“Якщо я перестав читати, я, напевно, помер”, - Віктор Разживін

23 квітня відзначали Всесвітній день книги та авторського права. І, згадуючи про літературу у Слов’янську, не можна обійти стороною цю людину.

Віктор Миколайович Разживін - справжній поціновувач книги, викладач зарубіжної літератури в Донбаському педагогічному університеті, директор Книгарні “Є” у Слов’янську та член журі великого літературного конкурсу “Коронація Слова”.

Його добре знають у Слов’янській бібліотеці, на книжкових толоках та літературних фестивалях.

Народився Віктор у 1965 році у невеличкому селищі Запорізької області Бердянського району. Там і навчався.

Сім’я була двомовною. Батько Віктора - росіянин, говорив російською. Але знав і читав українською також. Мати - українка говорила українською, походила з родини кубанських козаків, які повернулися в Україну. Тому і українська вимова була специфічною.

Хлопчик навчився читати, коли йому було чотири роки. Навчився читати сам. Першою книгою, яку прочитав, стала “Ася і Перше кохання” Тургенєва.

“Це не любов до Тургенєва і до російської літератури. Просто книжка була дуже красива, не схожа на інші. Там гравюра була намальована: дівчина стоїть під деревом, гілочка колишеться. До цього часу пам’ятаю цю книжечку білого кольору, і гравюра зроблена золотом”.

4-річний хлопець підходив до дорослих та питав, як читається та чи інша літера. Сестра, або батьки розповідали. З того часу Віктор читає постійно. З першого класу був записаний у три бібліотеки: “Просто у нас в селі було три”, - додає з посмішкою Віктор Разживін.

Уся сім’я читала багато. У родини була бібліотека приблизно на тисячу книжок. Для сільської сім’ї це була достатньо велика бібліотека.

В шкільні роки Віктор Разживін читав дуже багато. Найбільше, як і всім хлопцям тоді, подобалися пригодницькі романи, фантастика, детективи. Але, якщо порівнювати з іншими людьми, Віктор був достатньо дивним читачем. Ще за шкільного віку він завів собі читацький щоденник, в якому відзначав не тільки назви прочитаного, але й жанри. Намагався урізноманітнити книги, які читав. Це могли бути і наукові книжки, п’єси, драматургія.

“Ну я ж кажу, що був дещо ненормальним. Але якщо говорити про захоплення, то вони були як і у інших читачів мого віку. Те, чим захоплювалася вся дітвора того часу”.

З самого дитинства Віктор читає дуже швидко, хоча не вчився цьому. Воно вийшло так випадково. Він намагається сприймати сторінку зором, а не водити за рядком. Так він звик. Бажання до книжки і до читання було закладене з дитинства. Сім’я впливає на бажання дітей читати, але у більшості випадків, діти самі прагнуть, або не прагнуть цього.

Віктор Миколайович згадує, як класний керівник Марія Карпівна Гайдашевська забирала книжки, які він брав у бібліотеці і казала, що віддасть тільки після того, як він здасть на відмінно всі предмети.

“Книжки не заважали мені у навчанні, але я б і не сказав, що занадто допомагали”.

Окрім книг і літератури, Віктор захоплювався хімією. Сам каже, що занудою, який тільки і робить, що сидить за книжками, не був. Бігав з хлопцями, грав у футбол.

Після школи Віктор мріяв піти вчитися на геолога. Але конкурс був великий. Іспит для вступу був складений невдало, тому Віктор Разживін вирішив змінити профіль.

У Донецьку він вступив на філологічний факультет Донецького державного університету на спеціальність російської мови та літератури. Навчання подобалося. Читання літератури для університету не напрягало студента, бо він і до того читав дуже багато. Але на третьому курсі всіх хлопців в університеті забрали в армію, тому навчання перервалося.

“Я, напевно, не був дуже гарним студентом. Це було хороше, веселе студентське життя тих часів.”

Після навчання Віктор Разживін одразу потрапив на роботу в школу.

Ще під час студентства одружився. Дружина Наталія Овчаренко разом з батьками мешкала у місті Святогірськ. Після того, як молоді студенти закінчили навчання, їх розподілили з університету саме туди.

“Починав я свій трудовий шлях учителем російської мови та літератури у Святогірській середній школі”.

Через рік роботи у Святогірську дружину Віктора запросили на кафедру української мови в університет у Слов’янську. З часом, щоб не їздити з міста до міста, сім’я переїхала до Слов’янська. Віктор Миколайович пішов працювати до ЗОШ №13.

