
СТАТТІ
17:17, 19 травня
Без комунікацій та компенсації: у Слов'янську мешканці будинку на Торській, 43 третій рік у пастці бюрократії
СТАТТІ

Фото: Національна поліція, дизайн: 6262
Жителі будинку на вулиці Торській, 43 у Слов'янську звернулися до нашої редакції через безвихідну ситуацію, в якій опинилися.
Третій рік вони не можуть ані отримати компенсацію за пошкоджене майно, ані повернутися до своїх квартир, бо стали заручниками бюрократичного замкненого кола.
Про свою боротьбу з системою редакції розповіли мешканки зруйнованого будинку.
Заручники четвертого під'їзду
У ніч на 7 вересня 2022 року російські війська завдали ракетного удару по Слов'янську, внаслідок чого було зруйновано один із під'їздів триповерхового житлового будинку №43 на вулиці Торській. Вибуховою хвилею також пошкоджено сусідні будівлі. Під завалами загинули троє людей, серед них — завідувач відділенням реанімації обласної дитячої лікарні Володимир Буря, який приїхав додому по особисті речі.
Внаслідок цього обстрілу будинок отримав значні пошкодження — третій під'їзд постраждав, а четвертий був майже повністю зруйнований.
"Перший і другий під'їзд з опаленням, з усіма комунікаціями. Саме четвертий зруйнований, а ми третій як заложники", — розповідає Інна, мешканка пошкодженого під'їзду.
Наталія, власниця іншої квартири, додає, що після обстрілу у третьому під'їзді вибило всі вікна та внутрішні двері.
"У нас немає газу, немає опалення, немає води. Є тільки світло. Ми третій рік без газу, без води, без опалення і без перспектив", — скаржиться жінка.

Замкнене коло компенсацій
Найболючіша проблема — неможливість оформити компенсацію за пошкоджене майно. Мешканці потрапили у замкнене коло бюрократії.
"Ми не попадаємо ні під єВідновлення, ні під сертифікати", — пояснює Наталія. — "Нам сказали, що спочатку місто має відновити приміщення загального користування. Тільки після того, як відремонтують під'їзд, ми зможемо подати на компенсацію".
Інна підтверджує цю інформацію: "Річ у тому, що компенсацію ми не можемо отримати, тому, що нам сказали, що спершу повинні відновити місця загального користування".
Тим часом стан квартир погіршується. Без опалення протягом трьох років стіни відволожуються, шпалери відходять, з'являється цвіль.
"У нього йдуть все більше і більше внутрішні руйнування", — каже Наталія про свій будинок.

Відповідь влади
В офіційній відповіді від Слов'янської міської військової адміністрації на звернення Наталії від 01.11.2024 зазначається, що для відновлення будинку розроблена проєктно-кошторисна документація. Проєкт має назву "Капітальний ремонт житлового будинку по вул. Торська, 43, м. Слов'янськ (ліквідація наслідків збройної агресії РФ)".
Загальна вартість проєкту складає близько 40 млн грн. Однак міська влада стверджує, що відновлення будівлі за кошти місцевого бюджету неможливе. Причиною називають віддаленість лінії активних бойових дій на відстань більш ніж 30 км, через що фінансування проєкту можливе лише за рахунок державних коштів.
Мешканці розповідають, що на особистому прийомі у міського голови почули зовсім інші причини.
"Нам пояснили неофіційно, що ремонтувати наш будинок економічно недоцільно, оскільки він трьохповерховий і має замало комерційних приміщень, які сплачують податки до бюджету", — переказує Інна слова з особистої зустрічі.
"Коли ми запитали про конкретні терміни ремонту, то отримали досить розпливчасту відповідь без чітких обіцянок", — додає Наталія. — "Ось читаю новини: виділили 148 мільйонів на відновлення будинків. Скажіть мені, яких будинків? Яка черга? Наш будинок постраждав одним з перших".
Власними силами
Без надії на місцеву владу мешканці намагаються розв'язувати проблему іншими шляхами. Благодійна організація "Карітас" встановила вікна та вхідні двері, зробивши "тепловий контур".
Мешканці навіть намагалися самі відновити опалення будинку.
"Я звернулася до теплових мереж, де мені сказали, що можуть подати опалення на будинок, тільки треба закільцювати 4-й під'їзд. А зробити це може тільки ЖЕК", — розповідає Інна.
Коли жінка звернулася до ЖЕКу, їй сказали, що треба зробити нову газорозподільну систему, тому мешканцям під'їзду потрібно купити труби за власні кошти. Вартість всіх труб на момент звернення складала близько 8 тисяч гривень.
"Я була готова купити ці труби самостійно, щоб у нас просто було опалення і квартира далі не руйнувалася", — додає Інна.
Але виконання робіт ЖЕК обумовив ще однією умовою — всі мешканці мають оплачувати комунальні послуги. Оскільки багато квартир залишаються порожніми, ця умова нереальна.

