“Якщо я перестав читати, я, напевно, помер”, - Віктор Разживін

23 квітня відзначали Всесвітній день книги та авторського права. І, згадуючи про літературу у Слов’янську, не можна обійти стороною цю людину.

Віктор Миколайович Разживін - справжній поціновувач книги, викладач зарубіжної літератури в Донбаському педагогічному університеті, директор Книгарні “Є” у Слов’янську та член журі великого літературного конкурсу “Коронація Слова”.

Його добре знають у Слов’янській бібліотеці, на книжкових толоках та літературних фестивалях.

Народився Віктор у 1965 році у невеличкому селищі Запорізької області Бердянського району. Там і навчався.

Сім’я була двомовною. Батько Віктора - росіянин, говорив російською. Але знав і читав українською також. Мати - українка говорила українською, походила з родини кубанських козаків, які повернулися в Україну. Тому і українська вимова була специфічною.

Хлопчик навчився читати, коли йому було чотири роки. Навчився читати сам. Першою книгою, яку прочитав, стала “Ася і Перше кохання” Тургенєва.

“Це не любов до Тургенєва і до російської літератури. Просто книжка була дуже красива, не схожа на інші. Там гравюра була намальована: дівчина стоїть під деревом, гілочка колишеться. До цього часу пам’ятаю цю книжечку білого кольору, і гравюра зроблена золотом”.

4-річний хлопець підходив до дорослих та питав, як читається та чи інша літера. Сестра, або батьки розповідали. З того часу Віктор читає постійно. З першого класу був записаний у три бібліотеки: “Просто у нас в селі було три”, - додає з посмішкою Віктор Разживін.

Уся сім’я читала багато. У родини була бібліотека приблизно на тисячу книжок. Для сільської сім’ї це була достатньо велика бібліотека.

В шкільні роки Віктор Разживін читав дуже багато. Найбільше, як і всім хлопцям тоді, подобалися пригодницькі романи, фантастика, детективи. Але, якщо порівнювати з іншими людьми, Віктор був достатньо дивним читачем. Ще за шкільного віку він завів собі читацький щоденник, в якому відзначав не тільки назви прочитаного, але й жанри. Намагався урізноманітнити книги, які читав. Це могли бути і наукові книжки, п’єси, драматургія.

“Ну я ж кажу, що був дещо ненормальним. Але якщо говорити про захоплення, то вони були як і у інших читачів мого віку. Те, чим захоплювалася вся дітвора того часу”.

З самого дитинства Віктор читає дуже швидко, хоча не вчився цьому. Воно вийшло так випадково. Він намагається сприймати сторінку зором, а не водити за рядком. Так він звик. Бажання до книжки і до читання було закладене з дитинства. Сім’я впливає на бажання дітей читати, але у більшості випадків, діти самі прагнуть, або не прагнуть цього.

Віктор Миколайович згадує, як класний керівник Марія Карпівна Гайдашевська забирала книжки, які він брав у бібліотеці і казала, що віддасть тільки після того, як він здасть на відмінно всі предмети.

“Книжки не заважали мені у навчанні, але я б і не сказав, що занадто допомагали”.

Окрім книг і літератури, Віктор захоплювався хімією. Сам каже, що занудою, який тільки і робить, що сидить за книжками, не був. Бігав з хлопцями, грав у футбол.

Після школи Віктор мріяв піти вчитися на геолога. Але конкурс був великий. Іспит для вступу був складений невдало, тому Віктор Разживін вирішив змінити профіль.

У Донецьку він вступив на філологічний факультет Донецького державного університету на спеціальність російської мови та літератури. Навчання подобалося. Читання літератури для університету не напрягало студента, бо він і до того читав дуже багато. Але на третьому курсі всіх хлопців в університеті забрали в армію, тому навчання перервалося.

“Я, напевно, не був дуже гарним студентом. Це було хороше, веселе студентське життя тих часів.”

Після навчання Віктор Разживін одразу потрапив на роботу в школу.

Ще під час студентства одружився. Дружина Наталія Овчаренко разом з батьками мешкала у місті Святогірськ. Після того, як молоді студенти закінчили навчання, їх розподілили з університету саме туди.

“Починав я свій трудовий шлях учителем російської мови та літератури у Святогірській середній школі”.

Через рік роботи у Святогірську дружину Віктора запросили на кафедру української мови в університет у Слов’янську. З часом, щоб не їздити з міста до міста, сім’я переїхала до Слов’янська. Віктор Миколайович пішов працювати до ЗОШ №13.

При Слов’янському педагогічному університеті відкрився педагогічний ліцей. З часом Віктор Разживін пішов працювати туди. Протягом роботи почав викладати не тільки російську мову і літературу, але й зарубіжну літературу. В цей же період він отримав другу вищу освіту - закінчив Донецький університет вдруге. У цей раз зі спеціальністю української мови та літератури.

З другою вищою освітою Віктор Миколайович Разживін із впевненістю пішов працювати до університету. Пішов на аспірантуру, захистився.

