Стаття
12:31, 4 листопада 2021 р.
Який строк життя мають багатоповерхівки Слов’янська
Стаття
Більшість будівель Слов’янська з’явилися за часів СРСР. Ще є незначна частка тих, які будували до Радянського союзу. А коли ж завершується їх термін придатності?
Сайт 6262.com.ua продовжує опитування про те, які статті ви б хотіли у нас почитати. Цього разу ми вирішили торкнутись теми житлово-комунального господарства і проводили опитування на сайті та в соцмережах. Думки читачів розділились, тому ми вирішили підготувати для вас дві з трьох запропонованих тем.
Першою темою була вартість житла у Слов’янську та інших містах України. Тому ми порівняли ціни на квартири та будинки у нашому місті, у Краматорську й Івано-Франківську.
Другою темою, яку ви обрали, була “Термін придатності багатоповерхівок у Слов’янську”. Отже, ми спробували у цьому розібратися.
Для початку трохи пригадаємо історію забудови Слов’янська
Перша багатоповерхівка по вулиці Шевченка була побудована у 30-ті роки.
Для прикладу, будинок по вулиці Торській, 8 завершили 7 листопада 1952 року.
У 1954 році був побудований «будинок зі шпилем» на вулиці Університетській, 59.
Найактивніше забудова міста велася у 60-70-ті роки. П’ятиповерхові "хрущівки" у центрі біля Соборної площі активно будували у 1960-х роках. Перші п'ятиповерхівки у мікрорайоні Артема з'явилися також на початку 60-х років, а першою вулицею там була Вільна.
14-поверхівки по вулиці Свободи будували у кінці 80-х та на початку 90-х років.
Читайте: Як виглядала одна з найстаріших вулиць Слов'янська - ФОТО
Що впливає на термін придатності багатоповерхівок
З 1 січня 2020 року в Україні набули чинності нові Державні будівельні норми. Раніше Україна спиралася на будівельні норми ще радянського зразка, просто періодично вносячи в них зміни.
Оскільки багатоповерхівки Слов’янська побудовані за часів СРСР, на них діють радянські будівельні норми, ціноутворення, норми експлуатації, техніко-економічна оцінка тощо.
Ось головні критерії, які визначають термін життя будинків: фундамент, стіни, перекриття та матеріал, з якого вони зведені. Так, Мінфін має інформацію, що найбільш надійними вважаються будинки, несучі конструкції яких складені більш ніж у 2,5 цегли. Вони вважаються капітальними і можуть стояти 150 років.
Коротший строк експлуатації мають великоблочні та цегляні будинки - 125 років. Далі йдуть будинки блокові та великопанельні - термін експлуатації 100 років. Будинки зі шлакобетонних плит можуть проіснувати 90 років. "Хрущовки" з тонкостінних панелей розраховані на 40-50 років.
Водночас, експерти вважають, що більш надійними та довговічними є будинки, зведені у другій половині 19 століття і до 1917 року.
На те, скільки стоятимуть радянські будинки, впливає регулярність та якість капітальних ремонтів. Відповідно, чим рідше ремонтується будинок - тим коротше строк його існування. Тут слід зауважити, що капітальний ремонт окремої квартири чи просто ремонт даху на стан цілого будинку ніяк не впливають.
Панельні будинки взагалі були розраховані на дешеві комунальні послуги, звідси й великі втрати в опаленні та водопостачанні - тонкі стіни, зношені комунікації, відсутність звуко- та теплоізоляції тощо. Це так звані “хрущівки”.
Скільки років можна експлуатувати радянські багатоповерхівки
Портал “Моніторинг ринку нерухомості” каже, що “сталінки” будували на 125-150 років. Ці будинки з’явилися у 30-40 роки минулого століття.
100 років мають прослужити цегляні п’ятиповерхівки, які будували впродовж 50-70 років.
Також 100 років експлуатації мають панельні та блочні будинки на 9-16 поверхів.
Ще у 50-70 роки активно будували панельні “хрущівки“. Спочатку вони мали бути тимчасовим соціальним житлом на 25-30 років. Потім строк їх експлуатації подовжили до 50-60 років. Планувалося, що “хрущівки” замінять більш якісним житлом, тому і будували їх без зайвих прикрас та декоративних елементів, з мінімумом зручностей. Таким чином, термін їх придатності - 50 років.
Цегляні та монолітні багатоповерхівки, побудовані у 80-90 роки, мають термін експлуатації 125-150 років. Панельні будинки, які зводили у той же період, мають простояти до 120 років.
Звісно, більшість радянських будинків не бачили капітального ремонту. Тому сучасні спеціалісти кажуть, що зараз дешевше обійдеться побудувати нову багатоповерхівку, ніж ремонтувати радянську. Виходить, що у Слов’янську термін придатності значної частини будинків уже завершився. Тепер залишається чекати, поки вони почнуть руйнуватися.
А ви вже підрахували, коли завершиться термін експлуатації вашого будинку?
Ще більше цікавого дізнавайтеся у нашій Viber групі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:15
Вчора
15:04
Вчора
12:17
Вчора
10:23
Вчора
09:44
Вчора
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі