалі це необхідно.

«Пока все эти согласования пройдут, до 11 часов сидишь «на телефоне»

Після цього лікар проходить до секційного залу, перевдягається та починає розтини. Потім формується патологоанатомічний діагноз, видається свідоцтво про смерть для родичів, щоб ті змогли зареєструвати його в РАГСі та зайнятися похованням. Узгоджують дату, час та місце поховання. Санітари одягають мерця у той одяг, який обирають родичі.

Головне – встигнути усе завершити до закінчення робочого дня і не «брати додому» думки про роботу, бо «це вже початок кінця».

«Родственники не одобряют, когда патологоанатом приносит работу домой», - жартує співбесідник.

Лікар каже, що з часом навчився усе планувати так, щоб не залишалося незавершених справ. Ставав звичним до контакту зі смертю, хоча і пригадує, що у перші роки лікарської практики після розтинів до м’ясних магазинів краще було не заходити. Можна до кожної смерті ставитися з повагою, але не слід кожну «пропускати крізь себе».

«Мы относимся с уважением, но пытаемся отстраниться и относиться больше с научной точки зрения. Но когда умирают дети, всегда воспринимаешь это тяжело»

Вже вдома про свою роботу розповідає дружина, яка працює кардіологом. А наш співбесідник зазвичай не ділиться робочим повсякденням, хоча, каже, що бувають і цікаві моменти з наукової точки зору, які можуть стати у нагоді в клінічній сфері.

Порада для студентів-медиків

Що б там не було, а ця професія завжди буде потрібною. Бо скільки не займайся самопереконанням про вічне життя та міцне здоров’я – а життя річ непередбачувана і завершується завжди однаково.

Для студентів-медиків, які планують пов’язати своє життя з професією патологоанатома, Юрій Овсянник радить різнобічно розвиватися у сфері медицини, знати не тільки анатомію та морфологію, а ще й мати клінічне мислення. Бути знайомими з терапією та хірургією. Під час навчальної практики – частіше відвідувати морг.

На цьому ми завершуємо розмову, і лікар проводить для мене невеличку екскурсію лабораторією. У приміщеннях – ще дві медпрацівниці. Око одразу чіпляється за мікроскопи, препарати, зразки у колбах з паперовими етикетками, те саме «скло». А ще – характерний міцний запах медичної стерильності. Подорож до світу професії патологоанатому добігає кінця, і на вулиці зустрічає дрібний дощ та гомін від будівельних робіт у поліклініці.

Підписуйтесь на наш Instagram та Telegram канал

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #Донецкая область #Слов'янськ #новини #медицина #лікарі #патологоанатом #професія #лікар
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...