Спочатку робота в університеті сприймалася Віктором “пафосно і патетично”. Школа завжди тримала в рамках. Підготовка до занять - важча, ніж до лекцій. Окрім того, треба заповнювати багато паперів і документації. У цьому плані в університеті було набагато легше.

Весь час Віктор Разживін пропрацював в освіті.

Методику викладання в університеті Віктор Разживін підбирає самостійно. Все залежить від студентів, до яких приходить. Як каже викладач, завжди є люди, які читають багато, і ті, хто читає небагато. Але кількість прочитаного не впливає на успішність навчання. На заняттях Віктор Миколайович намагається змотивувати до читання, влаштувати творче змагання, розказати щось цікаве, що зачепить, підштовхне прочитати. При цьому всьому завжди є базова інформація, яка може бути не такою цікавою, але яку необхідно записати.

Окрім викладання в університеті, Віктор Разживін є членом журі великого літературного конкурсу “Коронація слова”.

Під час того, як Віктор займався науковою роботою, колега запропонувала написати монографію, яка буде присвячена творам-переможцям “Коронації слова”. Над монографією працювало 11 авторів. Після того, як монографію видали, а засновники конкурсу її прочитали, всіх 11 авторів запросили стати членами журі.

Автори у конкурсі - відомі вже письменники та автори-початківці. Журі не бачать прізвищ письменників, тому оцінюють виключно роботи. Переможців безкоштовно друкує видання “КСД”. Видають не менше п’яти тисяч примірників книг.

“Але для того, щоб тебе видали, треба щось написати…Було б бажання.”

Як розповідає Віктор Разживін, зараз для молодих авторів дуже багато можливостей для публікацій. Проводять безліч конкурсів, видавництва допомагають. Але для того, щоб тебе видали, треба, щоб тебе помітили.

“Коронація слова” дала життя багатьом відомим іменам української літератури: Кідрук, Роздобудько, Дара Корній, Вдовиченко, Талан. Це лише невеличка частина тих, хто завдяки конкурсу став впізнаваним в Україні письменником.

Наразі для молодих письменників головна проблема - не де видатись, а як продати книгу, яку видали.

“Головна проблема у тому, що читач і автор далекі один від одного”.

В Україні багато авторів, які пишуть дуже добре. Їх видають відомі видання, але книги не купляють, бо люди не знають про цього автора.

І, хоча Віктор Миколайович багато працює з книгами, бажання написати власну книгу у нього не було. У молоді роки він намагався писати вірші, але, як сам зізнався, великого поетичного дару не мав. Прозу писати навіть не пробував.

Але із задоволенням взяв участь у bookchellenge, який був влаштований українськими письменниками. За рік треба було прочитати велику кількість книг. Відгуки про прочитане Віктор Разживін залишав у себе на сторінці в соціальній мережі.

“Хочеться висловити думки так, щоб вони були правильно сформовані. Мені прочитати книгу було легше, ніж написати про неї відгук”.

Півтора роки тому у Слов’янську з’явилая Книгарня “Є”, керівником якої став Віктор Разживін. Не дивно, що саме людина, яка захоплюється літературою, сприяла появі книжкового магазину в місті.

Перемовини з мережею книгарень пройшли успішно. Їх бажання відкрити книгарню в Донецькій області та бажання Віктора створити книгарню у місті співпало. Хоча спочатку думали про відкриття Книгарні “Є” у Краматорську.

“Кожен хороший читач мріє, якщо стати не власником книгарні, то хоча б продавцем”.

Наразі Книгарня продовжує розвиватись. За книжками приїжджають люди зі всієї Донецької обалсті. Для того, щоб залучити людей, там проводять майстер-класи, зустрічі, літературні обговорення.

Попитом у книгарні користуються дитяча, професійна література. Українську художню літературу беруть менше, ніж зарубіжну.Спочатку люди дивувалися україномовному персоналу книгарні. Але за час, що вони існують, вже звикли.

Про книжки Віктор Разживін говорить із захопленням. Що почитати обирає дуже прискіпливо і довго. Не любить брати книги, які не читатиме, тому дуже відповідально ставиться до вибору літератури для читання.

“Книжки - це все. Я можу уявити, що у мене погіршилося здоров’я, можу уявити, що закінчив працювати. Але що я не читаю - не можу уявити. Якщо я перестав читати, я, напевно, помер”.

