09:24, 12 квітня 2023 р.
Захоплення Слов’янська. Хронологія квітня 2014 року (відео)
Квітень 2014 року у Слов’янську. Що передувало захопленню Слов’янська.
Буремна весна 2014 року принесла із собою багато подій, які зіграли вирішальну роль у розв’язанні війни на Донбасі, приходу «русской весны», окупації українських територій. На той час Крим вже перебуває під окупацією, а в регіонах починають розгойдуватись сепаратистські настрої.
Рівно 9 років тому, 12 квітня 2014 року відбулось захоплення Слов’янського міського відділу міліції. Сьогодні ми згадаємо, що цьому передувало та як відбувалось розгойдування сепаратистських настроїв у місті.
Ми звернемось до матеріалів, які публікували в той час у місцевій пресі. У 2015 році наш колега Богдан Красовський робив цикл матеріалів про події 2014 року.
На початку квітня у Слов’янську оголошують черговий місячник здачі зброї. Він мав тривати з 1 до 30 квітня. Правоохоронці тоді закликали добровільно здати незареєстровану зброю, боєприпаси, вибухові речовини, або вибухові пристрої і тоді їх власники будуть звільнені від кримінальної відповідальності.
Місцеві ЗМІ на початку квітня повідомляють, що слов’янці масово відмовляються від послуг кабельного телебачення через вимкнення російських каналів. Молодь свою відмову пояснює відсутністю російського розважального контенту.
7 квітня Радник секретаря Ради національної безпеки та оборони Олег Котенко заявляє, що інформації щодо можливого захоплення адміністративних будівель Слов'янська немає, але це не говорить про те, що загрози не існує. Якщо певні особи захочуть захопити владу у Слов'янську, вони підуть і на наші адміністрації. Про це повідомив місцевий сайт.
На той час заворушення з вихідних тривають у Донецьку. Люди, які захопили Донецьку обласну раду, заявили про створення «Незалежної Донецької республіки».
Так про ці події тоді писало видання «Остров»:
Виступаючий оголосив, що з цього моменту створено «Незалежну Донецьку республіку».
«Відтепер Донецька область є незалежною республікою. Ура!».
Пізніше «народна рада» прийняла ще одне - рішення - про входження новоствореної «республіки» до складу Росії. Мітингувальники зустріли цю інформацію криками: «Путін, допоможи!»
З флагштока біля обласної ради знято прапор Донецької області та замінено на прапор «Донецької республіки». Тоді мітингувальники продовжували укріплювати барикади та звозити автомобільні покришки.
Тим часом у Слов’янську в палатках компартії збирають допомогу для своїх однодумців, які мітингують у Донецьку.
Увечері, 7 квітня, над Слов'янськом пролетіло кілька гелікоптерів. Журналісту «Слов'янських відомостей» вдалося помітити три вертольоти. З інтервалом у 10 хвилин вони рухалися у бік Донецька. Це викликало бурхливі обговорення серед слов’янців.
Наступного дня тодішня голова Слов’янська Неля Штепа звернулась до мешканців міста і запевнила, що приводу для паніки немає. Вона наголосила, що місто працює і до влади ніяких претензій немає:
У цей же день начальниця Управління соціального захисту населення Слов'янська Олена Альохіна на апаратній нараді повідомила, що працівниками управління підготовлено всі відомості на виплату соціальної допомоги. За її словами, цього тижня буде виплачено всю соціальну допомогу на суму 9,6 млн. грн. Як повідомила начальниця управління пенсійного фонду України у Слов'янську Олена Литвиненко, затримок щодо виплати пенсій поки немає.
У той час ситуація в Донецьку все більше загострюється. Ті, хто захопив Донецьку облдержадміністрацію, готуються до штурму будівлі силовими структурами.
«Нам нужно продержаться до завтра! Скорей всего, сегодня ночью будет решающий штурм» - заявляли тоді учасники заворушень.
Прокуратура Донецької області заявила, що розпочато кримінальне розслідування за фактом захоплення державної влади. Дії мітингувальників кваліфіковані, як злочин проти основ національної безпеки України. 6.04.2014 під час несанкціонованого мітингу, групи агресивно налаштованих молодиків захопили будівлю Донецької обласної державної адміністрації. 7.04.2014 була захоплена будівля Управління Служби безпеки України.
8 квітня на Центральній площі Слов'янська відбувся спонтанний мітинг прихильників створення самопроголошеної «Донецької народної республіки». Зі сцени звучали заклики до об'єднання проросійських громадян та протистояння «хунте». Масової підтримки народу мітингувальники не отримали.