Що просять мешканці
"Ми хочемо розуміти механізм визначення черговості ремонтів та прозорість відбору об'єктів для відновлення", — пояснює Наталія.
Мешканці не розуміють механізму розподілу коштів на відновлення. Якщо існує черга на ремонт пошкоджених будинків, вони хочуть знати, де в цій черзі знаходиться їхній будинок та за якими критеріями визначається пріоритетність відновлення.
"Яка у нас у місті черга на відновлення? Поясніть, наш будинок в черзі перший, третій чи восьмий? У нас досі немає чіткої відповіді щодо черговості", — емоційно запитує Наталія.
Мешканці неодноразово намагалися дізнатися про свої перспективи через звернення до різних інстанцій. Вони залишали звернення на урядовій гарячій лінії, направляли письмові запити, відвідували особисті прийоми. На жаль, конкретних відповідей щодо термінів відновлення будинку вони досі не отримали.
Програма відновлення житла у Слов'янську
Попри вище описані проблеми у Слов'янську триває реалізація програми відновлення житлового фонду, пошкодженого внаслідок російської агресії. Відомо, що у 2025 році на відновлення пошкоджених багатоповерхівок у місті планують виділити не менш як 146 млн грн.
За наявною інформацією, ці кошти розподілять таким чином:
45,4 млн грн – на повне відновлення двох будинків;
76,2 млн грн – на капітальний ремонт шести багатоповерхівок;
64,2 млн грн – на ремонт покрівель у 48 будинках (включаючи проєктну документацію та експертизу).
Вже відомо про декілька об'єктів, де розпочалися ремонтні роботи. Зокрема, на вулиці Українських Десантників, 2 та 4 виконають капітальний ремонт покрівлі. На об'єкти виділено відповідно 618 815 грн та 614 352 грн. Роботи мають завершити до 30 травня 2025 року.
Аналогічні роботи заплановані на вулиці Осінній у будинках №1 та №3 вартістю близько 600 тис. грн кожен та на вулиці Свободи, 34, де на ремонт даху виділено понад 1,2 млн грн.
Як розподілятимуть решту коштів із 146 млн грн та які ще будинки потраплять до програми відновлення, наразі невідомо. Також немає публічної інформації щодо критеріїв відбору об'єктів для першочергового ремонту.
Редакція направила запит до Слов'янської міської військової адміністрації з проханням пояснити механізм визначення черговості відновлення пошкоджених будинків та надати інформацію щодо планів ремонту будинку на вулиці Торській, 43.
Офіційна відповідь міської влади
У відповіді на інформаційний запит від 30.04.2025 Слов'янська міська військова адміністрація повідомила, що житловий будинок по вул. Торська, 43 внесено до Програми ремонту багатоквартирних житлових будинків на 2025 рік (із змінами) та до Програми економічного і соціального розвитку територіальної громади на 2025 рік.
Проте рішення щодо відновлення пошкодженого будинку буде прийматися "з урахуванням фінансової спроможності місцевого бюджету". Головною перешкодою влада називає наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376, згідно з яким Слов'янська громада відноситься до територій можливих бойових дій.
"Наближеність Слов'янської громади до лінії зіткнення є основною підставою, яка не дозволяє прийняти позитивне рішення щодо виділення капітальних інвестицій для відновлення інфраструктури," — йдеться у відповіді.
Адміністрація стверджує, що вживає заходи з пошуку альтернативних джерел фінансування. Проєкт "Капітальний ремонт житлового будинку по вул. Торська, 43" подано зокрема до:
Донецької облдержадміністрації для отримання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії
Донецької ОДА для залучення міжнародної технічної допомоги
Міністерства розвитку громад та територій України
Донецької ОДА як пріоритетний проєкт для презентації посольствам України в інших країнах та міжнародним донорам
Інформацію про проєкт також внесено до державної цифрової екосистеми DREAM.
Технічний стан будинку
У 2022 році ТОВ "ІНЖИНІРИНГОВА КОМПАНІЯ «АРКОН»" провело обстеження технічного стану будівельних конструкцій будинку. Згідно з технічним звітом, будівля отримала критичні пошкодження:
Повна руйнація стін в осях 9-12/И-І (частина будівлі між колонами 9-12 по горизонталі та И-І по вертикалі – це зона четвертого під'їзду) внаслідок прямого влучання снаряду
Наскрізні вертикальні тріщини в стінах з розкриттям до 15 мм
Повна руйнація конструкцій перекриття в осях 9-12/Д-І (зона четвертого під'їзду, частина будівлі між колонами 9-12 та рядами Д-І)
Силові поперечні тріщини несучих балок перекриття з прогином до 200 мм
Повне руйнування кроквяної системи даху в осях 9-12/Д-І
Руйнування покрівельного матеріалу
Пошкодження всіх інженерних мереж у зруйнованій частині будинку
Експерти оцінили загальний фізичний знос будівлі на рівні 37,4%, проте класифікували технічний стан об'єкту в цілому як "аварійний" (категорія 4). У висновках технічного звіту рекомендовано виконання робіт з відновлення будинку шляхом капітального ремонту з рекомендованим терміном до 31.12.2023 р., що вже давно минув.
Авторка тексту: Вікторія Тарасова
Фото: архів Нацполіція України
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
10:19
Вчора
00:13
Вчора
13:46
21 червня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 12 січня 2016 р.
21:59, 14 червня
10:32, 17 червня
16:37, 19 червня
595
11:22, 11 червня
live comments feed...
Коментарі