При Слов’янському педагогічному університеті відкрився педагогічний ліцей. З часом Віктор Разживін пішов працювати туди. Протягом роботи почав викладати не тільки російську мову і літературу, але й зарубіжну літературу. В цей же період він отримав другу вищу освіту - закінчив Донецький університет вдруге. У цей раз зі спеціальністю української мови та літератури.

З другою вищою освітою Віктор Миколайович Разживін із впевненістю пішов працювати до університету. Пішов на аспірантуру, захистився.

Спочатку робота в університеті сприймалася Віктором “пафосно і патетично”. Школа завжди тримала в рамках. Підготовка до занять - важча, ніж до лекцій. Окрім того, треба заповнювати багато паперів і документації. У цьому плані в університеті було набагато легше.

Весь час Віктор Разживін пропрацював в освіті.

Методику викладання в університеті Віктор Разживін підбирає самостійно. Все залежить від студентів, до яких приходить. Як каже викладач, завжди є люди, які читають багато, і ті, хто читає небагато. Але кількість прочитаного не впливає на успішність навчання. На заняттях Віктор Миколайович намагається змотивувати до читання, влаштувати творче змагання, розказати щось цікаве, що зачепить, підштовхне прочитати. При цьому всьому завжди є базова інформація, яка може бути не такою цікавою, але яку необхідно записати.

Окрім викладання в університеті, Віктор Разживін є членом журі великого літературного конкурсу “Коронація слова”.

Під час того, як Віктор займався науковою роботою, колега запропонувала написати монографію, яка буде присвячена творам-переможцям “Коронації слова”. Над монографією працювало 11 авторів. Після того, як монографію видали, а засновники конкурсу її прочитали, всіх 11 авторів запросили стати членами журі.

Автори у конкурсі - відомі вже письменники та автори-початківці. Журі не бачать прізвищ письменників, тому оцінюють виключно роботи. Переможців безкоштовно друкує видання “КСД”. Видають не менше п’яти тисяч примірників книг.

“Але для того, щоб тебе видали, треба щось написати…Було б бажання.”

Як розповідає Віктор Разживін, зараз для молодих авторів дуже багато можливостей для публікацій. Проводять безліч конкурсів, видавництва допомагають. Але для того, щоб тебе видали, треба, щоб тебе помітили.

“Коронація слова” дала життя багатьом відомим іменам української літератури: Кідрук, Роздобудько, Дара Корній, Вдовиченко, Талан. Це лише невеличка частина тих, хто завдяки конкурсу став впізнаваним в Україні письменником.

Наразі для молодих письменників головна проблема - не де видатись, а як продати книгу, яку видали.

“Головна проблема у тому, що читач і автор далекі один від одного”.

В Україні багато авторів, які пишуть дуже добре. Їх видають відомі видання, але книги не купляють, бо люди не знають про цього автора.

І, хоча Віктор Миколайович багато працює з книгами, бажання написати власну книгу у нього не було. У молоді роки він намагався писати вірші, але, як сам зізнався, великого поетичного дару не мав. Прозу писати навіть не пробував.

Але із задоволенням взяв участь у bookchellenge, який був влаштований українськими письменниками. За рік треба було прочитати велику кількість книг. Відгуки про прочитане Віктор Разживін залишав у себе на сторінці в соціальній мережі.

“Хочеться висловити думки так, щоб вони були правильно сформовані. Мені прочитати книгу було легше, ніж написати про неї відгук”.

Півтора роки тому у Слов’янську з’явилая Книгарня “Є”, керівником якої став Віктор Разживін. Не дивно, що саме людина, яка захоплюється літературою, сприяла появі книжкового магазину в місті.

Перемовини з мережею книгарень пройшли успішно. Їх бажання відкрити книгарню в Донецькій області та бажання Віктора створити книгарню у місті співпало. Хоча спочатку думали про відкриття Книгарні “Є” у Краматорську.

“Кожен хороший читач мріє, якщо стати не власником книгарні, то хоча б продавцем”.

Наразі Книгарня продовжує розвиватись. За книжками приїжджають люди зі всієї Донецької обалсті. Для того, щоб залучити людей, там проводять майстер-класи, зустрічі, літературні обговорення.

Попитом у книгарні користуються дитяча, професійна література. Українську художню літературу беруть менше, ніж зарубіжну.Спочатку люди дивувалися україномовному персоналу книгарні. Але за час, що вони існують, вже звикли.

Про книжки Віктор Разживін говорить із захопленням. Що почитати обирає дуже прискіпливо і довго. Не любить брати книги, які не читатиме, тому дуже відповідально ставиться до вибору літератури для читання.

“Книжки - це все. Я можу уявити, що у мене погіршилося здоров’я, можу уявити, що закінчив працювати. Але що я не читаю - не можу уявити. Якщо я перестав читати, я, напевно, помер”.