Під час мітингу на Центральній площі Слов'янська проходив збір підписів із закликом до російської армії увійти на територію України.
Неля Штепа відправила прихильників Донецької народної республіки на суботник. Як повідомило місцеве видання, чоловікові з георгіївською стрічкою, який намагався переконати людей у тому, що американські військові їдуть звільняти Донецьку ОДА, мер порадила «піти попрацювати на суботник».
9 квітня стало відомо про те, що голова Донецької обласної ради Андрій Шишацький написав заяву про складання повноважень. Про це він заявив на прес-конференції.
«Я вышел из Партии регионов и не могу выражать интересы партии, в связи с этим я сложил полномочия и написал заявление об уходе», - сказав він.
Шишацький наголосив, що він завжди виступав за єдину Україну. Виконуючим обов'язки голови Донецької обласної ради став заступник Шишацького Ігор Коваль.
Варто зазначити, що Андрій Шишацький є уродженцем міста Слов’янська.
9 квітня відбулася позачергова сесія Слов’янської міської ради, на порядку денному якої було лише одне питання «Про організацію та підготовку проведення позачергових виборів Президента України».
Як повідомило місцеве видання, обговорення питання виявилось бурхливим. На думку більшості депутатів від Партії регіонів, питання про вибори Президента України, були зайвими.
10 квітня Неля Штепа звернулась до Уряду і закликала до перемовин з представниками територіальних громад східних областей України.
Цитата:
“Проведя опрос в нашем городе, мы узнали, что большинство людей хотят мира, стабильности, порядка и единства, хотят быть услышанными путем проведения опросов, встреч! Люди хотят диалога!
Я призываю правительство сесть за стол переговоров с представителями территориальных громад восточных областей Украины.
Распустить военные формирования в Киеве и других регионах, показав и Донбассу, и Харькову, и Луганску, и всей Украине, что есть закон, и каждый, кто его уже нарушил или нарушит, понесет заслуженное законное наказание.
Вы должны поставить «точку» применению силы и беззаконию и показать, что все противоречия нужно решать исключительно мирным, дипломатическим путем.
Вы должны осознавать, что если этого не сделать, то обстановка в стране может достичь такого социального накала, последствия которого станут необратимыми!”
11 квітня у місцевій пресі з’являється інформація, що активісти зі Слов'янська під будівлею Донецької облдержадміністрації встановили найбільший намет на підтримку сепаратистських мітингувальників. З нашого міста в обласний центр їде провізія, матраци, ковдри, європіддони, столи, стільці, медикаменти та ін.
Мер Слов'янська Неля Штепа на допомогу хлопцям подарувала дві ікони зі своєї колекції та побажала мирного вирішення ситуації.
Також з’ясовуютєся, що сепаратистами в Донецьку керує росіянин. Це стало відомо з допису журналіста Айдера Муждабаєва у Фейсбук:
«Позвонил Александр Мельман, телерадиообозреватель «МК». Утром он слышал в эфире Русской службы новостей прямое включение из Донецкой ОГА. Корреспондентка задает вопрос командиру отряда, захватившего здание. Спрашивает, украинец ли он. Тот прямодушно отвечает: нет, я из Тулы приехал, помогать братскому народу. Интересно, будет ли это на сайте РСН. Что-то мне подсказывает, что необязательно», - написав він.
У ніч на 12 квітня 2014 року у місцевому виданні «Слаянские ведомости» з’являється інформація, що слов’янців продовжують залякувати «нацистами у владі». У поштові скриньки мешканців міста підкидають листівки про «військовий неконституційний переворот, який координується та фінансується з-за кордону».
Зранку 12 квітня стало відомо про те, що Слов'янський міський відділ міліції захопили невідомі люди із георгіївськими стрічками. Деякі з них були озброєні. Обличчя нападників приховані балаклавами. З цього дня починаються події, які залишились у пам’яті кожного мешканця Слов’янська.
Про те, як далі розвивались події та до чого вони призвели, дивіться у нашому документальному фільмі «84 дні»:
Читайте також:
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:18
Вчора
17:06
Вчора
15:42
Вчора
14:03
Вчора
13:02
Вчора
Спецтема
Оголошення
19:30, 21 листопада
19:30, 21 листопада
19:30, 21 листопада
19:30, 21 листопада
00:00, 12 січня 2016 р.
live comments feed...
Коментарі