Слов’янськ новини профайл Віктор Разживін література Книгарня Є книжки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальность
(0 оцінок)
Изложение
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Вчера на сайт города Славянска поступило обращение от местной жительницы о том, что её мать пострадала в ДТП. Девушка написала, что вчера, 22 июля, около 14.00 на Славкурорте её мать сбила машина. Это произошло в районе детского пляжа, на кругу автобусов. Водитель скрылся с места преступления. Дочь пострадавшей запомнила, что это был белый легковой автомобиль. Пострадавшая сейчас находітся в больнице.  Также девушка сообщила, что обратилась в полицию.  Для...
Суспільство
Рада національної безпеки України повідомляє про те, що необхідно зберігати заборону російських соцмереж на території України. Вчора, 22 червня, на сайті РНБО з'явилося офіційне повідомлення, в якому говориться, що Апарат Ради вважає за необхідне пояснити механізми застосування, скасування, внесення змін та контролю за виконанням санкцій стосовно російських соцмереж. Це пов'язано із тим, що збільшилась кількість повідомлень про вірогідне скасування санкцій...
Політика
Дмитрий Разумков опроверг слухи о досрочных местных выборах в 2019 году. Ранее президент призвал "не расслабляться". Лидер партии Слуга народа Дмитрий Разумков считает, что местные выборы в Украине состоятся в 2020 году. "Я думаю, что все-таки выборы пройдут в 2020 году, но многое будет зависеть, в том числе, и от местных органов власти", - сказал он в эфире телеканала ICTV в понедельник, 22 июля. Разумков считает, что большая часть органов власти работае...
Суспільство
З 00:01 21 липня 2019 року на Донбасі був введений безстроковий "режим тиші". Проте, за ці дві доби серед українських військовослужбовців є загиблі, а обстріли повністю так і не закінчилися. Так, вночі 21 липня, за даними прес-центру ООС, обстрілів українських підрозділів не було зафіксовано. Вже о 6:45 до служби Національної поліції надійшло анонімне повідомлення про мінування КПВВ «Майорське». Тоді вибухонебезпечних предметів виявлено не було. Близько 12...
Кримінал
На прошедшей неделе славянские правоохранители изымали и сжигали наркотики, задержали участника НВФ и вора супермаркетов, оформили несколько крупных ДТП. Жителя Славянска задержали за то, что он принципиально не платил за покупки в супермаркете микрорайона Артема. Работники супермаркета подсчитали, что потеряли товара на сумму около 1 тыс. грн. и установили личность вора по записям с камер видеонаблюдения. В результате ДТП пострадал пешеход, который в неус...
Суспільство
Шановні читачі сайту 6262.com.ua, ми раді вам повідомити, що відтепер інтерфейс сайту став повністю українським. Сьогодні ми продовжуємо публікацію міських новин російською та українською мовами, але в майбутньому плануємо повністю перейти на україномовний контент. Нагадаємо, що 25 квітня Парламент України ухвалив законопроект про українську мову, згідно якого українські сайти впродовж 18 місяців повинні змінити інтерфейс на україномовний. 16 липня 2019 ро...
Суспільство
В Україні пройшли позачергові парламентські вибори. Донеччина стала одним з регіонів, де зафіксували найбільшу кількість порушень виборчого процесу. При цьому у Слов’янську грубих порушень під час виборів не зафіксовано. Про це журналістам сайту 6262.com.ua розказала прес-секретар слов’янського відділу поліції Донецької області Марія Тюріна.  Читайте: На Донеччні відкрито 52 кримінальних провадження, пов’язаних з виборами Як зазначили в поліції, великих по...
Пригоди
Во всех авариях зафиксированы механические повреждения автомобилей. Пострадавших нет. За два дня на дорогах Славянска произошло 7 дорожных происшествий. По одному ДТП случилось в Святогорске и Николаевке. Об этом сообщает Славянский отдел полиции. В Славянске аварии произошли на улицах Ярослава Мудрого, Святогорской, Школьной, Шевченко, Свободы и две вблизи микрорайона Химик. Основными причинами аварий стали превышение безопасной скорости движения, нарушен...
Суспільство
Вчора, 21 липня, завершились вибори до складу Верховної Ради. Зараз триває підрахунок голосів, але перші результати вже відомі. За даними Центральної виборчої комісії, всього по Україні очікувана кількість виборців, яких було внесено до списків (на кінець виборів) - 29,5 млн. З них отримали бюлитені 14,7 млн. Що стосується результатів по багатомандатному виборчому округу, то станом на 11.40 було опрацьовано 54,68% протоколів. За попередніми висновками, лид...
Новини по темі
«Я обрадовался. Не сильно, но обрадовался», - медалист из Славянска, который сдал ВНО по английскому на 200 баллов
"Евреи отличаются от других наций верностью своей религии и традициям", - Юлия Ледняк о еврейской общине в Славянске
"Когда тебя обнимает йог, ты чувствуешь себя самым важным на планете". Лилия Хасанова о йоге в Славянске
«Когда начал заниматься, я подтягивался 5 или 6 раз», - воркаутер из Славянска
«Все кругом горело, а наш дом остался целым», - воспоминания об оккупации Славянска во Второй Мировой войне
«Каждый выполнял свой гражданский долг», - ликвидаторы из Славянска о Чернобыльской катастрофе
"А может, я просто "больной" активист?" - интервью с самым активным автором электронных петиций Славянска
"Важно было показать, что ты не надзиратель", - история работы в детском отделении на Славкурорте
Быть мамой чемпионов. Ольга Ляшенко про своих сыновей, соревнования по мотокроссу и победы
Жить с ВИЧ в Славянске. Откровения человека, который не сломился