Слов’янськ новини профайл Віктор Разживін література Книгарня Є книжки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
211 переглядів у липні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Культура
Свято Івана Купала відзначається в ніч з 6 на 7 липня. Зараз більшість людей уже й не пам’ятає, які обряди раніше було прийнято проводити в цей день, крім стрибків через багаття, але насправді їх існує немало.  Наприклад, раніше гадати на Івана Купала слід було тільки на заході. Вночі такі обряди вважалися небезпечними через велику кількість різних містичних істот навколо. Також вважалося, що в купальську ніч не можна спати. Люди вірили, що на Івана Купала...
Суспільство
Передача гуманітарної допомоги від Латвійської Республіки та Республіки Польща для цивільного населення Донецької та Луганської областей відбулася сьогодні у Миколаївці.  У заході взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Латвійської Республіки в Україні Юріс Пойканс, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцькі, Надзвичайний і Повноважний Посол Естонської Республіки в Україні Каймо Кууск та Надзвичайний і Повноважний По...
Кримінал
Огляд кримінальних та надзвичайних подій, які сталися у Слов'янську та районі протягом минулого тижня, з 29 червня по 5 липня. Заступнику керівника підрозділу патрульної поліції повідомлено про підозру у пограбуванні. У жовтні 2019 року працівник поліції, перебуваючи у свій вільний час на одній із вулиць Краматорська, з метою заволодіння особистим майном перехожого, розпилив йому в обличчя речовину з газового балончика, що викликало у потерпілого короткоча...
Культура
Відому стелу у Слов’янську прикрасили червоні маки. Акція проводилась до Дня визволення міст Донецької області.  Стела, яка була пошкоджена під час боїв між проросійськими терористами і українськими військовими, заграла новими барвами. Активна молодь Донеччини вирішила розмалювати її до Дня визволення міст Донеччини червоними маками. Їх намалювали на місцях отвору від куль, як знаком пам’яті про ті страшні події 2014 року, які відбувались на цьому місці. ...
Суспільство
5 липня о 17:10 диспетчер Служби порятунку “101” отримав повідомлення про пожежу, що сталася по провулку Парковий у Словʼянську. На місце події негайно виїхали чергові відділення 6-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області. Коли вогнеборці прибули до місця виклику, було встановлено, що в квартирі на першому поверсі п’ятиповерхівки, відбувається горіння. Під час проведення розвідки, вогнеборці виявили ч...
Суспільство
Сьогодні понеділок 6 липня і 117-й день карантину. Пропонуємо добірку актуальних новин про ситуацію із COVID-19 в Україні та світі. 5 липня підтвердився ще один випадок коронавірусу у Слов'янську - у 56-річної медпрацівниці психоневрологічного інтернату. Це 364-й випадок у місті. На Донеччині нових випадків, окрім Слов'янська, поки не зафіксовано. Загалом у Донецькій області 681 випадок інфікування на COVID-19. Такі дані повідомив голова ДонОДА Павло Кирил...
Суспільство
Розкрадання бюджетних коштів є одним з найпоширеніших злочинів сучасної України. Раз на тиждень ми можемо побачити з новин, що в якомусь куточку країни правоохоронці затримали або підозрюють когось у розкраданні коштів. Ми вирішили взяти подібні епізоди зі Слов’янська та дізнатись про хід слідства, вироки та наслідки цих подій: В кінці серпня 2019 року з’явилось повідомлення, щодо підозри з боку прокуратури відносно депутата Слов'янської міської ради. Слід...
Суспільство
Дружківка, Костянтинівка і частково Торецьк залишилися на певний час без води. Крім того, була скорочена подача на Слов'янськ і Краматорськ. Про це повідомив голова Донецької ОДА Павло Кириленко. Це сталося через порив, який стався вчора ввечері на ділянці магістрального водоводу діаметром 1400 мм між другим і третім підйомами Другого донецького водогону. О 5:00 завершені зварювальні роботи пошкодженої ділянки водогону та почалося її заповнення.Цей процес...
Суспільство
Погода у Слов'янську з 6 по 10 липня буде такою ж спекотною. Денна температура підвищиться аж до +39 градусів, але на четвер обіцяють близько +28 градусів. Нічна температура від +14 до +22 градусів. Небо буде переважно безхмарним, хоча на середу та четвер синоптики прогнозують дощі. У середу дощ можливий близько 15 години, у четвер невеликий дощ можливий із самого ранку. Атмосферний тиск 746-758 мм. Вологість повітря вдень та увечері 20-29%, вранці та вноч...