Стаття
12:21, 18 червня 2021 р.
1Повторення сценарію 2014 у Слов’янську: можливо чи ні
Стаття
Від керівниці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики сайт 6262.com.ua почув думку, що у Слов’янську можливий сценарій 2014 року, хоча, можливо, і не в такому самому вигляді. Тому ми вирішили спитати думку місцевих мешканців з цього приводу.
Наближається важлива історична дата для Слов’янська та України в цілому – День звільнення міста від проросійських терористів у 2014 році. З того часу Слов’янськ став відомим на всю країну.
І хоча наше місто було звільнене, війна на сході України триває вже сім років. За цей період Росія не перестає використовувати різні види зброї, у тому числі інформаційної. У зв’язку з цим сайт 6262.com.ua взяв участь у колективному інтерв’ю з керівницею Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Мінкульті Любов'ю Цибульською.
Інтерв’ю відбувалося в Українському кризовому медіацентрі. У процесі спілкування ми поставили посадовиці питання: чи вважає вона можливим повторення сценарію 2014 року у Слов’янську та інших звільнених містах Донеччини?
На думку Любові Цибульської, такий сценарій дуже реалістичний, хоча і не в тому варіанті, як у 2014 році. Причина, за її словами в тому, що Росія застосовує різні методи впливу. Ось як посадовиця прокоментувала питання:
«Я думаю, що такий сценарій дуже сильно реалістичний, знаючи, як росіяни працюють. Тут особливість полягає в тому, що Росія працює не тільки через медіа. Медіа – це дуже важливий елемент, у них це прописано в усіх стратегічних документах. Тобто є воєнна доктрина, яку вони поміняли і ввели поняття «психологічні впливи», і там вони говорять про медіа.
Є концепція зовнішньої політики. Фактично всі російські стратегічні документи поміняні, і вони включають інформаційний елемент гібридної війни.
Але є ще серйозна робота, яка ведеться особливо у східних та південних регіонах з місцевими елітами, в першу чергу елітами безпековими, тобто з поліцією, судами, місцевими адміністраціями. Я, насправді, бачу велику проблему в цьому, тому що ми ніколи не знаємо ступінь цієї співпраці.
Є якісь речі, які важко уявити. Мені, наприклад, важко уявити, що Росія може ще промотувати «русский мир». Проєкт «новоросія» вони не випадково закрили – саме тому що побачили, що немає критичної маси, яка вважає, що тут дуже сильно гноблять русскоязычных. Але якимось іншим шляхом, через деморалізацію місцевого населення, через сіяння зневіри у владу, через промоцію наративу про те, що ми така неповноцінна недодержава, оце failstate, – ось це можливе. Меседж, що тут хаос і бєспрєдєл. Але якщо ви тиждень дивитиметесь тільки новини Сполучених Штатів, вам буде здаватися, що там хаос і бєспрєдєл, тому що так працює демократична держава. У нас молода демократія».
Читайте: До та після: як змінився Слов'янськ з часів окупації - ФОТО
Ми також спитали думки мешканців Слов’янська про те, чи вважають вони можливим повторення сценарію 2014 року у місті.
Прес-офіцерка 81 окремої аеромобільної бригади Валерія Скорик
Ось що думає прес-офіцерка 81 окремої аеромобільної бригади Валерія Скорик: «Сценарій подібного типу у Слов'янську зараз не можливий. Військовослужбовці нашої бригади та військової частини 3035 НГУ, що знаходиться у Слов'янську безпосередньо, надійно бережуть ваш спокій та безпеку. Місцеві мешканці можуть не переживати за власне життя, ми впораємось з будь-якими труднощами!»
Читайте: Жорстоке вбивство вірян у Слов’янську. Спогади 2014 року
Депутат Слов’янської міськради Олександр Беліменко
Сайт 6262 також поцікавився думкою депутата Слов’янської міської ради Олександра Беліменка. Він так само вважає, що повторення сценарію 2014 року у Слов’янську неможливе:
«Звісно, неможливе. Одночасно з тим треба віддати належне розуму наших ворогів, бо організувати такі речі, які відбулися у 2014 році, можна, мабуть, один раз на сто років. Історична пам’ять поколінь, все ж таки, існує. І я гадаю, що ми вчимося добре на таких речах, і висновки теж робимо, і якісь певні передбачення для себе вибудовуємо. Але коли ми втрачаємо історичну пам’ять, то, звісно, такі процеси можуть повторюватися.
Те, що сталося у 2014 році, мабуть, апогей, збіг усіх обставин та чинників в одному місці та в один час. Такі умови не часто збігаються, це треба ретельно готувати. Їм постійно будуть пручатися, якщо це буде часто повторюватися. Тому, звісно, такого не може бути. Якісь окремі елементи як були до цього, так вони і залишатимуться. Взяти, наприклад, те саме підприємство, яке ми нещодавно відстояли – це, фактично, такий самий формат, але в інших масштабах та іншими засобами.
У 2014 році захопленню протистояло нехай 500 людей, їх можна було вирахувати, ізолювати, і вони не були об’єднані. Зараз є система, електронні засоби комунікації, ми озброєні сучасним знанням. Тому, я гадаю, що протистояти ми цілком зможемо».
Читайте: Кривава Трійця 2014. Цей день у Слов’янську
А що ви думаєте з цього приводу? Діліться думками в коментарях.
Матеріал підготовлений у рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру східного партнерства.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:08
Вчора
16:10
Вчора
13:19
Вчора
12:42
Вчора
09:45
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі